ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Έβγαλαν χαρακτήρα οι Ηπειρώτες – Συνεχίζουν να απογοητεύουν οι Κρητικοί

ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν κατά κράτος τις εντυπώσεις και να αγγίζουν το διπλό. Τρομερή εμφάνιση από τον Μπάουμαν.

ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Έβγαλαν χαρακτήρα οι Ηπειρώτες - Συνεχίζουν να απογοητεύουν οι Κρητικοί
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Υπάρχουν φορές που το σκορ δεν λέει την αλήθεια. Τρανό παράδειγμα αποτελεί το ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα. Το τελικό 1-1 δεν έχει καμία σχέση με ό,τι έγινε στον αγωνιστικό χώρο.

Ναι μεν ήταν ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Ηπειρώτες ήταν εντυπωσιακοί. Εάν δεν υπήρχε το εμφατικό 3-0 επί της Κηφισιάς στην πρεμιέρα θα λέγαμε πως έκαναν την μακράν καλύτερη φετινή τους εμφάνιση.

Έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι τον ΟΦΗ. Είχαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες. Ωστόσο, από τη μία ο Μπάουμαν και από την άλλη ο κάκιστος Παμλίδης, δεν επέτρεψαν να βγει το διπλό. Ο δεύτερος έδινε την εντύπωση πως δεν θα σκοράρει ούτε σε εστία ράγκμπι.

Εξαιρετικός ο Σόρια, αρχηγική εμφάνιση από τον Εραμούσπε και το κυριότερο ήταν πως ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε αντίδραση. Μετά από όσα έγιναν λίγες μέρες πριν έδειξε εικόνα δεμένης ομάδας.

Πλην του συγκινητικού Μπάουμαν δεν μπορεί κάποιος να πει πως διασώθηκαν πολλοί από τον ΟΦΗ. Εκτός κλίματος ο Πασαλίδης, από κοντά και ο Βούρος, ενώ δεν έκοβαν με τίποτα οι χαφ. Ξανά προβληματική η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, εύλογες οι αποδοκιμασίες από τον κόσμο. Έχει πολλά να διορθώσει ο Λιθουανός κόουτς στη διάρκεια της διακοπής. Μεγάλο το μερίδιο ευθύνης του για ό,τι παρουσιάζει ο ΟΦΗ εδώ και αρκετό καιρό.

Το ματς

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΟΦΗ. Μόλις στα 35 δευτερόλεπτα έκανε το 1-0! Ανέλπιστη εκκίνηση, ανέλπιστος και ο σκόρερ, αφού το τέρμα το πέτυχε ο Μαρινάκης σε φάση διαρκείας.

Στο πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί. Στο 7′ ο Σόρια πρόλαβε τον Ντίκο και τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας. Η τρίτη ευκαιρία του λίγο έλειψε να είναι και η φαρμακερή. Στο 15′ ο Ντίκο έκλεψε από τον Παντελάκη, πέρασε τον Κλέιμαν και ο Εραμούσπε έσωσε στη γραμμή.

Ο Αργεντινός τρία λεπτά μετά λίγο έλειψε και να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Εκεί φάνηκε για πρώτη φορά να έχει σφυγμό ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος άγγιξε την ισοφάριση και στο 40′ με τον Σόρια. Εκεί ο Μπάουμαν έκανε την πρώτη από τις αρκετές σημαντικές επεμβάσεις του στον αγώνα.

Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε ρολά. Στο 51′ είπε «όχι» στον Μπάλαν, ενώ ο Τζίμας ακριβώς μετά αστόχησε. Ακολούθησαν μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του Παμλίδη στο 58′ και στο 67′. Εκεί ο Μπάουμαν δήλωσε ξανά παρών!

Παρόλα αυτά ήταν εμφανές πως ο ΠΑΣ Γιάννινα κυριαρχεί στον αγώνα. Ο ΟΦΗ δεν υπήρχε στο γήπεδο και ο προπονητής του δεν βρήκε για μία ακόμη φορά τις λύσεις ώστε να τον βοηθήσει. Ο Μπάουμαν κρατούσε μόνος του όρθιους τους Κρητικούς και έκανε την επέμβαση του αγώνα στο 79′ στον Τζίμα.

Μόνο ο Μοσκέρα με την εκρηκτικότητά του προσπαθούσε να κάνει τη ζημιά για να τελειώσει το ματς. Στο 83′ από δική του ενέργεια δεν ξεκίνησε η σημαντική φάση των γηπεδούχων που κατέληξε με τον Σόρια να σταματάει στη γραμμή το σουτ του Νέιρα και λίγο μετά έγινε το 1-1. Ο εξαιρετικός στον αγώνα Σόρια έβγαλε τη σέντρα και ο επίσης διακριθείς Εραμούσπε με κεφαλιά ισοφάρισε.

Έως το φινάλε το σκορ δεν άλλαξε. Ο ΟΦΗ είχε μία καλή στιγμή με τον Φελίπε, αλλά όχι κάτι περισσότερο. Έτσι πέταξε άλλους δύο βαθμούς και επιβεβαίωσε πως έχει πολλά προβλήματα που πρέπει να λύσει στη διακοπή.

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Σκόρερ: 1′ Μαρινάκης – 86′ Εραμούσπε

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (90′ Γιαννούλης), Μαρινάκης (71′ Λάρσον), Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Ριέρα (46′ Μοσκέρα), Ντίκο (61′ Νέιρα), Φελίπε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο (46′ Ροσέρο), Παμλίδης, Τζίμας, Μπάλαν.