Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Οι «πράσινοι» τα έχαναν και ο Μορόν δεν συγχωρεί

Παναθηναϊκός και Άρης ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τον Μορόν να επιβεβαιώνει για άλλη μία φορά πως είναι ικανός να κάνει γκολ τη μισή φάση. Πολλές ευκαιρίες πέταξαν στα σκουπίδια οι «πράσινοι».

Νικητής δεν υπήρχε, αλλά χαμένος σίγουρα… Παναθηναϊκός – Άρης 1-1 με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, αλλά όχι αποτελεσματικοί.

Έχασαν αρκετές ευκαιρίες οι «πράσινοι», δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ήττες της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού και δεν μείωσαν τη διαφορά από τους «κίτρινους». Μία ακόμη ισοπαλία σε μεγάλο παιχνίδι για το «τριφύλλι», το οποίο δεν έχει τρίποντο σε αυτά τα ματς.

Σοβαρός και πειθαρχημένος, ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο και το πήρε. Τρομερός ο Μορόν, που έβαλε ένα γκολ κλάσης. Δεν ήταν, όμως, μόνο αυτό. Ταλαιπώρησε αρκετά τους αντίπαλους στόπερ.

Βγήκε ξανά μπροστά ο Τετέ, είχε πολλά ανεβάσματα ανεβάσματα ο Βαγιαννίδης, ενώ ο Ιωαννίδης στο μισάωρό του πήρε προσπάθειες. Φάσεις σαν αυτή του 81′, όμως, πρέπει να τις τελειώσει. Ανούσιος ο Πελίστρι, πολύ κακός ο Αράο.

Δεν βγήκε το ματς στον Μόντσου από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ενώ προβλήματα είχε ο Φρίντεκ. Κατώτερος των προσδοκιών ο Μανού Γκαρθία.

Μεγαλώνει ο προβληματισμός για τον Ντιέγκο Αλόνσο. Ναι μεν η εμφάνιση ήταν καλή, αλλά από τη στιγμή που το αποτέλεσμα δεν ήρθε ούτε τώρα, όλα είναι ανοιχτά.

Το ματς

Με όρεξη και αυτοπεποίθηση από τα πρώτα λεπτά μπήκε ο Παναθηναϊκός. Προσπάθησε από τα πλάγια κατά κύριο λόγο να δημιουργήσει ρήγματα. Πελίστρι και Τετέ έπαιρναν πρωτοβουλίες, ενώ ανέβαιναν και οι μπακ. Από γύρισμα του Βαγιαννίδη στο 9′ έγινε το σουτ του Μπακασέτα, ενώ γενικά οι «πράσινοι» έδιναν την εντύπωση πως σταδιακά παίρνουν τον έλεγχο.

Δεν τον χαλούσε αυτό τον Άρη από τη στιγμή που η δική του φιλοσοφία ήταν άλλη. Να βγαίνει γρήγορα σε αντεπιθέσεις ήθελε. Δεν το κατάφερε, πάντως, σε μεγάλο βαθμό. Εξαίρεση το 31ο λεπτό, όταν ο Μανού Γκαρθία έψαξε την πάσα αντί για να εκτελέσει και ο Μλαντένοβιτς έκοψε.

Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Ντιαντί και στο 33′ έγινε το 1-0. Ο Παναθηναϊκός το έψαχνε πολύ από τη δεξιά του πλευρά και κάπως έτσι πέτυχε και το γκολ. Στην προσπάθειά του να διώξει ο Μόντσου βρήκε τον Τετέ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ιδιαίτερες συγκινήσεις δεν υπήρχαν έως το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά το δεύτερο 45λεπτο ήταν πιο γεμάτο. Ο Άρης απείλησε με το καλημέρα με τον Σίστο και έδειξε γενικά μία μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθεί. Σχεδόν τα πάντα, βέβαια, γυρνούσαν γύρω από τον Μορόν, ο οποίος έβγαινε και έξω από την περιοχή είτε για να εκτελέσει είτε για να δώσει στήριγμα στους γύρω του.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα καλό τέταρτο και σε αυτό έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Είχε φάσεις στο 52′ με τον Γερεμέγεφ, στο επόμενο λεπτό με τον Αράο και στο 54′ ξανά με τον Γερεμέγεφ. Λίγο μετά μπήκε και ο Ιωαννίδης, ο οποίος ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς με την ταχύτητα και την εκρηκτικότητά του. Τόσο στο 64′ όσο και στο 68′ έγινε αισθητή η παρουσία του.

Κι ενώ ο Άρης δεν πατούσε καλά, ο Μορόν έδειξε για άλλη μία φορά την ποιότητά του. Μία που προειδοποίησε στο 70′ και μία που σκόραρε δύο λεπτά μετά. Λίγο χώρο βρήκε εκτός περιοχής, εκτέλεσε και ισοφάρισε. Σοβαρό το λάθος του Αράο, άργησε να πάει πάνω του και ο Ίνγκασον.

Αναμενόμενα η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Άρης πήγε πιο πίσω, ο Παναθηναϊκός πίεσε και είχε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ιωαννίδη στο 81′. Έως το τέλος πίεσε όπως μπορούσε, αλλά δεύτερο γκολ δεν πέτυχε. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τζούρισιτς είχε ένα άστοχο διαγώνιο σουτ.

Παναθηναϊκός – Άρης 1-1

Σκόρερ: 33′ Τετέ – 72′ Μορόν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ, Ινγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73’ Ουναϊ), Τετέ, Μπακασέτας, Πελίστρι (73΄Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (61’ Ιωαννίδης).

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ (75’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Φρίντεκ (58’ Χουάνκαρ), Σιφουέντες, Μανού Γκαρσία (75’ Νταρίντα), Μόντσου, Ντιαντί, Μορόν (83’ Κουαϊσον), Σίστο (58’ Σαβέριο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Οι «πράσινοι» τα έχαναν και ο Μορόν δεν συγχωρεί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.