O ΠΑΟΚ τιμώρησε τα παιδικά λάθη του Ολυμπιακού και άλωσε το Φάληρο

Εκμεταλλευόμενος τις αμυντικές ολιγωρίες του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ έφυγε θριαμβευτής με 2-1 από το Φάληρο

Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 8ης στροφής της Super League κάνοντας μάλιστα τα… βασικά.

Πολλές φορές, για να κερδίσεις ένα ντέρμπι, δεν χρειάζεται να κάνεις και πολλά. Δεν χρειάζεται καν να είσαι καλύτερος από τον αντίπαλο, αλλά να ξέρεις πως να εκμεταλλευτείς τις αδυναμίες του.

Αυτό έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δέχθηκε ευχαρίστως τα «δώρα» των Παπασταθόπουλου και Τζολάκη και έφυγε θριαμβευτής από το Φάληρο επικρατώντας του Ολυμπιακού με 2-1.

Πασχαλάκης, αλλά και Μαρσέλο δεν έδωσαν το παρών, μαζί με άλλες απουσίες για τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Το φιλμ του αγώνα

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το ντέρμπι οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τις αμυντικές αδυναμίες των Πειραιωτών.

Στο 9ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πληγώθηκε ξανά από αυτογκόλ. Αυτή τη φορά, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και έστειλε την πίεση στο μέρος των «ερυθρόλευκων».

Ωστόσο, αντί η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να κεφαλαιοποιήσει αυτό το προβάδισμα, οπισθοχώρησε και πραγματοποίησε μια σειρά από εύκολα λάθη.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του σημαδεύοντας την πλευρά του νεαρού μπακ, Τσαούση. Παρόλα αυτά, η ισοφάριση προήλθε από τα αριστερά. Επειτα από αρκετή πίεση στα καρέ του Κοτάρσκι, ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα, ο Χάμες έκανε το άλμα ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας του Δικεφάλου του Βορρά και με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-1.

Πρώτο γκολ για τον Κολομβιανό, ο οποίος λίγο αργότερα παραλίγο να φέρει τούμπα μόνος του ματς. Το σουτ του όμως αντιμετωπίστηκε από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Τελευταία μεγάλη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, το γύρισμα του Ροντρίγκες στον Μπακαμπού, με τον τελευταίο να στέλνει ψηλά άου την μπάλα.

Νέο δώρο, νέα ψυχρολουσία

Όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος, άρχισε και το δεύτερο: Με τον ΠΑΟΚ να αιφνιδιάζει. Ο Λύρατζης έκανε άνω-κάτω την αριστερή πλευρά της άμυνας του Ολυμπιακού, «έσπασε» στον Νάρει και ο Γερμανός νίκησε από πλάγια θέση τον Τζολάκη, ο οποίος ενδεχομένως να μπορούσε να κάνει περισσότερα πράγματα στο σουτ του (55΄).

Το λάθος του Τρεϊμάνις που υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μπα στον Ολιβέιρα ήταν η φάση που απασχολήσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Το VAR διόρθωσε την κατάσταση, αλλά οι γηπεδούχοι κόλλησαν στη δημιουργία. Ελάχιστες φάσεις που δεν παραβίασαν την εστία του Κοτάρσκι.

Στο 82ο λεπτό, ο Βρουσάι έστειλε από πλεονεκτική θέση την μπάλα στην αγκαλιά του πορτιέρε του ΠΑΟΚ.

Μεγάλη στιγμή και στο 90΄, με τον Ελ Αραμπί, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι να χάνει ένα (ακόμα) εύκολα γκολ τη φετινή σεζόν εξ επαφής.

Το τελικό σφύριγμα από τον Τρεϊμάνις βρήκε τον Δικέφαλο του Βορρά νικητή, να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην πέμπτη (!) και μάλιστα το μείον δέκα από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2: Η καρτέλα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 37΄ Χάμες Ροντρίγκες / 8΄ αυτ. Παπασταθόπουλος, 56΄ Νάρεϊ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι, Μπα (84΄ Χουάνγκ), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ινμπόμ, Γκάρι Ροντρίγκες (71΄ Ελ Αραμπί), Αγκιμπού Καμαρά (65΄ Μασούρας), Χάμες Ροντρίγκες (71΄ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (70΄ Σάστρε), Ντάντας (90΄ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο (85΄ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ, Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα.