ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Βολική ισοπαλία

Ισόπαλοι 1-1 ήρθαν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης, αποτέλεσμα που δεν χάλασε κανέναν.

Ο ένας δεν καιγόταν, ο άλλος δεν μπορεί! Κάπως έτσι ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 1-1 έστω και εάν οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι.

Ακόμη και εάν δεν υπάρχει ουσιαστικός στόχος πέρα από την άτυπη πρωτιά των play off, ο ΟΦΗ δεν έδωσε δικαιώματα σε αντίθεση με άλλους. Ήταν σοβαρός, έπαιξε αυτό που μπορούσε και ίσως άξιζε το τρίποντο απέναντι σε μία άκρως προβληματική ομάδα.

Για τους Αρκάδες αυτό που μετράει είναι ο βαθμός. Τον πήραν, έπιασαν τον Παναιτωλικό και συνεχίζουν. Δεν έχουν σωθεί ακόμα. Θα χρειαστούν και άλλα αποτελέσματα, αφού βρίσκονται μόλις στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς

Καλύτερα μπήκε στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ. Πήρε από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολευόταν να βγάλει φάσεις. Έχασε και τον Τοράλ νωρίς και αυτό στα πρώτα λεπτά ίσως έπαιξε ρόλο.

Τελικά ο παίκτης που τον αντικατέστησε ήταν και αυτός που έκανε το 1-0. Στο 25′ με ωραία προσωπική ενέργεια ο Μοσκέρα άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν άμεσα αντίδραση και θα μπορούσαν με τον Κρεσπί να κάνουν το 1-1 αμέσως μετά.

Το ματς άνοιξε για λίγα λεπτά. Ο Μεγιάδο με ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής περιοχής είχε δοκάρι στο 33′ και έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων για μία μεγάλη ευκαιρία. Ο Μανδάς έβγαλε τετ α τετ του Κρεσπί. Ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης ο Κρεσπί βρήκε τον Μπαρτόλο και εκείνος ισοφάρισε.

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα. Ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ. Σε τέτοιο βαθμό που περισσότερο θύμιζε φιλικό προετοιμασίας το παιχνίδι παρά επίσημο αγώνα.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε περισσότερο με το σκεπτικό να κρατήσει τον βαθμό και τα κατάφερε. Στο 69′ ο Τσιφτσής έδιωξε καλό σουτ του Φελίπε και έξι λεπτά αργότερα έκανε μεγάλη επέμβαση σε φάουλ του Λάρσον. Στα τελευταία λεπτά πίεσαν οι γηπεδούχοι, αλλά δεν βρήκαν γκολ. Να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις είχε μία φάση και ο Σανταφέ.

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Σκόρερ: 25′ Μοσκέρα – 40′ Μπαρτόλο

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής (85′ Μαρινάκης), Τοράριρσον, Μεγιάδο (85′ Περέα), Ντιουσέ, Μπάκιτς (63′ Νέιρα), Τοράλ (4′ Μοσκέρα) (63′ Φελίπε), Ντίκο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο (90’+3 Αλάγκμπε), Ιγκλέσιας, Τιλίκα (86′ Σανταφέ), Μπαρτόλο (77′ Σίτο), Κρέσπι, Μπαράλες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-1: Βολική ισοπαλία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.