Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0: Κυρίαρχος και πρώτος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πανηγυρισμοί στο Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός: Νίκη, πρωτιά και συνεχίζει! Μπορεί να μην ήταν όλα τόσο απλά, αλλά το «τριφύλλι» επικράτησε με 2-0 των Αγρινιωτών και επέστρεψε στα τρίποντα.

Το σκορ, βέβαια, δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είχε τρία δοκάρια, κάποιες ακόμη σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει κάνει τα πάντα πιο απλά με ένα γκολ νωρίς.

Έστω και έτσι ο στόχος επιτεύχθηκε και μάλιστα με καλή εμφάνιση. Θετικοί και σκόρερ οι Μαντσίνι και Παλάσιος, πολύ καλός ο Κουρμπέλης και αρκετά ανεβασμένος ο Χουάνκαρ. Δύο δοκάρια είχε ο Ισπανός και ένα ο αρχηγός του «τριφυλλιού». Στα αρνητικά η κάρτα του Σένκεφελντ, ο οποίος χάνει τον αγώνα με τον Ατρόμητο.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αυτό που μπορούσαν και τελικά ηττήθηκαν. Είχαν μία αξιοπρεπή εικόνα, έμειναν στο ματς έως το φινάλε και είχαν 1-2 φάσεις για το κάτι παραπάνω. Όχι ότι το άξιζαν βάσει της συνολικής τους εικόνας. Για ένα ακόμη ματς ο Γκρατερόλ έκανε καλές επεμβάσεις δείχνοντας πως έχει αρκετά θετικά στοιχεία, ενώ πιο απειλητικός ήταν ο Σενγκέλια.

Το ματς

Αρκετά ορεξάτος ήταν ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά. Μπήκε δυνατά και έψαξε το γρήγορο γκολ. Ο Παναιτωλικός, πάντως, ήταν αυτός που στο 5′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Καρέλη, αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε γιατί ο Έλληνας φορ ήταν ακάλυπτος.

Με Σπόραρ, Τσέριν και Μαντσίνι απειλούσε έως το 20λεπτο ο Παναθηναϊκός και στο 28′ λίγο έλειψε να γίνει το 1-0. Ο θετικός γενικά Σενγκέλια έκανε σοβαρό λάθος, ο Σπόραρ πέρασε τον Γκρατερόλ, πλάσαρε και ο Λάρσον με τάκλιν έσωσε βέβαιο γκολ.

Μετά το μισάωρο Μαντσίνι και Παλάσιος άλλαξαν πλευρές για να γίνει πιο απειλητικό το «τριφύλλι». Σε φάση διαρκείας στο 39′ ο Κουρμπέλης είχε δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα σημάδεψε το δοκάρι και ο Χουάνκαρ.

Κάπως έτσι πήγαν με το 0-0 οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και ο Παναθηναϊκός κλήθηκε για άλλη μία φορά να «καθαρίσει» στο δεύτερο ημίχρονο. Το έκανε σκοράροντας στο 62′. Είχε φάσεις και νωρίτερα με πιο χαρακτηριστική το δοκάρι του Χουάνκαρ στο 58′. Στο 60′ ο Σενγκέλια έχασε σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και δύο λεπτά μετά έγινε το 1-0. Ο Παλάσιος σούταρε εκτός περιοχής, ο Γκρατερόλ δεν μπλόκαρε και ο Κουρμπέλης έδωσε στον Μαντσίνι που απλώς έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι πήγε εκεί που ήθελαν οι «πράσινοι». Το άγχος έφυγε και στη συνέχεια αναζητήθηκε το δεύτερο γκολ με το οποίο θα τελείωναν όλα. Ο Σπόραρ το έχασε στο 75΄, ο Κλέινχεϊσλερ επίσης τέσσερα λεπτά μετά, αλλά τελικά το έβαλε στο 84′ ο Παλάσιος. Αφού πρώτα έβγαλε κεφαλιά του Ιωαννίδη ο Γκρατερόλ, ο Παλάσιος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Μπρινιόλι διατήρησε το μηδέν με εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Σενγκέλια.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0

Σκόρερ: 62′ Μαντσίνι, 84′ Παλάσιος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (87′ Πούχατς), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Κουρμπέλης (86’ Τσόκαϊ), Τσέριν, Μαντσίνι (71’ Κλεϊνχέισλερ),Παλάσιος, Σπόραρ (77’ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Aποστολάκης, Λάρσον, Μαλής, Χατζηθεοδωρίδης (86′ Χουχούμης), Μλάντεν, Μάρτενσον (86′ Νοσίρου), Ντουάρτε (72’ Μόρσεϊ), Σενγκέλια, Καρέλης (72’ Πέδρο), Χουάνπι (72’ Μπουζούκης).