ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Δοκάρι με Λαλά, μεγάλη απόκρουση Μπρινιόλι!

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Ο μπακ των «ερυθρόλευκων» έκανε τη σέντρα-σουτ με την μπάλα να σταματάει στη συμβολή των δοκών του Μπρινιόλι

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Δοκάρι με ο μπακ των Πειραιωτών, ενώ ο πορτιέρε του τριφυλλιού σταμάτησε το σουτ του Αγκιμπού
Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Ο ρυθμός στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός άρχισε να ανοίγει και οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ολυμπιακός έχει εντείνει τις προσπάθειές του για να φτάσει στο γκολ και στο 69ο το άγγιξε. Πρωταγωνιστής στη φάση, αν και… ανορθόδοξος, ήταν ο Κένι Λαλά.

Ο μπακ των Πειραιωτών έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, εκείνη πήρε πολλά φάλτσα και κατέβηκε απότομα με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει τον Μπρινιόλι. Για καλή τύχη του Ιταλού πορτιέρε, εκείνη σταμάτησε στη συμβολή των δοκών και έφυγε πλάγια. Η δεύτερη μεγάλη φάση μετά την εξ επαφής κεφαλιά του Τικίνιο.

Δευτερόλεπτα αργότερα, οι παίκτες του Μαρτίνς απείλησαν ξανά με γύρισμα του Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού σταμάτησε το σουτ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ανοιχτούς χώρους και στο 73΄ ο Αλεξανδρόπουλος πήγε να νικήσει τον Βάτσαλικ από τα 25 μέτρα.

Ο Μπρινιόλι έκανε μεγάλη επέμβαση στο 77ο λεπτό, όταν ο Αγκιμπού Καμαρά δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο πρώην τερματοφύλακας της Έμπολι κράτησε ανέπαφη την εστία του. Εν ολίγοις, το δεκάλεπτο 68-77΄ είναι το καλύτερο του ντέρμπι από άποψη θεάματος και εναλλαγής συναισθημάτων.