ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βόλος – Ολυμπιακός: 0-2 ο Ολυμπιακός στο Πανθεσσαλικό αλλά τον Μεντιλίμπαρ να γίνεται έξαλλος

Ο Χοσέ Λουΐς Μεντιλίμπαρ έγινε έξαλλος σε πολλές περιπτώσεις με τους παίκτες του.

Βόλος - Ολυμπιακός: 0-2 ο Ολυμπιακός στο Πανθεσσαλικό αλλά τον Μεντιλίμπαρ να γίνεται έξαλλος
Συντάκτης: Διονύσης Αντωνέλλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 0-2 στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα των 10 παικτών από το 32′ λόγω αποβολής του Βιγιαφάνιες, με γκολ του Ροντινέι στο 13ο λεπτό και του Γιώργου Μασούρα στο 73ο, με τη μπάλα στο σουτ του να κοντράρει στον Κορρέα.

Ο Χοσέ Λουΐς Μεντιλίμπαρ έγινε έξαλλος σε πολλές περιπτώσεις με τους παίκτες του, ειδικά με τους Φρανσίσκο Ορτέγκα και τον Τζουλιάν Μπιανκόν, τον οποίο άλλαξε μετά την αψυχολόγητη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε για χέρι έξω από την περιοχή των ερυθρόλευκων στο 53ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 0-1.

Ο Βάσκος έβαλε βασικό τον 17χρονο Κωστούλα, ο οποίος κέρδισε όπως είπε ο Μεντιλίμπαρ τη συμμετοχή του στη βασική ενδεκάδα λόγω της συνολικής παρουσίας του στην καλοκαιρινή προετοιμασία των ερυθρόλευκων.

Πολύ καλός ο Λορέντσο Πιρόλα, πολυ καλοί και ο Ζέλσον με το Ροντιένι, από τα πόδια των οποίων ξεκινούσε σχεδόν κάθε καλή ενέργεια του Ολυμπιακού.

Στο 59% με 41% η κατοχή υπέρ των ερυθρόλευκων, που είχαν 16 σουτ, τα πέντε εντός εστίας, όταν δύο σουτ εντός εστίας είχε ο Βόλος σε έξι προσπάθειες για σουτ.

Τρία κόρνερ και τρία οφσάιντ είχε ο Βόλος ενώ τρία κόρνερ και τρία οφσάιντ καταλογίστηκαν και για τους παίκτες του Ολυμπιακού (σ.σ. τα δύο δεν ήταν). Απο θέση οφσάιτ ξεκίνησε ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί όταν στο 60ο λεπτό έβγαλε ασίστ στον Μάρτινς.

Τζολάκης, Ροντινέι, Ορτέγκα, Μπιανκόν, Πιρόλα, Έσε, Ντόι, Ζ. Μαρτίνς, Βέλντε, Τσικίνιο, Κωστούλας ξεκίνησαν για τον Ολυμπιακό.

Ο Στάμενιτς μπήκε στη θέση του Μπιανκόν και γύρισε στόπερ ο Ντόι, ο Γιάρεμτσουκ μπήκε στη θέση του Τσικίνιο, ο Μασούρας στη θέση του Βέλντε και ο Ελ Κααμπί στη θέση του Κωστούλα (στο ημίχρονο).

Σιαμπάνης, Μύγας, Κορρέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Γκλαβτσιτσς, Τσοκάνης, Βιγιαφάνιες, Κόμπα, Άσεχνούν και Κοστζα η ενδεκάδα του Βόλου.