Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός Κ19 0-1: «Διπλό» με Βοΐλη στο Κορωπί

Το τελευταίο ματς των δύο ομάδων για φέτος..

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός Κ19 0-1: Έκλεισαν με «αιώνιο» ντέρμπι
Συντάκτης: Δημήτρης Μαργωμένος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το τελευταίο τους ματς για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, έδωσαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός παίζοντας μεταξύ τους στη Super League K19. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να κατακτήσουν το «αιώνιο» ντέρμπι με το υπέρ τους 1-0 στο Κορωπί.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να φτάνει κάποια στο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και στο 51′ ο Ξενιτίδης είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε και στο 66′ ήρθε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Βοΐλης κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο Χριστογεώργος των «πρασίνων» απέκρουσε και στην επαναφορά ο επιθετικός των Πειραιωτών με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 1-0 του Ολυμπιακού πίεσε και κυνήγησε την ισοφάριση, χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το τρίποντο στο «αιώνιο» ντέρμπι και τελευταίο ματς της σεζόν.

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός τερμάτισε στο φετινό πρωτάθλημα της Super League K19 στην τρίτη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκεται τώρα στην τέταρτη αλλά σε περίπτωση που ο Ατρόμητος καταφέρει να νικήσει την ΑΕΚ στο τελευταίο του ματς, τότε θα πέσει στην πέμπτη καθώς τις δύο ομάδες τις χωρίζει μόλις ένας βαθμός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζωγραφάκης, Σκεντεράι, Αλεξανδρόπουλος (54′ Ηλιάδης), Τζαβίδας (75′ Καλομοίρης), Ζαγαρίτης (73′ Παπαδόπουλος), Αθανασακόπουλος, Σερπέζης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάρντο Πέρες): Τζολακης, Γκοτζαμανίδης, Μαρτίνης, Πειος, Ξενιτίδης, Φέκκας (74′ Νικολής), Βοιλης, Μαρίνος, Νεοφυτιδης, Ντουμάνης, Κατσαβάκης (56′ Σουρλής).