ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κι όμως! Ο Ολυμπιακός νίκησε λόγω του Ανιγκό

Πως κατάφερε ο γάλλος και γύρισε το τσιπάκι του Ολυμπιακού σε 2-3 ημέρες

Ανιγκό: Ο Ολυμπιακός όμως που γύρισε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ πηγαίνοντας μάλιστα στο ημίχρονο πίσω με 0-1, ήταν διαφορετικός από ότι με Μίτσελ.
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Εντάξει δεν είναι δόκιμο να αποδώσει κανείς τα εύσημα σε έναν προπονητή που είναι 2-3 στο πόστο του. Προφανώς και ο Ζοσέ Ανιγκό δεν έβαλε τίποτα στην αγωνιστική ταυτότητα του Ολυμπιακού. Και είναι αμφίβολο ότι και να γράψει κανείς πως θα το καταφέρει έως και το τέλος της σεζόν.

Με το μαχαίρι στα δόντια από το πρώτο λεπτό οι πρωταθλητές. Έκαναν στο πρώτο μισάωρο μπορεί και όσες ευκαιρίες είχαν σε προηγούμενους αγώνες σε όλο το 90λεπτο.

Η διάθεση ωστόσο και το κυνηγητό να μη χαθεί ούτε μπαλιά ήταν στοιχεία εμφανή στον οποιοδήποτε.

Ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση να αφήσει ούτε βαθμό πεταμένο.

Ήταν πραγματικά εντυπωσιακή η μετάλλαξη όσον αφορά την σπιρτάδα που είχε το σύνολο σε σχέση π.χ. με τον Άρη. Και μάλιστα η σύγκριση να γίνει έως και το 70’ που κέρδιζε ο Ολυμπιακός όχι στο 2-2.

ALERT! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΔΩΡΑ!

Ο Ανιγκό επανεργοποίησε αγωνιστικά τον Βαλμπουενά και ήξερε πως δε αντέξει 90λεπτο.

Έβαλε τον Σισέ ως αλλαγή και προτίμησε τον Μπακαμπού, τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος για το 9 και όχι το δικό του παιδί Ελ Αραμπί. Τελικά πήρε γκολ και από τους δύο, ο Μπακαμπού μπορεί να είναι και ο λόγος που ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς.

Γενικά δεν είναι υπερβολή να πει κανείς πως ο Ανιγκό στην πρώτη του αποστολή παίρνει άριστα 10.

Η σπιρτάδα επέστρεψε γρήγορα στον Πειραιά, τώρα ακολουθεί το ντέρμπι της Λεωφόρου.

Διαβάστε τη στήλη Agent Greek στο e-Sportime εντελώς ΔΩΡΕΑΝ ΕΔΩ!

Κάντε εγγραφή  και διαβάστε καθημερινά δωρεάν την ηλεκτρονική έκδοση της Sportime e-εφημερίδα ΕΔΩ!