ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Καλλιθέα: Μόλις βγήκε ο Έσε τέλος όλα – Κάτι δεν πάει καλά στον Ολυμπιακό και μακάρι να το βλέπουν όλοι και να μην στέκονται στο 2-1

Λείπει ένας δημιουργικός μέσος για τους ερυθρόλευκους, λείπει ένας ακραίος επιθετικός ακόμα και λείπει και ένας παίκτης που να μπορεί να τρυπάει τις αντίπαλες άμυνες όταν αυτό απαιτείται.

Ένας πολύ κακός Ολυμπιακός για δεύτερο παιχνίδι στη σειρά, δεν έπεισε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης αυτή τη φορά και νίκησε πολύ δύσκολα με 2-1 την Καλλιθέα.

Ενώ μπήκε δυναμικά ο Ολυμπιακός, χάνοντας σειρά ευκαιριών, κάτι του έλειπε στην τελική. Ήταν θέμα συγκέντρωσης, θέμα δουλειάς στις προπονήσεις. Κάτι πάντως έκαναν λάθος οι παίκτες των ερυθρόλευκων.

Όαση ο Κρίστοφερ Βέλντε, ο οποίος με ένα υπέροχο γκολ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με τους ερυθρόλευκους όμως να μην καταφέρνουν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και να διώξουν το άγχος.

Και όπως συμβαίνει πάντα, με έναν δαιμονικό τρόπο, στο ποδόσφαιρο, αν χάνεις ευκαιρίες ο αντίπαλος θα σε… πληγώσει. Και αυτό έκανε η Καλλιθέα, η οποία όχι μόνο ισοφάρισε τον Ολυμπιακό αλλά θέλησε να πάρει και το κάτι… παραπάνω. Ύβρις; Φυσικά και όχι, αφού ο Ολυμπιακός το επέτρεψε, καλά έκανε η Καλλιθέα και κυνήγησε τις πιθανότητές της.

Στο γκολ της ισοφάρισης του Ούλντικις στο 60ο λεπτό για την Καλλιθέα απάντησε ο Γιάρεμτσουκ στο 77ο λεπτό, μετά από προσπάθεια του Ελ Κααμπί, ο οποίος δεν φάνηκε καθόλου, εκτός από την φάση από την οποία προήλθε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.

Πολύ καλός ο Λορέντσο Πιρόλα, ο οποίος έδειξε πως είναι ικανός για μεγάλα πράγματα ενώ για άλλη μια φορά προβλημάτισε ο Τζουλιάν Μπιανκόν, ο οποίος όμως με την έλευση του Νταβίντ Κάρμο, περνά λογικά ως 3-4 στόπερ.

Καλό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό έκανε και ο Φρανσίσκο Ορτέγκα, τουλάχιστον επιθετικά καθώς ήταν και ο παίκτης που έβγαλε την τρομερή ασίστ στον Βέλντε, στο 14ο λεπτό, για το 1-0.

Κατέρρευσε ο Ολυμπιακός μετά τον τραυματισμό του Σαντιάγκο Έσε, ο οποίος είναι κεφάλαιο στην αμυντική λειτουργία των ερυθρόλευκων.

Όμως, αν ένας παίκτης παίζει συνεχώς για τρία χρόνια, είναι τουλάχιστον λογικό να ταλαιπωρηθεί κάποια στιγμή από μυικό τραυματισμό.

Τζολάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Πιρόλα, Ορτέγκα, Ντόη, Έσε, Τσικίνιο, Βέλντε, Μαρτίνς, Ελ Κααμπί οι έντεκα που ξεκίνησαν για τον Ολυμπαικό.

Ο Στάμενιτς μπήκε στο 49ο λεπτό στην θέση του τραυματία Έσε, ο Ντάνι Γκαρσία μπήκε επίσης ως αλλαγή στην θέση του Μπιανκόν στο 69ο λεπτό (σ.σ. και πέρασε στόπερ ο Ντόι) ενώ και ο Γιώργος Μασούρας πέρασε στον αγώνα στο 69ο λεπτό στην θέση του Βέλντε. Τριπλή η αλλαγή του Μεντιλίμπαρ στο 69′ καθώς στον αγώνα πέρασε και ο Ρόμαν Γιάρεμτσουκ στην θέση του Τσικίνιο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Καλλιθέα: Μόλις βγήκε ο Έσε τέλος όλα – Κάτι δεν πάει καλά στον Ολυμπιακό και μακάρι να το βλέπουν όλοι και να μην στέκονται στο 2-1», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Διονύσης Αντωνέλλος

Ξεκίνησα με το blogging. Mετά με κέρδισε το ραδιόφωνο και αργότερα με νίκησε η τηλεόραση. Ενδιαφέρον για ότι συμβαίνει στα ελληνοτουρκικά. Τυχερός που γνώρισα κάποιους ανθρώπους και με έκαναν καλύτερο άνθρωπο.