Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-3: «Κιτρινόμαυρο» σόου και ημιτελικά

Η ΑΕΚ πέρασε άνετα από τις Σέρρες παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και με το 3-1 επί του Πανσερραϊκού σφράγισε το εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το χάρηκαν όλοι στο Πανσερραϊκός – ΑΕΚ! Η πρόκριση είχε κριθεί από το πρώτο ματς. Η ρεβάνς ήταν τυπικής διαδικασίας και το τελικό 1-3 δείχνει τι ποδόσφαιρο παίχτηκε.

Ο Πανσερραϊκός δεν κλείστηκε πίσω, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν το είδαν ως αγγαρεία και έτσι ο κόσμος έφυγε γεμάτος. Προς το φινάλε πετάχτηκαν και βεγγαλικά. Μία πραγματική γιορτή στις Σέρρες, όπου οι άνθρωποι της πόλης ελπίζουν του χρόνου να είναι η ομάδα τους στη Super League 1.

Η διαφορά ποιότητας ήταν τέτοια που η Ένωση επικράτησε εύκολα επί του αντιπάλου της. Από τη στιγμή που είχαν διάθεση οι φιλοξενούμενοι, όλα ήταν απλά για εκείνους. Έτσι η πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας κλείδωσε και μαζί με αυτή η έκτη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του ματς η ΑΕΚ μπήκε φορτσάτη δείχνοντας τις προθέσεις της. Μόλις στο 8′ έχασε τις πρώτες καλές της στιγμές με Φερνάντες και Τσούμπερ, ενώ σε αυτό τον ρυθμό συνέχισε και στα επόμενα λεπτά. Μεγάλη φάση στο 13′ είχε ο Σιντιμπέ και λίγο αργότερα ο Φαν Βέερτ.

Φαινόταν με μαθηματική ακρίβεια πως το γκολ δεν θα αργήσει να έρθει. Τελικά στο 21′ έγινε το 0-1. Σκόρερ ο Μάνταλος μετά από ωραία συνεργασία με τους Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς. Ο τελευταίος ήταν εκείνος που έψαξε στη συνέχεια πολύ το γκολ. Έφτανε εύκολα σε τελικές, αλλά δίχτυα δεν έβρισκε. Πολύ σημαντική η ευκαιρία του στο 29′.

Ο Πανσερραϊκός ήταν αναμενόμενα σε ρόλο κομπάρσου. Δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός. Έδειξε, πάντως, κι εκείνος τα δόντια του με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49′ ο Σαΐντ έβγαλε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Κατσαντώνης έκανε το 1-1.

Δεν το χάρηκαν και πολύ το γκολ οι γηπεδούχοι, αφού στο 51′ ο Μάνταλος έκανε με νέο προσωπικό του τέρμα το 1-2. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός και άρχισαν οι αλλαγές από τους δύο προπονητές. Τα πάντα είχαν κριθεί ούτως ή άλλως με αποτέλεσμα να υπάρξει ένα νεκρό 20λεπτο μέχρι τις μεγάλες ευκαιρίες των Κοσίδη και Αραούχο.

Κάπου εκεί φάνηκε να «σβήνει» το ματς, αλλά στο 80′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής ο Μαχαίρας διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Στα τελευταία λεπτά ο Κοσίδης είχε μία καλή ευκαιρία, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάτσικα.

Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-3

Σκόρερ: 49′ Κατσαντώνης – 21′ και 51′ Μάνταλος, 80′ Μαχαίρας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσικάς, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης (61′ Θυμιάνης), Παντεκίδης, Στάικος, Κολομπίνο (73′ Στίνα), Σοφιανός, Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σαΐντ (61′ Κανίς).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (66′ Φράνσον), Φερνάντες (62′ λ.τρ. Μαχαίρας), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς (67′ Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66′ Κοσίδης).