Ο Παναθηναϊκός κατέθεσε την ψυχή του, «λύγισε» στα πέναλτι (13-12) και θα συνεχίσει στο Conference (vids)

Μετά από ένα... ατελείωτο παιχνίδι ο Άγιαξ επικράτησε στα πέναλτι (13-12) του Παναθηναϊκού και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Europa League.

O Παναθηναϊκός έκανε τεράστια προσπάθεια στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», ωστόσο παρότι νίκησε στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση τον Άγιαξ με 1-0 (89’΄Τετέ) τελικά λύγισε στα πέναλτι με 13-12 μετά από μια ατελείωτη διαδικασία.

Έτσι ο Αίαντας συνεχίζει στα πλέι οφ του Europa League κόντρα στη Γιαγκελόνια, ενώ το τριφύλλι θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Conference League κόντρα στη Λανς.

Η εξέλιξη στη διαδικασία ήταν απίστευτη καθώς εκτελέστηκαν… 34 πέναλτι. Μοιραίοι για το τριφύλλι οι Μαντσίνι, Μαξίμοβιτς,Μλαντένοβιτς, Ινγκασον και Βιλένα. Δύο αποκρούσεις ο εξαιρετικός Ντραγκόφσκι που ευστόχησε και από τα 11 βήματα – Πέντε αποκρούσεις ο Πασβίρ!

Μία αλλαγή στην 11άδα ο Αλόνσο

Ο Ντιέγκο Αλόνσο παρέταξε την ίδια 11άδα με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, με μια αλλαγή, αυτή του Φώτη Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γερεμέγιεφ.

Έτσι ο Ντραγκόφσκι κάθισε κάτω απ’ τα δοκάρια, Κώτσιρας δεξί μπακ, Μλαντένοβιτς αριστερό, Ίνγκασον και Γεντβάι τα στόπερ, Αράο και Τσέριν στα χαφ με τον Μπακασέτα μπροστά τους, Μαντσίνι – Τζούρισιτς στα δυο άκρα της επίθεσης και μοναδικό φορ ο Ιωαννίδης.

Πίεση ψηλά ο Παναθηναϊκός και καλή παρουσία για 20 λεπτά

Η ομάδα του Αλόνσο μπήκε καλά στο ματς και πιέζοντας ψηλά αιφνιδίασε τον Άγιαξ στα πρώτα λεπτά, έχοντας μια καλή στιγμή στο 8′ σε τετ α τετ του Ιωαννίδη (από κλέψιμο του Μαντσίνι). Μάλιστα οι πράσινοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Έλληνα επιθετικό από τον Χάτο, ωστόσο μετά έλεγχο του VAR σωστά δεν δόθηκε η εσχάτη των ποινών.

Πήρε τα ηνία ο Άγιαξ και «σφυροκόπησε» τους πράσινους

Ολα μέχρι το πρώτο 15λεπτο–20λεπτο καθώς στη συνέχεια ο Άγιαξ όχι μόνο πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά πίεσε έντονα τον Παναθηναϊκός έχοντας 5-6 πολύ μεγάλες φάσεις (με τον Άκπομ πρωταγωνιστή στις περισσότερες εξ αυτών) για να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ.

Συγκεκριμένα ο Αίαντας απείλησε στο 22′ (έσωσε ο Κώτσιρας), στο 26′ (κομπίνα μετά από φάουλ του Σούταλο και πλάσε), στο 29’΄(ο Ιωαννίδης έσωσε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Άκπομ), στο 33′ όταν οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με σουτ του Μπέργ Μπέργκχαους και στο 43′ και το 45+1′ με ισάριθμες φάσεις του Άκπομ (σουτ και κεφαλιά) στις οποίες είπε «όχι» με εξαιρετικές επεμβάσεις ο σωτήρας Ντραγκόφσκι!

Μεγάλες διπλές ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ξεκίνησε με τον Αλόνσο να μην κάνει αλλαγή και τον Πανθηναϊκό να «φλερτάρει» έντονα με το γκολ σε δύο περιπτώσεις με διπλές ευκαιρίες. Η πρώτη στο 54′ τετ α τετ Τζούρισιτς (επέμβαση Πάσβιρ) και στη συνέχεια μακρινό λόμπα Μπακασέτα που έφυγε άουτ.

Και η δεύτερη περίπτωση στο 63΄ με διαγώνιο σουτ του Τσέριν και στη συνέχεια κεφαλιά του Ίνγκασον με το κεφάλι έστειλε την μπάλα ψηλά!

Η πρώτη κίνηση από τον πράσινο πάγκο ήταν η διπλή αλλαγή με τους Βαγιαννίδη και Τετέ να περνάνε μέσα αντί των Κώτσιρα και Τζούρισιτς, ενώ στο 75′ ο Ιωαννίδης έδωσε τη θέση του στον Γερεμέγιεφ. Η ώρα κυλούσε όμως και το τριφύλλι παρά την κινητικότητα που είχε σε ένα ματς που ήταν πλέον «ροντεό» (πάνω κάτω) κατά διαστήματα, δεν κατάφερε να φτιάξει άλλες μεγάλε φάσεις.

Ο Αλόνσο φρέσκαρε την ομάδα του και στο 82′ (Μακσίμοβιτς και Βιλένα αντί των Αράο και Τσέριν) και Παναθηναϊκός που τα έπαιξε όλα για όλα βρήκε μία και καλή ευκαιρία ένα λεπτό πριν τα 90′ και ένα λεπτό μετά το δοκάρι του Άγιαξ με τον Γκοντς.

Λύτρωση με Τετέ στο 89′ και συμμετοχή τεσσάρων από τον πάγκο!

Σε μια φάση που συμμετείχαν τέσσερις (!) από τις αλλαγές του Αλόνσο, Μακσίμοβιτς, Γερμέγιεφ Βιλένα και Τετέ ο τελευταίος κράτησε ζωντανούς τους πράσινους για την πρόκριση με εξαιρετικό τελείωμα μέσα από την περιοχή!

Έτσι οδηγηθήκαμε στην ημίωρη παράταση με τον ρυθμό να εξακολουθεί να είναι πολύ έντονος τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει την καλή παρουσία του Β’ μέρους και να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα (ο Άγιαξ σκόραρε στο 102 όμως το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό στον Ντραγκόφσκι) στο πρώτο 15λεπτο του εξτρά χρόνου.

Αντιθέτως οι πράσινοι λίγο έλειψαν να πιάσουν σκορ πρόκρισης και πάλι με τον Τετέ ο οποίος στο 97′ είχε νέο μεγάλο τετ α τετ!

Από την πλευρά του ο Άγιαξ τα έπαιξε όλα για όλα επίσης βάζοντας στο 109΄ και τον Μπέργκβαϊν που ήταν τραυματίας στο πρώτο ματς. Εν τέλει τίποτα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να έχει καλύτερη εικόνα στην παράταση και περισσότερες δυνάμεις από τους γηπεδούχους.

Έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι εκεί όπου μετά από μια σπάνια και άκρως ψυχοφθόρα διαδικασία δυστυχώς το τριφλυλλί λύγισε με 13-12 μετά από 34 πέναλτι

Μλαντένοβιτς και 4-4!

Αποκρούει ο Ντραγκόφσκι στον Μπρόμπεϊ μένει το 4-4!

Ευστοχεί με… περιπέτεια ο Βιλένα και 4-5!

Γκολ και 5-5 ο Χέντερσον!

Ο Μαξίμοβιτς δεν καταφέρνει να σκοράρει μένει το 5-5

Τραγική εκτέλεση ο Ινγκασον παραμένει το 5-5

Άστοχος ο Τραόρέ μένει το 5-5 ξανά ζωντανός ο Παναθηναϊκός

Αποκρούει ξανά ο Ντραγκόφσκι στον Μπαας δεν αλλάζει το 5-5!

Ευστοχεί ο Βαγιαννίδης και 5-6 μπροστά ο ΠΑΟ!

Γκάι και 6-6

Μέσα και ο Ζέκα για το 6-7

7-7 από τον Σούταλο

Ο Ντραγκόφσκι βάζει και πέναλτι! 7-8!

Μέσα και ο έτερος τερματοφύλακας ο Πάσβιρ για το 8-8!

Αυτή τη φορα ο Μαντσίνι ευστοχεί και κάνει το 8-9 ξεσπώντας!

Αστοχεί όμως και ο Βιλένα όμως 12-12 και πάλι

Ο Γκάι σκοράρει κάνει το 13-12 και ο Άγιαξ προκρίνεται στα πλέι οφ του Europa League. Στα πλέι οφ του Conference ο Παναθηναϊκός

Σκόρερ: 89′ Τετέ

Διαιτητής: Κρις Κάβανο (Αγγλία)

Κίτρινες: 53’ Άκπομ, 105’ Χέντερσον – 5’ Μπακασέτας, 75’ Ιωαννίδης, 78’ Μλαντένοβιτς, 90’+4’ Γερεμέγεφ, 105’ Μαντσίνι, 105’ Τετέ Αποβολές:

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΙΑΞ (Φραντσέσκο Φαριόλι): Πασβίρ, Ρεντς (110’ Μπερχβάιν), Σούταλο, Μπάας, Χάτο (99’ Μπρόμπεϊ) Χέντερσον, Φιτζ-Τζιμ (71’ Φαν ντεν Μπούμεν), Τέιλορ, Μπερχούις (71’ Χάεϊ), Φορμπς (61’ Χοντς), Άκπομ (61’ Τραορέ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο (82’ Μαξίμοβιτς), Τσέριν (82’ Βιλένα), Μαντσίνι, Μπακασέτας (97’ λ..τρ. Ζέκα), Τζούριτσιτς (68’ Τετέ), Ιωαννίδης (75’ Γερεμέγεφ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός κατέθεσε την ψυχή του, «λύγισε» στα πέναλτι (13-12) και θα συνεχίσει στο Conference (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.