Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Μοναδικός χαμένος ο Αλόνσο

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι 0-0 σε ένα ντέρμπι που είχε φάσεις. Τρίζει η καρέκλα του Ντιέγκο Αλόνσο.

Το ήθελαν και οι δύο, το κυνήγησαν πολύ, αλλά δεν το πήρε κανένας. Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0 με τους «αιώνιους» να έχουν ευκαιρίες.

Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο συνολικά οι «πράσινοι», αλλά με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία. Ανώτεροι στο δεύτερο οι Πειραιώτες, που άγγιξαν το γκολ με τον Μασούρα στις καθυστερήσεις.

Σε πολύ δύσκολη θέση πια ο Ντιέγκο Αλόνσο μετά από αυτό το αποτέλεσμα. Η ομάδα του ήταν καλή μεν για ένα ημίχρονο, αλλά δεν πήρε ούτε αυτό το ντέρμπι και έχει μείνει αρκετά πίσω.

Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ο Ίνγκασον. Πήραν κάποιες πρωτοβουλίες Μπακασέτας και Τετέ, ενώ ήταν θετικός ο Αράο. Έκανε σημαντικές επεμβάσεις ο Λοντίγκιν, αλλά δίχως να βγάζει εμπιστοσύνη γενικά.

Επιβλητικός ο Ρέτσος για τους φιλοξενούμενους με τον Κάρμο επίσης καλό. Ο Μουζακίτης για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε πως έχει όλο το μέλλον δικό του. Καλός στο 45λεπτο που αγωνίστηκε ο Κωστούλας.

Το ματς

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός με στόχο να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Άλλαζε ωραία την μπάλα, προσπαθούσε κυρίως από τα πλάγια να δημιουργήσει καταστάσεις και κέρδισε κάποια στημένα. Αυτά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 16′ με το ωραίο σουτ του Τζούρισιτς, ενώ λίγο νωρίτερα ο ο Ολυμπιακός μία τελική με τον Μουζακίτη. Οι «πράσινοι» πατούσαν καλύτερα, είχαν νέα ευκαιρία στο 21′ με τον Ίνγκασον και γενικά έβγαιναν νικητές στις στατικές φάσεις.

Σταδιακά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε, απείλησε με τον Έσε και σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο. Επιχείρησε να πιέσει ψηλά. Αυτό κάποιες στιγμές έβγαινε, αλλά όταν έσπασε το πρεσάρισμα, υπήρχαν κενά. Κάπως έτσι στο 30′ ο Παναθηναϊκός έβγαλε ευκαιρία με το διαγώνιο σουτ του Μλαντένοβιτς.

Ωστόσο, τη μεγάλη φάση οι φιλοξενούμενοι την είχαν στο 35′. Από ένα σοβαρό λάθος του Λοντίγκιν ο Μαρτίνς έβγαλε μόνο του τον Ελ Κααμπί. Ο τελευταίος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε και έδιωξε στη γραμμή ο Ίνγκασον. Το ντέρμπι δεν είχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε ευκαιρίες με τελευταία τη διπλή του Σπόραρ στις καθυστερήσεις και το «όχι» του Τζολάκη.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες απειλητικές γίνονταν από τις στατικές φάσεις. Σε μία εξ αυτών ο Μαρτίνς είχε ένα άστοχο σουτ στο 55′.

Τρία λεπτά μετά ο Ελ Κααμπί από καλή θέση δεν σημάδεψε γωνία με αποτέλεσμα ο Λοντίγκιν να αποκρούσει, ενώ στο 59′ ο Ίνγκασον έκοψε την ύστατη στιγμή τον Ροντινέι.

Οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν καλύτεροι και στο 70′ άγγιξαν το γκολ. Από μία εκτέλεση κόρνερ ο Λοντίγκιν έκανε σημαντική επέμβαση στο σουτ του Μουζακίτη, ο Ίνγκασον πρόλαβε τον Ελ Αραμπί και ο Γεντβάι τον Κωστούλα.

Το παιχνίδι άνοιξε ξανά, ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Ουναΐ και ο αγώνας πήγε σε τεντωμένοι σχοινί έως το φινάλε. Η φάση του αγώνα ήρθε στο 90’+1. Ο Κωστούλας έβγαλε μόνο του τον Μασούρα, αλλά ο Λοντίγκιν βγήκε έγκαιρα και σταμάτησε τον Έλληνα εξτρέμ.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0

Σκόρερ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (75’ Κώτσιρας), Γέντβαϊ, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (65’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (76’ Ουναϊ), Τζούρισιτς (66’ Πελίστρι), Ιωαννίδης (44’ λ.τ. Σπόραρ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια (62’ Γκαρθία), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης (86’ Μασούρας), Ροντινέι, Ολιβέιρα (46’ Κωστούλας), Μαρτίνς (62’ Βέλντε), Ελ Κααμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Μοναδικός χαμένος ο Αλόνσο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.