Ο «Black Panther» Κωνσταντέλιας «καθάρισε» στα Γιάννενα για τον ΠΑΟΚ και πήρε σημαντικό διπλό κόντρα στον ΠΑΣ

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό μέσα από τους Ζωσιμάδες κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 1-3.

Ο «μαγικός» Κωνσταντέλιας «καθάρισε» στα Γιάννενα για τον ΠΑΟΚ και πήρε σημαντικό διπλό κόντρα στον ΠΑΣ
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-3 του αξιόμαχου ΠΑΣ Γιάννινα, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε δύο τέρματα, πανηγυρίζοντας αλά… Λιονέλ Μέσι με το περίφημο Wakanda Forever, δηλαδή το σταύρωμα των χεριών σε «Χ», η χαρακτηριστική κίνηση του Black Panther.

Το Αντρίγια Ζίβκοβιτς «κλείδωσε» την «ασπρόμαυρη» νίκη, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Παμλίδης.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισιον, κάνοντας οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ευρωπαϊκό ματς κόντρα στην Ελσίνκι. Ο Μπράντον Τόμας πήρε μετά από δύο ματς φανέλα βασικού, ενώ την θέση του διατήρησε ο Ντεσπόντοφ, αλλά και ο Κεντζιόρα που πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την κατοχή από τα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να χτίσουν παιχνίδι. Ένα λάθος του Κλέιμαν μόλις στο 4ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν ρόλο οδηγού, αφού ο Κωνσταντέλιας σε άδεια εστία άνοιξε το σκορ.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό όσο περνούσαν τα λεπτά, βάζοντας… δύσκολα στον Κοτάρσκι. Μετά το 20ο λεπτό κυρίως, άρχισαν να πολιορκούν την «ασπρόμαυρη» περιοχή και στο 25ο λεπτό έφτασαν και στο γκολ, με τον Παμλίδη να κάνει το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή (37%-63%), όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες τελικές, χωρίς την ουσία. Αυτή την είχε ο Δικέφαλος που κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να πετύχει και δεύτερο γκολ, αφού μετά από αντεπίθεση ο Κωνσταντέλιας πλάσαρε υποδειγματικά δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου μέρους, ήταν οι 6(4)-5(3) τελικές που είχαν οι δύο ομάδες.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα να μπαίνουν πιο αποφασισμένοι για την ισοφάριση. Η άμυνα του Δικεφάλου που έπαιζε για πρώτη φορά μαζί (Ράφα Σοάρες, Βιεϊρίνια, Νάσμπεργκ και Κεντζιόρα), έμοιαζε πελαγωμένη, χωρίς ωστόσο να το… πληρώνει.

Ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να ξεμένουν από ψυχικά αποθέματα, μη μπορώντας να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Οι «ασπρόμαυροι» εξακολουθούσαν να είχαν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους, με την είσοδο των Σαμάτα και Αντρίγια Ζίβκοβιτς να δίνουν διαφορετική «πνοή» στην επίθεση του Δικεφάλου.

Μάλιστα, οι δύο τους συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον Σέρβο εξτρέμ να κάνει ένα εξαιρετικό πλασέ, «κλειδώνοντας» την υπόθεση νίκη.

Ο Δικέφαλος με το 1-3 επιστρέφει στις νίκες στο πρωτάθλημα, «σκαρφαλώνοντας» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΣ Γιάννενα: Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Λιάσος, Τζίνο (Μπιλμπάο 82’), Γκάρο (Λώλης 74’), Ροσέρο, Παμλίδης, Μπάλαν (Κόντε 62’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 75’), Κεντζιόρα (Κουλιεράκης 61’), Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ, Μεϊτέ (Σβαμπ 58’), Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 58’), Τάισον, Κωνσταντέλιας, Μπράντον (Σαμάτα 75’).