ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Φιλιά από τον τρομερό Αϊτόρ

MVP με διαφορά ο Αϊτόρ στο Απόλλων - Παναθηναϊκός

Ο Αϊτόρ σε photo από το ματς Απόλλων Σμύρνης - Παναθηναϊκός, για τη Super League Interwetten
Συντάκτης: Κώστας Παπαδόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μαζί με τον Λούκας Βιγιαφάνιες, ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα έχει τη μεγαλύτερη συμβολή για το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός παραμένει εντός τετράδας.

Ας δούμε πρώτα, όμως, ενδεικτικά τα στοιχεία της περυσινής σεζόν, στην οποία ο Ισπανός δεν βοήθησε καθόλου.

Ο Αϊτόρ κατέγραψε:

Σε 24 εμφανίσεις, σημείωσε 3 γκολ και μοίρασε μόλις 2 ασίστ, ενώ η γενική εικόνα του κάθε άλλο παρά ικανοποιητική ήταν.

Σε σημείο που αν ο Παναθηναϊκός δεχόταν κάποια πρόταση το καλοκαίρι (όχι απαραίτητα ιδιαίτερα δελεαστική), τότε κατά πάσα πιθανότητα θα αποφάσιζε την πώλησή του.

Να, όμως, που ο Αϊτόρ όχι απλά αφυπνίστηκε αλλά φανερώνει διάρκεια στην απόδοσή του, αποτελώντας έναν από τους 3-4 κορυφαίους της ομάδας συνολικά στην εφετινή σεζόν.

Καταρχάς, προτού καν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο 26χρονος μεσοεπιθετικός μετρά 22 συμμετοχές, δηλαδή μόλις 2 λιγότερες από την περυσινή σεζόν.

Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι ότι ήδη έχει περισσότερα γκολ και ασίστ, ενώ διανύει την καλύτερη περίοδο στην ομάδα.

Μέχρι τις 28 Νοεμβρίου μετρούσε μόλις 2 συμμετοχές ως βασικός, αλλά από εκείνο το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό, τα πάντα διαφοροποιήθηκαν.

Εννέα σερί παιχνίδια για το πρωτάθλημα στο αρχικό σχήμα, αναπληρωματικός απέναντι στον ΟΦΗ, επιστροφή με ΠΑΟΚ, Λαμία, Απόλλωνα Σμύρνης.

Εν έτει 2022, σκόραρε με

1. Άρη στη SL
  2. Ιωνικό στη SL
  3. Απόλλωνα στη SL
  4. Αναγέννηση Καρδίτσας στο Κύπελλο

Παράλληλα, έβγαλε ασίστ με Λαμία και άλλες 3 με Αναγέννηση, προτού κερδίσει πέναλτι και… υποχρεώσει σε αυτογκόλ τον Δήμο Μπαξεβανίδη στο ματς της Ριζούπολης.

MVP με διαφορά ο Αϊτόρ στο Απόλλων – Παναθηναϊκός

Τα γκολ γράφουν. Άντε και οι ασίστ. Αυτή είναι η αλήθεια. Αν δει κανείς, όμως, πιο προσεκτικά το παιχνίδι του Αϊτόρ κόντρα στον Απόλλωνα, θα διαπιστώσει ότι κάνει κι άλλα… ωραία.

Στο 32ο λεπτό παίρνει την μπάλα λίγα βήματα μπροστά από το κέντρο, εφορμά κάθετα και την κατάλληλη στιγμή βρίσκει σε πλεονεκτική θέση τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

Στο 36ο λεπτό κάνει αντίστοιχη κίνηση, φτάνει μέχρι την καρδιά της αντίπαλης περιοχής και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για την ευκαιρία που σπατάλησε ο Φώτης Ιωαννίδης.

Στο 53ο λεπτό σπάει ιδανικά με τη μία στον Χουάνκαρ που είχε ένα… στρέμμα μπροστά του για να σημαδέψει με ακρίβεια τα κεφάλια των Γκατσίνοβιτς-Ιωαννίδη.

Στο 57ο λεπτό εκτελεί αστραπιαία σαν φορ, όμως ο Νταβίνο Βέρχουλστ τον σταματά εντυπωσιακά.

Στο 79ο λεπτό σώζει «σκοτωμένη» μπαλιά του Καρλίτος και βγάζει σε θέση βολής τον Τάσο Χατζηγιοβάνη. Δεν είναι εύκολο με το ρολόι στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο και τόσα τρεξίματα, να κάνει σπριντάκι, δύσκολο κοντρόλ και εν συνεχεία πάσα με τόσο καθαρό μυαλό.

Τέλος, ακόμα και το αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη ακριβώς στο 86′, προέρχεται από μάθημα ισπανικής τριγωνομετρίας Χουάνκαρ-Αϊτόρ-Καρλίτος-Αϊτόρ. Δεν έγινε αποδέκτης ο Παλάσιος, όπως ο πρώην άσος της Τβέντε επιθυμούσε, όμως το 0-3 έγραψε.

Παρεμπιπτόντως, μιας και αναφερθήκαμε στην Τβέντε, όταν με το καλό ολοκληρωθεί η σεζόν, ο Αϊτόρ δεν αποκλείεται να έχει τον Παναθηναϊκό ως πρώτη ομάδα του σε συμμετοχές.

Εξήντα μία κατέγραψε με το ολλανδικό κλαμπ, 46 έχει με το τριφύλλι στο στήθος.