Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-0: Πήρε το παιχνίδι με τους μικρούς μέσα

Η νίκη ήρθε με την βοήθεια και των μικρών του Ολυμπιακού

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-0: Πήρε το παιχνίδι με τους μικρούς μέσα
Συντάκτης: Διονύσης Αντωνέλλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, με δύο γκολ στο 40ο και το 74ο λεπτό.

Ο Χοσέ Λουΐς Μεντιλίμπαρ αποφάσισε να ξεκινήσει τον Ολυμπιακό με αρκετές αλλαγές και εκπλήξεις καθώς στην αρχική ενδεκάδα των ερυθρόλευκων βρέθηκαν οι Αποστολόπουλος, Μουζακίτης και Κωστούλας ενώ στα δεξιά της άμυνας προτιμήθηκε ο Κοστίνια, με το Ροντινέι να παίζει μπροστά του.

Ο Ολυμπιακός έμπαινε σε έναν απαιτητικό αγώνα, προερχόμενος από μία ισοπαλία με τον Παναιωτιλικό, μία ηττα από τον Άρη για το ελληνικό πρωτάθλημα και μία ακόμα ήττα στην Ευρώπη από τη Λιόν.

Έτσι, ο Ολυμπιακός δεν είχε περιθώρια για κάτι άλλο εκτός από το νίκη.

Η νίκη ήρθε με την βοήθεια και των μικρών του Ολυμπιακού καθώς ο Μπάμπης Κωστούλας έδωσε πολλές μάχες, όπως και ο Απόστολος Αποστολόπουλος ενώ ο Χρήστος Μουζακίτης έβγαλε «μαγική» μπαλιά στον Αγιούμπ Ελ Κααμπί για το 2-0 των ερυθρόλευκων.

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με πέναλτι του Ροντινέι, το οποίο κέρδισε ο Κρίστεφερ Βέλντε, οταν έπεσε πάνω του στη διεκδίκηση της μπάλας ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου.

Στις 15 οι τελικές του Ολυμπιακού, οι επτά προς την εστία και αυτή είναι η μεγάλη διαφορά σε σχέση με τις δύο – τρεις τελικές στην ευθεία που είχαν στα προηγούμενα παιχνίδια τους οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι είχαν και δύο δοκάρια (Ροντινέι – Κοστίνια).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τζολάκη, Αποστολόπουλο, Κάρμο, Ρέτσο, Κοστίνια, Μουζακίτη, Στάμενιτς, Βέλντε, Ολιβέιρα, Ροντινέι και Κωστούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Έσε, Τσικίνιο, Γουίλιαν, Ελ Κααμπί και Ορτέγκα.

Ολυμπιακός – Ατρόμητος: Τι έχει πει ο Λανουά για πέναλτι σαν αυτό που έδωσε ο Παπαπέτρου!