Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-0: Μπλόκο της ΑΕΚ στις Σέρρες, δεν μπόρεσε να βρει γκολ ούτε όταν ο αντίπαλος έπαιζε με δέκα παίκτες

Η ΑΕΚ γνώρισε ήττα με 1-0 από τον Πανσερραϊκό που από το 27' έπαιζε με δέκα παίκτες και πλέον έχει πρόβλημα

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΑΕΚ μετά το Αγρίνιο, έχασε και στις Σέρρες και πλέον έχει πρόβλημα. Ως οργανισμός. Από την στιγμή μάλιστα που ο αντίπαλος έπαιζε με 10 παίκτες από το 27′. Η ΑΕΚ του Αλμέιδα, ωστόσο, δεν μπόρεσε έστω ένα γκολ. Υποχωρεί στη βαθμολογία της Super League 1.

Ο διαιτητής είδε πέναλτι στο γκολ των γηπεδούχων, φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για μαρκάρισμα στον Πινέδα στις καθυστερήσεις. Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον τι λέει ο κανονισμός για αυτήν την επαφή.

Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα. Στο 10′ ο Λαμέλα φαλτσαριστό σουτ, διώχνει εντυπωσιακά ο Γκουγκεσασβίλι, και στο 23′ οι γηπεδούχοι προηγούνται. Ο VAR καλεί τον διαιτητή και εκείνος δίνει πέναλτι σε κράτημα του Περέιρα στον Ντέλετιτς. Ο Μπετανκόρ ευστοχεί για το 1-0.

Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς όπως είναι λογικό και στο 27′ φάνηκε η τύχη να γυρίζει. Πάλι VAR και αποβολή στον Τέρζιτς για τάκλιν στον Λαμέλα.

Η Ένωση είχε ευκαιρίες. Αλλά και ο Πανσερραϊκός. Σουτ του Μπετανκόρ στο δοκάρι στο 34′, στη συνέχεια της φάσης εκπληκτική απόκρουση του πορτιέρε των γηπεδούχων σε σουτ μισό γκολ του Λαμέλα. Έπεσε δεξιά και έδιωξε με το ένα χέρι.

Η ΑΕΚ ευκαιρίες στη συνέχεια. Λογικό. Με προβλή Γκατσίνοβιτς, σουτ Σιμάνσκι μετά από γύρισμα και κεφαλιά του Πιερό. Όλα λίγο άουτ. Αλλά γκολ δεν έβρισκε.

ΑΕΚ: Έχασε ευκαιρίες και φωνάζει

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε φουλ επιθετικά. Ο Αλμέιδα κατήργησε αριστερό μπακ και στόπερ μια και έβγαλε Χατζισαφί και Μουκουντί. Ο Γκατσίνοβιτς και ο Σιμάνσκι κάλυψαν τη θέση αντίστοιχα.

Παρόλα αυτά υπήρχε πρόβλημα. Η είσοδος του Μαρσιάλ δε μακίγιαρε το θέμα. Είναι ανέτοιμος ακόμα, χαλαρός. Ο Πινέδα με γυριστό στο 50′ έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Μάνταλος σε κενή εστία και αυτός την μπάλα άουτ στο 72′. Ο Πιερό στο 84′ σούταρε, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Η ΑΕΚ έπαιρνε την μπάλα ανα μισό λεπτό και έφτανε στην περιοχή αλλά ήταν φλύαρη. Οι παίκτες χωρίς σχέδιο και πλάνο, περισσότερο με τα ατομικά χαρακτηριστικά. Ένα φάουλ του Ελίασον έδιωξε ο τερματοφύλακας, στο 90′ κεφαλιά του Βίντα, έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή.

Στο 90+3′ φωνές για πέναλτι στον Πινέδα μετά από μαρκάρισμα. Νωρίτερα πάλι φωνές για κράτημα στον Πιερό αλλά και χέρι στην ίδια φάση. Ο ρέφερι τίποτα.

Οι φωνες για τη διαιτησία πάντως δεν πρέπει να μειώσουν δύο πράγματα. Το κακό επιθετικό πλάνο της Ένωσης και την αυταπάρνηση των γηπεδούχων που σκίστηκαν. Κυνηγούσαν κάθε μπάλα και έπεφταν πάνω της. Μόνο συγχαρητήρια τους αξίζουν.

Η ΑΕΚ πάντως για τρίτο σερί ματς δε νίκησε. Ήττα στο Αγρίνιο, Χ με ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, ήττα στις Σέρρες. Ματίας Αλμέιδα υπάρχει πρόβλημα.

ΓΚΟΛ: Μπετανκόρ 23′ (πεν.)

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρεμ, Ντάβιντσον, Φαρές, Δεληγιαννίδης (75′ Κουτσογούλας), Ζελέν (75′ Καπτούμ), Στάικος, Ντέλετιτς (46′ Καρασαλίδης), Τέρζιτς, Τομάς (90′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (75′ Σαλασάρ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Χατζισαφί (57′ Μαρσιάλ), Βίντα, Μουκουντί (46′ Πινέδα), Οντουμπάτζο, Σιμάνσκι, Περέιρα (70′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία (70′ Ελίασον), Λαμέλα, Πιερό

ΒΟΜΒΑ! ΗΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ*!