Ο Παναθηναϊκός το έκανε μόνος του δύσκολο

Αγχώθηκε πάρα πολύ ο Παναθηναϊκός, έκανε παιδικά λάθη, αλλά νίκησε με 2-1 την Μπότεφ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα νικώντας με 2-1 την Μπότεφ στο ΟΑΚΑ, αλλά ταυτόχρονα έδειξε πως έτσι δεν πάει πουθενά.

Άκρως ανησυχητική ήταν η εικόνα του στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας σεζόν. Σίγουρα ήταν ανέτοιμος, αλλά δεδομένης και της ποιότητας του αντιπάλου θα περίμενε κανείς περισσότερα.

Οι «πράσινοι» μπορούσαν να καθαρίσουν την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό του Europa League. Τελικά όχι μόνο δεν το έκαναν, αλλά λίγο έλειψε να χάσουν και τη νίκη!

Δεν μπορεί να βοηθήσει ο Βιλένα. Το έδειξε ξανά και τα άκουσε από την εξέδρα για το σοβαρό λάθος του στο 2-1. Επίσης, το Σένκεφελντ – Γεντβάι δεν κολλάει και το έχουν καταλάβει άπαντες από πέρυσι. Ωστόσο, ο Ντιέγκο Αλόνσο τους έβαλε μαζί και λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά. Εξαιρετικός ο Τζούρισιτς, σταθερή αξία ο πάντα σοβαρός Γερεμέγεφ.

Το ματς

Ιδανικά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Βρήκε γκολ στην πρώτη του φάση, μόλις στο 8′. Σκόρερ ο Γερεμέγεφ μετά ένα διώξιμο του Μλαντένοβιτς. Ο Σουηδός έδειξε για άλλη μία φορά ότι το έχει το γκολ, αν και πέντε λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Κυκλοφορούσαν την μπάλα, προσπαθούσαν να δημιουργήσουν, αλλά δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Η μονοτονία έσπασε στο 37′, όταν ο Τζούρισιτς έκανε το γύρισμα, ο Βιλένα το σουτ και ο Μίνκοφ έδιωξε στη γραμμή.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά στροφές, έψαξε γκολ πριν την ανάπαυλα και το βρήκε στο 44′. Ένα λεπτό πριν είχε κερδίσει πέναλτι ο Τζούρισιτς και ο Μπακασέτας εκτελώντας με δυνατό σουτ το σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο καλός. Είχε μία φάση με τον Βαγιαννίδη στο 54′, ένα ακυρωθέν γκολ του Τζούρισιτς έξι λεπτά αργότερα, αλλά στη συνέχεια μάλλον έμεινε από δυνάμεις. Ίσως εκεί άργησε να αντιδράσει και ο Αλόνσο.

Η Μπότεφ δεν απειλούσε μέχρι το 70′, όταν ο Βιλένα την έβαλε για τα καλά στο παιχνίδι με τραγικό δικό του λάθος. Ο Κορόσετς σκόραρε, ο Τζούρισιτς είχε επτά λεπτά μετά δοκάρι και αφού δεν έγινε εκεί το 3-1, οι Βούλγαροι το πίστεψαν.

Οι «πράσινοι» αγχώθηκαν πολύ, δεν πατούσαν καλά, ο Μλαντένοβιτς για μία ακόμη φορά ήταν μόνιμη τρύπα στην άμυνα, αλλά έως το φινάλε το σκορ δεν άλλαξε. Άξιο αναφοράς ότι στο 84′ οι φιλοξενούμενοι πήραν λανθασμένα ένα πέναλτι, απόφαση που διόρθωσε ο ρέφερι μέσω VAR.

Παναθηναϊκός – Μπότεφ Πλόβντιβ 2-1

Σκόρερ: 8′ Γερεμέγεφ, 44′ πέν. Μπακασέτας – 70′ Κόροσετς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα (74′ Μαξίμοβιτς), Τζούριτσιτς, Μπακασέτας, Μαντσίνι (74′ Λημνιός), Γερεμέγεφ (78′ Σπόραρ).

ΜΠΟΤΕΦ ΠΛΟΒΝΤΙΒ (Nτούσαν Κέρκεζ) : Iγκόνεν, Μίνκοφ, Ταμ, Κοντέ, Μπαλογιάννης, Ετό (63′ Κόροσετς), Περέρα (70′ Καραμπέλιοφ), Νουατσούκβου, Ποπόβ (80′ Ουκάκι), Ακέρε (80′ Ντιαμπατέ), Ούτζα (70′ Σέκουλιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Παναθηναϊκός το έκανε μόνος του δύσκολο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.