Παναθηναϊκός – Βόλος 0-0: Μπλόκο του Κλέιμαν – Έπιασε το πέναλτι του Σπόραρ στο 90+8′!

Διαβάστε πώς κύλησε η αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Βόλος για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League

Παναθηναϊκός - Βόλος 0-0: Μπλόκο του Κλέιμαν - Έπιασε το πέναλτι του Σπόραρ στο 90+8'!
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Παναθηναϊκός – Βόλος 0-0: Ο Μπόρις Κλέιμαν απέκρουσε το πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και έκοψε δύο πολύτιμους βαθμούς από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν τη διαφορά που είχαν από την ΑΕΚ, ενώ ο Ολυμπιακός έχει πλησιάσει πολύ.

Ο Παναθηναϊκός είχε 18 τελικές, αλλά μόνο οι 4 είχαν κατεύθυνση προς την εστία. Το 76% κατοχής αποδείχθηκε ανούσιο. Τώρα η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχει μπροστά της τα παιχνίδια με Άρη (5/4, 19:30) στη Θεσσαλονίκη και Ολυμπιακό (9/4, 21:00) στη Λεωφόρο.

Ο Βόλος, από την πλευρά του, υποδέχεται την ΑΕΚ (5/4, 18:00) και ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για το ματς με τον ΠΑΟΚ (9/4, 20:30).

Η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός – Βόλος:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τον Ζβόνιμιρ Σάρλια αντί του Χόρντουρ Μάγκνουσον στο κέντρο της άμυνας και τον Μπερνάρ στα χαφ.

Ο Βόλος, από την πλευρά του, έπαιξε με τον Έργκους Κάτσε λίγο πιο μπροστά από τους Έντσο Γκάγκι και Τάσο Τσοκάνη, ενώ ο Στάθης Τάχατος είχε ρόλο αριστερού εξτρέμ.

Η κίτρινη που δέχθηκε ο Κάτσε στο 4ο λεπτό δεν επηρέασε καθόλου τον Βόλο στην αμυντική λειτουργία. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν καλοστημένοι και συγκεντρωμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Όσοι πίστευαν ότι ο Παναθηναϊκός θα επικρατήσει εύκολα, δεν άργησαν να διαψευστούν.

Η πρώτη καλή στιγμή χάθηκε στο 9′, όταν από κάθετη του Ντάνιελ Μαντσίνι, ο Φώτης Ιωαννίδης πλάσαρε από πολύ πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 23′, με τον Μαντσίνι να βρίσκει τον Άνταμ Τσέριν, ο οποίος δεν κατάφερε να αναδειχθεί νικητής σε τετ-α-τετ με τον Μπόρις Κλέιμαν.

Ένα λεπτό αργότερα, από σέντρα του Σεμπαστιάν Παλάσιος, ο αφύλακτος Χουάνκαρ σούταρε με το δεξί και έστειλε την μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

Ένα συρτό σουτ του Τσέριν στο 26′ και μία ανεπιτυχής προσπάθεια του Παλάσιος για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα στο 34′, ήταν οι τελευταίες αξιοσημείωτες στιγμές του α’ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε 7 τελικές (καμία ο Βόλος), αλλά μόνο οι 2 είχαν κατεύθυνση προς την εστία, ενώ η κατοχή έγραψε 67% υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Λάσλο Κλάινχλαϊσλερ αντί του Μαντσίνι και τον Άντραζ Σπόραρ αντί του Ιωαννίδη, όμως, παρά την πίεση προς τα αντίπαλα καρέ, αξιόλογες φάσεις δεν έγιναν.

Ένα διαγώνιο πλασέ του Κλάινχαϊσλερ στο 73′ που πέρασε άουτ ήταν η μοναδική στιγμή, γεγονός που ώθησε τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να βάλει τον Δημήτρη Κουρμπέλη αντί του Ρούμπεν Πέρεθ και τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς αντί του Τσέριν.

Οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν τα καρέ του Βόλου και στο 90′ απείλησαν με τον εντελώς αφύλακτο Παλάσιος, ο οποίος εκτίμησε λάθος τη φάση, στέλνοντας την μπάλα παράλληλα με την εστία.

Ο Αργεντινός ήταν εκείνος που στο 90+4′ σέντραρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του πεσμένου Αντόνιο Λούνα και ο διαιτητής Μανούχος έδωσε πέναλτι.

Ο Σπόραρ στάθηκε πίσω από την άσπρη βούλα, σημάδεψε αριστερά, όμως, προς την ίδια κατεύθυνση έπεσε κι ο Κλέιμαν, ο οποίος απέκρουσε και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του στο 90+8′!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ (76′ Κουρμπέλης), Τσέριν (80′ Βέρμπιτς), Μαντσίνι (66′ Κλάινχαϊσλερ), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (66′ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Γκάγκι (85′ Μεταξάς), Τσοκάνης, Κάτσε (74′ Μπαριέντος), Ντέλετιτς, Τάχατος (70′ Πιρές), Οζέγκοβιτς.