Ο ΟΦΗ τα έβαζε και νίκησε ο Άρης τα έχανε και 3-2 (vids)

Ο αποτελεσματικός ΟΦΗ τιμώρησε τον φλύαρο Άρη και επικρατώντας με 3-2 πανηγύρισε την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο ματς και «δάγκωνε» (προηγήθηκε από το 21′ με πέναλτι του Γιουνγκ), επιπλέον ήταν αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν κι έτσι νίκησε με 3-2 τον αναποτελεσματικό Άρη στο Ηράκλειο για την 4η αγωνιστική της Super League.

Ο Θεός του πολέμου μπήκε νωθρά στο ματς και το πλήρωσε ακριβά, ωστόσο ακόμη κι όταν ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκε εύκολα δύο ακόμη τέρματα από τους Κρητικούς (57′ Λαμπρόπουλος, 82′ Σαλσίδο). Ο Λορέν Μορόν και τα δύο γκολ των κιτρινόμαυρων αμφότερα με πέναλτι (68′ και 88′) που έκανε ο Χαταζηθεοδωρίδης

Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα που ήταν αποτελεσματική όποτε το χρειάστηκε κι έτσι έφτασε δικαίως στην 2η νίκη του και τους 7α βαθμούς.

Αντιθέτως ο Άρης γνώρισε την 1η του ήττα που ήρθε με άσχημο τρόπο μένοντας στους 5 βαθμούς.

Πώς παρατάχθηκαν ΟΦΗ και Άρης

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε 11άδα με τον Xριστογεώργο στην εστία, τους Γκονθάλεθ, Λαμπρόπουλο, Μπρεσσάν, και Χατζηθεοδωρίδη στην άμυνα από τα αριστερά στα δεξιά, στην μεσαία τους Μπαΐνοβιτς, Αποστολάκη, τον Φούντα μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο τον Γιουνγκ στην κορυφή της επίθεσης και στα δύο άκρα τους Σενγκέλια (δεξιά) και Νους (αριστερά).

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος κατέβασε Κουέστα στα δοκάρια, Φαμπιάνο – Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας και ο Φρίντεκ αριστερά. Σιφουέντες και Μανού Γκαρθία συμπληρώνουν την τριάδα στον άξονα, με τους Σίστο – Ντιαντί στα «φτερά» της επίθεσης και τον Μορόν στην κορυφή της.

Καλός ρυθμός, δοκάρι ο Άρης, μεγάλη φάση ο ΟΦΗ

Πολύ καλός ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς με τις δύο ομάδες να είναι ξεκάθαρο οτι έπαιζαν χωρίς σκοπιμότητες και τον στόχο τους να είναι το γκολ.

Ο Άρης είχε δοκάρι στο 6′ με σουτ του Σίστο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο κινητικοί και επικίνδυνοι, εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων κυρίως από δύο άκρα.

Ετσι ο ΟΦΗ απείλησε στο 8 (σουτ του Φούντα μπλόκαρε), ενώ στο 11′ είχε μεγάλη φάση με τον Γιουνγκ να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά με προβολή.

Πέναλτι ο Νους, 1-0 ο  Γιουνγκ!

Η καλύτερη εικόνα των Κρητικών έφερε και το προβάδισμά τους στο 21ο λεπτό από εκτέλεση πέναλτι του Γιουνγκ. Το είχε κερδίσει δύο λεπτά νωρίτερα ο Νους, ο οποίος κινήθηκε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή του Άρη και αφού άνοιξε τον διασκελισμό του ο Μοντόγια φάνηκε να τον βρίσκει πίσω από το αριστερό του πόδι.

Τώρα αν ο παίκτης του ΟΦΗ θα έπεφτε λόγω φόρας (μπήκε στην περιοχή με μεγάλη ταχύτητα) ή αν η δύναμη που τον βρήκε ο Ισπανός αμυντικός του Άρη ήταν τέτοια που να τον ανέτρεψε δεν μπορεί να το ξέρει κανείς. Σίγουρα πάντως ο παίκτης του Άρη έδωσε δικαίωμα ώστε ο ρέφερι να σφυρίξει την εσχάτη των ποινών.

Από εκεί και πέρα στα υπόλοιπα 25 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει ξεκάθαρη υπεροχή, να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στη μεσοαμυντικά λειτουργία του Άρη, ο οποίος μετά το δοκάρι του Σίστο δεν είχε υποψία κλασικής ευκαιρίας!

Ο Νους ήταν ο κινητήριος μοχλός των γηπεδούχων καθώς έκανε… ό,τι ήθελε από τα αριστερά δημιουργώντας τεράστια ανισορροπία στην ομάδα του Μάντζιου που είχε το Μορόν τελείως απομονωμένο.

Μέσα ο Σαβέριο, φάσεις με τον Μορόν ο Άρης

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής του Άρη απέσυρε τον Ντιαντί (είχε μια επιπόλαιη ενέργεια σε επίθεση 5 εναντίον 2 της ομάδας του) βάζοντας στη θέση του τον Σαβέριο (έπαιξε αριστερά) ενώ ο Σίστο μετακινήθηκε δεξιά.

Μάλιστα είδαμε έναν «άλλο» Άρη με το ξεκίνημα του Β΄ μέρους. Ο Θεός του πολέμου είχε συνεχώς τη μπάλα στα πόδια του, εκδήλωνε τις περισσότερες επιθέσεις του από τα αριστερά και μάλιστα με τον Σαβέριο δημιουργό και τον Μορόν εκτελεστή (50’΄σουτ, 51′ κεφαλιά, 54′ σουτ).

Πρώτη φάση ο ΟΦΗ, 2ο γκολ!

Κι ενώ ο Άρης είχε πάρει τα ηνία του ματς με τον ΟΦΗ να δείχνει διάθεση να γυρίσει πίσω ώστε να κρατήσει το 1-0, οι Κρητικοί πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στην πρώτη αξιόλογη φάση στο β 45λεπτο.

Από αχρείαστο φάουλ του Σίστο, ο Σενγκέλια εκτέλεση το στημένο, ο Λάμπρόπουλος πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής κι έγραψε το 2-0.

Μείωσε με πέναλτι ο Μορόν και νέο ενδιαφέρον στο ματς

Όλα έδειχναν οτι η ομάδα του Δέλλα είναι κοντά στη νίκη, όμως ο Άρης που είχε από το 64′ στην 11άδα του και τους Φετφατζίδη-Μόντσου (αντί των Σίστο, Νταρίντα) κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χατζηθεοδωρίδη (σε εκτέλεση κόρνερ),  το οποίο το παραδέχτηκε αμέσως.

Ο Λορέν Μορόν με εκτέλεση ψηλά στο οριζόντιο δοκάρι έκανε το 2-1 και έβαλε «φωτιά» και πάλι στο ματς, καθώς η ομάδα του συνέχισε να έχει την υπεροχή και να χάνει μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Φαμπιάνο (από εκτέλεση φάουλ του Μόντσου).

Η εξέλιξη αυτή σήμανε… συναγερμό για τον Δέλλα που προχώρησε στις πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο (73′) ρίχνοντας μέσα Μπάκιτς και Σαλσίδο αντί Φούντα και Νους, ενώ λίγο αργότερα έβαλε και τον Κουτεντάκη.

Στο 80′ και πάλι με δημιουργό τον Σαβέριο ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο παίκτης από το Εκουαδόρ έσπασε παράλληλα με την εστία στον Μορόν ο οποίος δεν πρόλαβε για λίγο να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Χαμός με δύο ακόμη γκολ!

Ο «χορός» των γκολ δεν είχε τελειώσει για τις δύο ομάδες με τον ΟΦΗ να σκοράρει και τρίτη φορά, με νέα ασίστ του Σενγκέλια και εξαιρετικό σουτ του Σαλσίδο που σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Ο Άρης κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς και πάλι από τα 11 βήματα καθώς ο Χατζηθεοδώριδης έκανε νέο πέναλτι, αυτή τη φορά για μαρκάρισμα στον Μορόν. Ο Ισπανός σκόρερ νίκησε και πάλι τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων μειώνοντας σε 3-2, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος και τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων παρά την πίεση των φιλοξενούμενων.

Σκόρερ: 21′ πεν., 57′ Λαμπρόπουλος. 82′ Σαλσίδο 68′, 88’πεν. Μορόν

Κίτρινες: Νους, Μπαΐνοβιτς, Αποστολάκης – Νταρίντα, Μορόν

• Διαιτητής: Σιδηρόπουλος
    • Βοηθοί: Κωσταράς, Κολλιάκος
    • VAR: Ζαμπαλάς, Τριανταφύλλου
    • Τέταρτος: Κατοίκος

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Αποστολάκης (78′ Κουτενάκης), Μπαΐνοβιτς, Νους (73′ Σαλσέδο), Φούντας (73′ Μπάκιτς), Σενγκέλια (90’+1 Ριέρα), Γιουνγκ (90΄+1 Καραχάλιος)

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (74′ Βέλεθ), Μοντόγια, Σιφουέντες (89′ Σαμόρα), Νταρίντα (65′ Μόντσου), Σίστο (65′ Φετφατζίδης), Γκαρθία, Ντιαντί (46′ Σαβέριο), Μορόν

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο ΟΦΗ τα έβαζε και νίκησε ο Άρης τα έχανε και 3-2 (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.