Παναθηναϊκός: Αυτό κρατάει ο Τερίμ

Τι είπε ο Φατίχ Τερίμ μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ.

Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ήταν με την πλάτη στον τοίχο και αντέδρασε ιδανικά ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ. Έτσι έδειξε πως είναι εδώ στη μάχη του τίτλου.

Εκτός από τους «πράσινους» ρελάνς έκανε και ο προπονητής τους. Άκουσε πολλά και δικαίως για την παντελώς άστοχη ενδεκάδα που κατέβασε με τον ΠΑΟΚ ο Φατίχ Τερίμ. Ήταν πολύ σοβαρό αυτό το λάθος του και κόστισε.

Μόνος του το παραδέχτηκε, άλλωστε, με τις τρεις αλλαγές που είχε κάνει τότε στο ημίχρονο για να διορθώσει τα προβλήματα που υπήρχαν. Απέναντι στην ΑΕΚ, όμως, το κοουτσάρισμά του ήταν καλό. Βγήκε αρχικά η έμπνευσή του να βάλει τον Ακαϊντίν, ενώ διάβασε και σωστά το ματς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και στις δηλώσεις του στην Cosmote TV ο Τερίμ στάθηκε στην αντίδραση των παικτών του. Υπογράμμισε και πόσο σημαντική είναι η ώθηση που δίνει ο κόσμος του.

Αναλυτικά: «Ήταν πολύ σημαντικό αποτέλεσμα γιατί φέραμε τη βαθμολογία σχεδόν στα ίσια, αν είχαμε κερδίσει τον ΠΑΟΚ θα ήταν πιο σημαντική αυτή η νίκη.

Δεχθήκαμε ένα γκολ στο α’ ημίχρονο που δεν το σκεφτόμασταν καθόλου, αλλά αντιδράσαμε πάρα πολύ καλά. Στο α’ ημίχρονο θα μπορούσαμε να αυξήσουμε το σκορ αλλά και στο β’ ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά με αντεπιθέσεις και χρησιμοποιούσαμε σωστά τις φάσεις.

Μαζί με τους οπαδούς μας στο γήπεδο είμαστε άλλη ομάδα. Είμαστε πάρα πολύ καλά και περιμένουμε τα επόμενα παιχνίδια».