Ο Τζίμας φώναξε δυνατά «παρών», ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά νίκησε με 2-1 την Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Κηφισιάς με 2-1 και έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα. Γκολ ο 17χρονος Τζίμας.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-1 της Κηφισιάς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League και έκανε το 2 στα 2.

Ο νεαρός Στέφανος Τζίμας πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά και βρήκε δίχτυα. Οι «ασπρόμαυροι» αγχώθηκαν αφού η Κηφισιά ισοφάρισε 15 λεπτά πριν το φινάλε, όμως το αυτογκόλ του Τσαπάν έδωσε τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε και πάλι σε ροτέισιον, κάνοντας επτά συνολικά αλλαγές σε σχέση με το ευρωπαϊκό ματς κόντρα στη Χαρτς. Στα αξιοσημείωτα ήταν η επιλογή του 17χρονου Στέφανου Τζίμα που πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού.

Όπως αναμενόταν, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που πήρε από τα πρώτα λεπτά την κατοχή, με τους φιλοξενούμενους να κλείνονται στο δικό τους μισό, περιμένοντας να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν καθαρές ευκαιρίες και στο 24ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν με πέναλτι. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς το κέρδισε και ο άγραφος νόμος που λέει πως ο παίκτης που κερδίζει το πέναλτι δεν πρέπει να το εκτελεί βρήκε απόλυτη εφαρμογή. Ο Σέρβος σούταρε, ο Κρίστινσον έπεσε σωστά και κράτησε αλώβητη την εστία του.

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους χωρίς ωστόσο κάποια μεγάλη ευκαιρία, ενώ οι τελικές ήταν 5(1) -1 (0) και η κατοχή 78%-22%.

Ο νεαρός Τζίμας ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στην επίθεση και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους βρήκε το γκολ που έψαχνε τόσο ο ίδιος, όσο και ο ΠΑΟΚ. Ο Μπάμπα έκανε τη σέντρα, ο Μουργκ σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κρίστινσον, με τον Τζίμα να παίρνει το ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ.

Τα στατιστικά μαρτυρούν την αλήθεια των πρώτων 45 λεπτών, με 8(4) – 1(0) τελικές υπέρ των «ασπρόμαυρων» και 79%-21% κατοχή.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος κατέβασε ταχύτητα, θέλοντας προφανώς να κρατήσει δυνάμεις και για το ευρωπαϊκό ματς που ακολουθεί.

Η Κηφισιά προσπάθησε να γίνει απειλητική με κάποιες αντεπιθέσεις, με τον Κοτάρσκι να «καθαρίζει» όσες φάσεις χρειάστηκε.

Στο 69ο λεπτό, ο επόπτης Χριστοδούλου λανθασμένα έκοψε τετ α τετ του Τζίμα μετά από εκπληκτική φάση του επίσης νεαρού Κωνσταντέλια, αφού σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Στο ριπλέι πάντως δεν φάνηκε να είναι εκτεθειμένος, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών.

Ο Δικέφαλος έκανε συντήρηση δυνάμεων και οι φιλοξενούμενη βρήκαν την κατάλληλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Στο 74′ ο Μασούρας πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 «παγώνοντας» την Τούμπα.

Η απάντηση ήταν άμεση και συγκεκριμένα πέντε λεπτά αργότερα. Ο Κωνσταντέλιας με μαγικό τακουνάκι έστρωσε στον Μπάμπα που γύρισε, με τον Τσαπάν να στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του τη μπάλα, διαμορφώνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Λύρατζης 74’), Τσιγγάρας (Σβαμπ 63’), Οζντόεφ, Μουργκ (Νάρεϊ 68’), Τάισον, Αντρίγια (Κωνσταντέλιας 63’), Τζίμας (Μπράντον 74’).

Κηφισιά: Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Καπάν, Παπασάββας, Πέιος (Νίνης 84’), Μασούρας (Αντερέγκεν 84’), Ίλιεφ (Ιπαλίμπο 64’), Οζέγκοβιτς, Τετέ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Τζίμας φώναξε δυνατά «παρών», ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά νίκησε με 2-1 την Κηφισιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.