Παναθηναϊκός Κ19: «Τεσσάρα» στην Ξάνθη

Στο -2 ξανά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου

Παναθηναϊκός: Τζάμπα η συνάντηση...
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Παναθηναϊκός Κ19: Υπό το βλέμμα των Τσάβι Ρόκα και Δημήτρη Σαραβάκου επέστρεψε στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, καθώς έφυγε με το εμφατικό 4-1 από την Ξάνθη.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ανδρέας Αθανασακόπουλος έκανε το γύρισμα και ο Λεωνίδας Καλομοίρης άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 28’ με τον Νεκτάριο Κοτόπουλο και πίεσαν για την ανατροπή, όμως η συνέχεια ήταν «καταπράσινη».

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ: Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-1: Με Μακέντα στην τετράδα! (vids)

Στο 37ο λεπτό ο Μαρίνος Σούλτσε κέρδισε πέναλτι και ο Ηλίας Ηλιάδης το μετουσίωσε σε γκολ, στο 51’ ο Καλομοίρης έχασε κλασική ευκαιρία για το 1-3, το οποίο εν τέλει πέτυχε ο Σούλτσε με κοντινή προσπάθεια.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 84ο λεπτό, όταν από ατομική ενέργεια του Καλομοίρη, ο Γιάννης Νιάρχος πλάσαρε ψύχραιμα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός Κ19 υποδέχεται τον Ατρόμητο.

ΞΑΝΘΗ: Στεπάνοβιτς, Μανίσογλου, Τσιεγγελίδης (87′ Γκασιμπαγιατζίδης), Νιαζήφογλου, Τενεκές, Παπαδόπουλος (80′ Μάρκου), Μπάκος (87′ Πλατσιώτας), Λεωντσάκος, Φάκης, Ιωακειμίδης (77′ Μαυροκέφαλος), Κοτόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Σαμαράς, Σαντικάι, Σπίνος, Καραγιάννης, Ηλιάδης, Μαυρουδής (79′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (86′ Τουρκοχωρίτης), Σερπέζης (86′ Λιούμης), Καλομοίρης (86′ Λιακόπουλος), Σούλτσε (70′ Νιάρχος).

Η Κ15, αντίθετα, ηττήθηκε 1-0 από τον Πανιώνιο στο «Γ. Καλαφάτης» και πλέον ο δεύτερος Ολυμπιακός βρίσκεται στο -4 (και με ματς λιγότερο).