ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Λιόν – Ολυμπιακός: 2-0 και δεν τον ήθελε ούτε το VAR αλλά όλοι ρωτούσαν ποιος είναι αυτός

Τρομερή η έμπνευση του Μεντιλίμπαρ και θα φέρει πολλά λεφτά στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα από την πανίσχυρη Λιόν στη Γαλλία, η οποία διέρχεται κρίση, όμως με 265,80 εκατ. ευρώ total market value η όποια κρίση της Λιόν στο γαλλικό πρωτάθλημα μοιάζει με… ελαφρύ πονοκέφαλο για τα ελληνικά δεδομένα.

Η αστείρευτη ποιότητα της Λιόν λοιπόν μίλησε στο 2ο ημίχρονο, όταν με δύο γκολ των Τσέρκι και Μπενραχμά στο 65ο και 71ο λεπτό πήρε εύκολα στο τέλος του αγώνα τους τρεις βαθμούς, στην πορεία για τον διψήφιο αριθμό πόντων που οδηγούν κατά πάσα πιθανότητα στην επόμενη φάση του Europa League.

Άτυχος ο Ολυμπιακός που δεν εκμεταλλεύτηκε τις 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες του να προηγηθεί και να βάλει δύσκολα στη Λιόν.

Πολυ καλός ο Κωνσταντής Τζολάκης, που είναι και ο λόγος που η Λιόν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο γκολ αν και έφτανε έως τη μεγαλή περιοχή του Ολυμπιακού με χαρακτηριστική ευκολία.

Δούλεψε το σχέδιο του Χοσέ Λουΐς Μεντιλίμπαρ με τρεις στο κέντρο της άμυνας, όμως ο τραυματισμός του Λορέντσο Πιρόλα και η αναγκαστική αλλαγή του ήταν άλλος ένας καταλυτικός παράγοντας που οδήγησε στην ήττα.

Ακόμα και το…. VAR δεν ήθελε τον Ολυμπιακό, ο οποίος βρέθηκε να μειώνει σε 2-1 και ενώ ο αγώνας είχε ακόμα πάνω από 5 λεπτά, όμως το αυτο-γκολ των Γάλλων ακυρώθηκε επειδή η σέντρα έγινε από τον Γουίλιαν ο οποιος ήταν οφσάιτ στη… φτέρνα.

Τρομερή η έμπνευση του Μεντιλίμπαρ να βάλει τον Μπάμπη Κωστούλα στο δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Ρόμαν Γιάρεμτσουκ, με τους ανθρώπους της Λιόν να ρωτάνε ποιος είναι αυτός και να γουρλώνουν τα… μάτια μόλις έμαθαν την ηλικία του (17 χρονών).

Για άλλη μία φορά ο Ολυμπιακός υστέρησε στο δημιουργικό κομμάτι, είναι εμφανές πως λείπει ο παίκτης πίσω από τον ή τους επιθετικούς που θα δώσει την τελευταία πάσα.

Ο Ολυμπιακός απλά δεν… βάζει γκολ. Και χωρίς γκολ δεν κερδίζεις. Ίσως να ήταν προτιμότερο σε τελική ανάλυση να ξεκινήσει ο Κωστούλας, καθώς Γιάρεμτσουκ – Ελ Κααμπί τις περισσότερες φορές κουτουλούσαν.

Παραλίγο μάλιστα ο Κωστούλας να βάλει το γκολ της βραδιάς όταν το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το κάθετο δοκάρι (σ.σ. θα ισοφάριζε για τον Ολυμπιακό).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τζολάκη, Ρέτσο, Κάρμο, Πιρόλα, Ροντινέι, Τσικίνιο, Γκαρσία, Έσε, Ορτέγκα, Γιάρεμτσουκ και Ελ Κααμπί.

Για τους ερυθρόλευκους στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Μάρκο Στάμενιτς, Κρίστοφερ Βέλντε, Γιουίλιαν, Ανδρέας Ντόι και Χαράλαμπος Κωστούλας.

Ο Πιερ Σαζ παρέταξε τη Λιόν με 4-2-3-1, αφήνοντας στην άκρη το σχήμα με τρεις αμυντικούς που είχε επιλέξει στα προηγούμενα παιχνίδια της ομάδας του.

Οι έντεκα της Λιόν ήταν οι: Πέρι, Νάιλς, Ομάρι, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταλιαφίκο, Μάτιτς, Τολισό, Νουαμά, Τσερκί, Φοφανά, Λακαζέτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λιόν – Ολυμπιακός: 2-0 και δεν τον ήθελε ούτε το VAR αλλά όλοι ρωτούσαν ποιος είναι αυτός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.
Διονύσης Αντωνέλλος

Ξεκίνησα με το blogging. Mετά με κέρδισε το ραδιόφωνο και αργότερα με νίκησε η τηλεόραση. Ενδιαφέρον για ότι συμβαίνει στα ελληνοτουρκικά. Τυχερός που γνώρισα κάποιους ανθρώπους και με έκαναν καλύτερο άνθρωπο.