ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-2: Το έφερε τούμπα με μέταλλο πρωταθλητή

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να νικήσει τον ΟΦΗ με 2-1. Προηγήθηκαν οι Κρητικοί, έχασαν πέναλτι οι Πειραιώτες.

Πανηγυρισμοί στο ΟΦΗ - Ολυμπιακός
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Έχει σφυγμό! ΟΦΗΟλυμπιακός 1-2 και μεγάλη νίκη για τους Πειραιώτες. Ειδικά εάν σκεφτεί κανείς τον τρόπο με τον οποίο ήρθε. Μπορεί να μην είναι σε ιδανική κατάσταση και να προέρχονταν από ήττα στην Ευρώπη, αλλά έβγαλαν αντίδραση.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ’ όλα για την ομάδα του Μίτσελ. Λίγες μέρες μετά το 0-3 από την Καραμπάγκ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν ένα ματς που τους στράβωσε πολύ. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε, ο Ολυμπιακός έχασε πέναλτι, αλλά στο τέλος πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα.

Ανακάτεψε πολύ την τράπουλα ο Μίτσελ και του βγήκε. Αντιθέτως, δεν ήταν αυτή που έπρεπε η αντίδραση του Νίκου Νιόπλια. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους Κρητικούς και τρίτη στα τελευταία τέσσερα ματς. Παραμένουν χαμηλά και προβληματίζουν με τη συνολική τους εικόνα.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο ΟΦΗ και είχε μόλις στο 5′ μία μεγάλη ευκαιρία με τον Γκερέρο. Στη συνέχεια οι δύο πλευρές είχαν τελικές με τον Ντίκο να δυσκολεύει στο 14′ τον Τζολάκη. Το ματς ήταν ανοιχτό και σταδιακά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές.

Η μεγάλη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 34′. Μπιέλ και Μασούρας συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο Μπακαμπού σούταρε και ο Μανδάς απέκρουσε εντυπωσιακά. Και αφού δεν έγινε το 0-1, έγινε λίγο μετά το 1-0. Ο Μασούρας έκανε το λάθος, ο Τοράλ έβγαλε τη σέντρα και ο Ντόι στο ντεμπούτο του σημείωσε αυτογκόλ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μίτσελ έριξε στο ματς Χάμες και Ροντρίγκες. Οι δυο τους ήταν κομβικοί για να γυρίσει το παιχνίδι έστω και εάν ο Κολομβιανός έχασε πέναλτι στο 53′. Εξαιρετική η αντίδραση του Μανδά. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και στο 58′ έκανε το 1-1. Κάθετη του Χάμες και ωραίο τελείωμα του Ροντρίγκες για την ισοφάριση.

Ο ΟΦΗ ήταν σαν να μη βγήκε στο δεύτερο 45λεπτο. Είχαν αδειάσει οι παίκτες του και ο Νιόπλιας δεν βοήθησε όσο έπρεπε έγκαιρα για να φρεσκαριστεί η ομάδα του. Ο Μίτσελ έβαλε και τον Βαλμπουενά και πήρε λύσεις από μία ακόμη αλλαγή του. Στο 81′ ο Γάλλος εκτέλεσε φάουλ και ο Μπακαμπού με κεφαλιά υπέγραψε την ανατροπή. Στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να έχει βάλει ένα ακόμη γκολ.

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-2

Σκόρερ: 40′ αυτ. Ντόι – 58′ Ροντρίγκες, 81′ Μπακαμπού

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (72′ Τζου), Περέα, Τοράλ (64′ Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντίκο (55′ Ντιουσέ), Γκερέρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα (38′ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόι (46′ Ροντρίγκες), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (80′ Μαρσέλο), Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ (74′ Βαλμπουενά), Μασούρας (46′ Χάμες Ροντρίγκες), Μπακαμπού.

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Super League παρασκήνια: Αυτοπροτάθηκε ο Παπαδημητρίου στον ΟΦΗ – Το ταξίδι του Γιαννόπουλου για να συνεχίσει ο Βόλος στα ψηλά