Ο Παναθηναϊκός είδε τον Αλόνσο να τα κάνει σαλάτα και ο Αστέρας Τρίπολης τον ξέρανε με το καλημέρα

Παντελώς απροετοίμαστος γι' αυτό το ματς ο Παναθηναϊκός, γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της Super League 1 με 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Στραπάτσο από την πρεμιέρα! Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ από τον Αστέρα Τρίπολης με 0-1 και εκκίνησε εφιαλτικά στη Super League 1.

Οι «πράσινοι» είχαν να χάσουν σε πρεμιέρα από τη σεζόν 2005/06. Τότε ήταν ο Ολυμπιακός (0-2) στο ΟΑΚΑ τώρα τα κατάφεραν οι Αρκάδες. Επιβεβαίωσαν με αυτό τον τρόπο και ένα εντυπωσιακό σερί που έχουν απέναντι στο «τριφύλλι». Ποτέ στην ιστορία τους δεν έχουν χάσει σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι.

Εντελώς αδιάβαστος ο Παναθηναϊκός με τον Ντιέγκο Αλόνσο και τους συνεργάτες του να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. Κόντρα σε μία ομάδα που παραδοσιακά δυσκολεύει τους «πράσινους», ο Ουρουγουανός τεχνικός έκανε πειράματα και πήρε τις απαντήσεις του στον αγωνιστικό χώρο.

Ήταν αναμενόμενο ότι θα προχωρούσε σε αλλαγές, αλλά εκείνος αντιμετώπισε το ματς λες και ήταν φιλικό προετοιμασίας. Παρέταξε μία ενδεκάδα που δεν είχε καμία λογική. Ντεμπούτο για τον Μαξ, ο Αράο στόπερ για πρώτη φορά επί των ημερών του και στα χαφ μαζί με τον Μαξίμοβιτς οι Ζέκα και Βιλένα. Μόνος του έπαιζε ο Τετέ για όσο άντεχε.

Αντιθέτως, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν διαβασμένος, ήξερε πού να χτυπήσει και στο φινάλε ο Μίλαν Ράσταβατς πανηγύρισε άλλη μία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Έχει, άλλωστε, εξαιρετική παράδοση. Πολυτιμότερος ο Κρεσπί, καλή δουλειά από τον Άνταμ.

Το ματς

Προσπάθησε να μπει δυνατά ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι, κέρδισε διαδοχικά κόρνερ στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν έβγαλε καμία φάση από αυτά. Ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε άμεσα πατήματα και στο 15′ προειδοποίησε για πρώτη φορά με τον Μπαρτόλο. Στο τρίλεπτο ο Άνταμ είχε αγγίξει το 0-1.

Ο Τετέ σκόραρε στο 20′ και το γκολ του ακυρώθηκε, αλλά μετά από αυτή τη φάση οι «πράσινοι» άρχισαν να έχουν σφυγμό επιθετικά. Γιατί αμυντικά τα κενά ήταν πάρα πολλά και οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν σταθερά φάσεις με τον Μπαρτόλο. Στο 27′ είχε μία ακόμη ο Αργεντινός.

Τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε ο Τετέ, ο οποίος ήταν μέσα και στην ευκαιρία του 41′ με τον Γερεμέγεφ. Γενικά ο Βραζιλιάνος έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά δεν είχε στηρίγματα.

Παρά την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ο Αλόνσο δεν έκανε τίποτα στην ανάπαυλα και το πολύ γρήγορα το πλήρωσε. Στο 51′ ο Ζέκα κρέμασε την ομάδα του παίρνοντας κόκκινη κάρτα επειδή αποφάσισε να γκρεμίσει τον Κρεσπί. Διπλό το κακό για τους γηπεδούχους, αφού ένα λεπτό μετά εκτελώντας απευθείας το φάουλ ο Κρεσπί άνοιξε το σκορ. Μεγάλη η ευθύνη του Λοντίγκιν, έπρεπε να αντιδράσει καλύτερα.

Το ματς στράβωσε για τα καλά για τους «πράσινους», οι οποίοι έπρεπε να ρισκάρουν. Ο Αστέρας Τρίπολης δεν γύρισε πίσω, συνέχισε να ψάχνει τους χώρους και για να βγάλει κόντρες και τα κατάφερε αρκετά καλά. Είχε ακυρωθέν γκολ στο 63′, μία φάση με τον Καλτσά στο 10λεπτο και τη μεγάλη ευκαιρία του 83′ με τον Γκαρθία.

Όσο και να πίεσε ο Παναθηναϊκός δεν είχε σημαντικές στιγμές πλην ενός σουτ του Βαγιαννίδη. Έτσι το 0-1 έμεινε έως τ0 φινάλε.

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Σκόρερ: 52′ Κρεσπί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο (60’ Γέντβαϊ), Μαξ (81’ Μλαντένοβιτς), Μαξίμοβιτς, Ζέκα, Βιλένα (60’ Μπακασέτας), Τέτε (69’ Μαντσίνι), Γερεμέγεφ, Τζούρισιτς (60’ Ιωαννίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Αλάγκμπε, Καστάνιο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (82’ Τζανδάρης), Μουνιόθ (74’ Ρέτζιτς), Μπαρτόλο (90+2’ Αλβαρες), Καλτσάς, Ανταμ (74’ Μάντζης), Κρέσπι (90+2’ Ζουγλής).