Παναθηναϊκός – Τσέλσι 1-4: Τραγικός Αλόνσο και διασυρμός

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε απέναντι στην Τσέλσι και γνώρισε έτσι την ήττα με 1-4. Κάκιστο το κοουτσάρισμα του Ντιέγκο Αλόνσο.

Παναθηναϊκός - Τσέλσι 1-4: Τραγικός Αλόνσο και διασυρμός
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Παναθηναϊκός – Τσέλσι 1-4 και πάλι καλά να λέει ο Ντιέγκο Αλόνσο! Εάν δεν είχαν σβήσει οι «μπλε», ακόμη γκολ θα έβαζαν.

Είχαν λείψει από τους «πράσινους» τα παιχνίδια με τέτοιας δυναμικής αντιπάλους. Και στο πρώτο τόσο μεγάλο που τους έτυχε και μάλιστα εντός έδρας, τι έκανε ο προπονητής τους; Το αντιμετώπισε σαν αναμέτρηση Κυπέλλου!

Πήγε σε μεγάλο rotation, προστάτεψε παίκτες εν όψει Άρη και έκανε τους πάντες να απορούν με τις επιλογές του. Εκτός ενδεκάδας ο στυλοβάτης της άμυνας Ίνγκασον και ο καλύτερος φετινός παίκτης του «τριφυλλιού», ο Τετέ. Έγιναν και άλλες αλλαγές και το αποτέλεσμα ήταν τραγικό.

Προφανώς και η Τσέλσι ήταν από την αρχή το πολύ μεγάλο φαβορί. Ωστόσο, ο Ουρουγουανός τεχνικός της το έκανε ακόμη πιο εύκολο. Τρικυμία στα μετόπισθεν και πεταμένη ευκαιρία από αρκετούς που έπρεπε να φωνάξουν παρών.

Πρώτος όλων ο Μαντσίνι, ο οποίος έκανε πάρα πολλά λάθη. Σταθερά κατώτερος των προσδοκιών ο Σένκεφελντ, δεν πήγε καλά και ο Μαξίμοβιτς. Ανησυχητική η κατάσταση του Κώτσιρα. Ήταν κακός με τον ΟΦΗ και ακόμη χειρότερος απέναντι στους Λονδρέζους.

ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΓΙΝΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΝΟΥΣ

Το ματς

Με τον κόσμο να του δίνει ώθηση ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς και είχε τεράστια ευκαιρία στο 2′ για να ανοίξει το σκορ. Ελάχιστα άουτ έφυγε η κεφαλιά του Γεντβάι. Λίγα λεπτά μετά ο Μλαντένοβιτς δεν κατάφερε να γυρίσει την μπάλα όπως θα έπρεπε, αλλά το πρώτο 20λεπτο κυλούσε όπως το ήθελαν οι γηπεδούχοι.

Μόνο που μία φορά πάτησε γκάζι η Τσέλσι και έκανε το 0-1. Σκόρερ στο 22′ ο Φέλιξ μετά το ωραίο γύρισμα του Μούντρικ. Όλα ξεκίνησαν από λάθος του Γεντβάι με τους Σένκεφελντ και Κώτσιρα να μην αντιδρούν σωστά. Ακολούθησε η μεγάλη επέμβαση του Ντραγκόφσκι στο 28′ στον Έντσο και ένα διάστημα πλήρους κυριαρχίας των Άγγλων.

Χωρίς να κρατάει μπάλα και χωρίς να είναι ανταγωνιστικός, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει το ημίχρονο στο 0-1. Κι εκεί που έπρεπε ο προπονητής του να παρέμβει, τον άφησε αβοήθητο. Επόμενο ήταν να έρθει ο διασυρμός.

Η Τσέλσι έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μούντρικ νίκησε για πλάκα τον Κώτσιρα στον αέρα κάνοντας στο 49′ το 0-2 και έξι λεπτά μετά σκόραρε -ξανά- ο Φέλιξ με κόντρα. Το εφιαλτικό για τους πράσινους» δεκάλεπτο έκλεισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ενκουκού στο 59′.

Κάπου εκεί οι «μπλε» έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε. Με τον καλύτερο παίκτη του, τον Πελίστρι, μείωσε στο 69′ και άγγιξε το δεύτερο γκολ με ένα κάκιστο διώξιμο του Βέιγκα λίγο μετά. Κάπως έτσι το παιχνίδι έκλεισε δίχως άλλο τέρμα, αν και η Τσέλσι είχε σημαντικές ευκαιρίες.

Παναθηναϊκός – Τσέλσι 1-4

Σκόρερ: 69′ Πελίστρι – 22′ και 55′ Φέλιξ, 48′ Μούντρικ, 59′ πέν. Ενκουκού

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (60’ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Μαντσίνι (60’ Τετέ), Ουναϊ (80’ Μπακασέτας), Πελίστρι (70’ Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (71 Σπόραρ).

ΤΣΕΛΣΙ (Εντσο Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Μπαντιασίλε, Ντισασί, Βέιγκα, Κουκουρέγια, Φερνάντες (71’ Κασαντέι), Ντιούσμπερι-Χολ (77’ Τσουκβουεμέκε), Ζοάο Φέλιξ, Νέτο (62’ Τζορτζ), Ενκουνκού, Μούντρικ.