Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-0: Στο Αγρίνιο η ΑΕΚ πέφτει από την κορυφή (vid)

Ο Παναιτωλικός νίκησε την ΑΕΚ 1-0 και τη ρίχνει από την κορυφή της βαθμολογίας αν ο ΠΑΟΚ ή ο Ολυμπιακός κερδίσουν

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-0: Η ΑΕΚ στο Αγρίνιο θα πέσει από την κορυφή της Super League 1. Η έδρα που εξελίσσεται σε κρυπτονίτη για την Ένωση μια και δεν είναι λίγες οι φορές που έχει γκελάρει. Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 σε ένα ματς που είχε φοβερό ρυθμό παρά τη βροχή και θα έχει και… 3ο ημίχρονο στα σίγουρα.

Σοβαρή όπως πάντα η ομάδα του Πετράκη, πέραν όλων των άλλων αυτή του Αλμέιδα για μια ακόμα φορά έδειξε την εντυπωσιακή απίστευτη

Η Ένωση χάνει την 1η θέση αν κερδίσει κάποιος εκ των ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού σε Λιβαδειά ή ΟΑΚΑ αντίστοιχα.

Στο πρώτο ημίχρονο και παρά τη φοβερή βροχή οι δύο ομάδες είχαν ενέργεια και το ματς είχε γρήγορο τέμπο. Φοβερή φάση για την ΑΕΚ στο 8′ με τον Πινέδα μέσα από την περιοχή να πλασάρει άουτ. Η ΑΕΚ είχε τις φάσεις της. Στο 19′ η κεφαλιά του Πιερό άουτ, στο 31′ μετά από σέντρα του Ελίασον, ο Παντελάκης με προβολή έστελνε την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά μπλόκαρε ο Ντίας.

Ενδιάμεσα ωραία κίνηση του Κοϊτά αλλά το πλασέ από πλάγια μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

Στο 43′ σουτ του Ντίας από πλάγια άουτ.

Η φάση του ημιχρόνου πάντως μάλλον έγινε στο 25′ όταν ο Περέιρα έπεσε από την παρέμβαση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Συνέχεια από διαιτητή και VAR.

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-0: Χαμός στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε ακόμα καλύτερο από το πρώτο. Από το 50′ έως το 60′ η ΑΕΚ έκανε τρεις ευκαιρίες για γκολ. Με σουτ Πινέδα και Κοϊτά και μια αδιανόητη ευκαιρία του Πιερό. Από το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα άουτ. Είχε χάσει ένα τέτοιο και με την Καλλιθέα αλλά αυτό ήταν ακόμα… χειρότερο. Μόνο με το κεφάλι μπορεί άραγε;

Στο 70′ το σουτ του Λιούμπισιτς κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 73′ γύρισμα του Μαυρία, προβολή-κανονιά του Λουίς η μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0. Έλειπε ο Βίντα γιατί του είχε ανοίξει το φρύδι δεύτερη φορά μέσα στο ματς, έπαιζε με 10 η ΑΕΚ, το εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αλμέιδα έπαιζε μόνο επίθεση. Δεξί μπακ ο Άμραμπατ στα χαφ όλοι, Γκατσίνοβιτς, Λιούμπισιτς, Περέιρα. Δεξί εξτρέμ ο Γκαρσία.

Στο 79′ σουτ του Λιούμπισιτς λίγο άουτ και δυο λεπτά αργότερα ο Λιβάι Γκαρσία αντί να δώσει το γκολ στον Γκατσίνοβιτς (αν το έβαζε) σούταρε από πλάγια ψηλά άουτ. Γενικά το έχουν οι παίκτες της Ένωσης με την ατομιστία.

Στο 86′ από κεφαλιά του Βίντα παραλίγο αυτογκόλ και στο επόμενο λεπτό ο Μαιντεβατς χόρεψε την άμυνα της Ένωσης αλλά το πλασέ έδιωξε ο Στρακόσα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σουτ του Γκατσίνοβιτς από μέσα από την περιοχή άουτ.

Η ΑΕΚ φωνάζει και για δεύτερο πέναλτι σε χέρι του Σιέλη στο 90+4′.

ΓΚΟΛ: Λουίς 73′

Παναιτωλικός: Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (90+1′ Μπακάκης), Νικολάου (58′ Λουίς), Πέρες, Λιάβας, Μπουζούκης (58′ Ρόα), Ντίας (71′ Μπελεβώνης), Λομονάκο (71′ Μάιντεβατς).

ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα (75′ Άμραμπατ), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος (75′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (65′ Λιούμπιτσιτς), Περέιρα, Κοϊτά, Ελίασον (65′ Γκαρσία), Πινέδα (75′ Γκατσίνοβιτς), Πιερό.

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός-ΑΕΚ 1-0: Στο Αγρίνιο η ΑΕΚ πέφτει από την κορυφή (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).