Παναθηναϊκός για λύπηση και Athens Kallithea για φίλημα

Ο Παναθηναϊκός φλέρταρε με ήττα και απέναντι στην Athens Kallithea, αλλά τον έσωσε ο Τετέ στις καθυστερήσεις ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η Athens Kallithea ντύθηκε Παναθηναϊκός και το αντίστροφο! Τρομερό ματς για την ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι, τραγικοί οι «πράσινοι».

Για ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος το «τριφύλλι» έδειξε πως δεν πάει πουθενά. Με αυτές τις εμφανίσεις δεν μπορεί καν να διεκδικήσει τον τίτλο.

Μεγάλες οι ευθύνες του Ντιέγκο Αλόνσο για τη νοοτροπία με την οποία μπαίνουν οι παίκτες του σε αυτά τα παιχνίδια και για τις ενδεκάδες που κατεβάζει. Απαραίτητη η καλή εικόνα στην Ευρώπη, αλλά αυτό δεν φτάνει. Ανεξήγητο γιατί άφησε τους Κώτσιρα και Μλαντένοβιτς στην αρχική σύνθεση. Ειδικά ο πρώτος είναι απορίας άξιο γιατί αυτή τη στιγμή παίζει αντί του Βαγιαννίδη. Μόνιμη παραφωνία ο Τσέριν.

Εξαιρετική η Athens Kallithea. Έκανε το παιχνίδι της, δεν ταμπουρώθηκε και είχε πολλές φάσεις για να πάρει τη νίκη. Ντραγκόφσκι και Τετέ της τη στέρησαν μαζί με την αστοχία της. Τρομερός ο Ντεμέτριους, ταλαιπώρησε τους στόπερ των φιλοξενούμενων ο Ουλντρίκις.

Το ματς

Με εντυπωσιακή αυτοπεποίθηση μπήκε στο ματς η Athens Kallithea. Αντί να κάτσει πίσω και να περιμένει, όπως θα έκαναν οι περισσότερες ομάδες αυτού του βεληνεκούς, επέλεξε να βγει μπροστά. Απείλησε από νωρίς με τον Ντεμέτριους και έδειξε ότι είναι αρκετά επικίνδυνη στις στατικές φάσεις.

Από κόρνερ του Ματίγια στο 13′ ο Ουλντρίκις άγγιξε το γκολ και τελικά το πέτυχε στο 28′ ο Μουτίνιο. Την ασίστ έβγαλε ο Ντεμέτριους, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Κώτσιρα.

Άμεσα απάντησε ο Παναθηναϊκός. Πρώτα απείλησε με τον Τετέ και στη συνέχεια ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά του Τζούρισιτς. Το απίθανο ήταν ότι ενώ εκείνος σκόραρε και θα έπρεπε να πάρει ψυχολογία, η Athens Kallithea ήταν εκείνη που έψαξε το δεύτερο γκολ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τρομερές ευκαιρίες στη συνέχεια. Στο 35′ ο Ντραγκόφσκι είπε «όχι» στον Ντεμέτριους, δύο λεπτά αργότερα ο Ντιμπά είχε δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε σημαντική ευκαιρία και ο Ισιμά Μιρέν. Μοναδική εξαίρεση σε αυτό τον μονόλογο η φάση του Τετέ για τους «πράσινους».

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντεμέτριους συνέχισε να δημιουργεί αρκετά προβλήματα, ο Ουλντρίκις ως στήριγμα βοηθούσε να αναπτυχθεί η ομάδα του και ο Παναθηναϊκός ψαχνόταν βλέποντας τους αντιπάλους του να φτάνουν εύκολα σε τελικές.

Στο 64′ η Athens Kallithea έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χάνουσεκ και έξι λεπτά μετά απάντησε το «τριφύλλι» με Ιωαννίδη. Τρομερή η πάσα του Τετέ, ο οποίος ήταν ξανά αρκετά κινητικός, αλλά και επιπόλαιος. Από δικό του λάθος έγινε στο 80′ το 2-1. Σκόρερ ο Βαλμπουενά στο ντεμπούτο του.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα ακυρωθέν γκολ με τον Βαγιαννίδη και στο 90’+2 ο Τετέ πήρε το αίμα του πίσω ισοφαρίζοντας μετά την πάσα του Πελίστρι. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, οι «πράρινοι» έψαχναν την ανατροπή, αλλά στο 90’+5 την τεράστια ευκαιρία για νίκη την είχε η Athens Kallithea. Ωστόσο, ο Ντραγκόφσκι νίκησε σε τετ α τετ τον Μουτίνιο.

Athens Kallithea – Παναθηναϊκός 2-2

Σκόρερ: 28′ Μουτίνιο, 80′ Βαλμπουενά – 32′ Τζούρισιτς, 90’+2 Τετέ

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μανθάτης, Πασαλίδης (71’ Τσιβελεκίδης), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Χάνουσεκ, Ντεμέτριους (71’ Βαλμπουενά), Ντιμπά (76’ Μερκάτι), Μουτίνιο, Ματίγια (86’ Μουστακόπουλος), Ουλντρίκις (87’ Ματίγεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (58’ Μαξ), Αράο, Τσέριν (83’ Σπόραρ), Τζούρισιτς (67’ Μπακασέτας), Μαντσίνι (58’ Πελίστρι), Τετέ, Ιωαννίδης.