Πανσερραϊκός: Δεν βγαίνει από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο – Η παραδοχή του Γκαρσία

Εντελώς άλλη εικόνα έχει ο Πανσερραϊκός στο πρώτο με το δεύτερο ημίχρονο.

Πανσερραϊκός: Δεν βγαίνει από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο - Η παραδοχή του Γκαρσία
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τρεις βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια έχει ο Πανσερραϊκός έως τώρα στη Stoiximan Super League. Ενθαρρυντική η εκκίνησή του αν μη τι άλλο.

Μοναδικό ματς που έχασαν οι Σερραίοι ήταν αυτό της πρεμιέρας απέναντι στον Ολυμπιακό. Εκεί, μάλιστα, έπαιξαν με παίκτη λιγότερο σχεδόν από τη σέντρα.

Κέρδισαν τις εντυπώσεις, όπως έκαναν και με την ΑΕΚ. Γενικότερα, άλλωστε, ο Πανσερραϊκός έχει δείξει καλά στοιχεία. Και αυτό χωρίς να έχει κάνει τις εντυπωσιακές μεταγραφές. Κάθε βδομάδα είναι πολλοί οι παίκτες του που παίρνουν φανέλα βασικού και πέρυσι αγωνίζονταν στη Super League 2.

Μόνο που υπάρχει και κάτι που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία χάνεται στα δεύτερα ημίχρονα. Όσο καλά μπαίνει στα ματς, τόσο προβληματικά τα τελειώνει. Είναι θέμα δυνάμεων; Θέμα απειρίας παικτών και προπονητή; Ίσως και ένας συνδυασμός.

Με τον Ολυμπιακό ο Πανσερραϊκός δέχτηκε γκολ στο 63′ και στο 87′, με την ΑΕΚ στο 78′ και με τον Παναιτωλικό στο 90’+1. Ακόμη και στο τρελό 4-4 με την Κηφισιά τα τέρματα των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο 56′, στο 72′ και άλλα δύο στις καθυστερήσεις. Προφανώς και δεν μπορεί να είναι σύμπτωση πως σε κάθε ματς η εστία των «λιονταριών» παραβιάστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Και εάν κόντρα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ ήταν αναμενόμενο να δεχτεί μεγάλη πίεση όσο περνούσε ο χρόνος, κόντρα σε Παναιτωλικό και Κηφισιά η διαχείριση ήταν προβληματική. Έστω και εάν με τη δεύτερη έπαιξε με δέκα για ένα ημίχρονο έχοντας, όμως, και προίκα το 0-3.

Στην Τούμπα ο Γκαρσία δεν έβγαλε αντανακλαστικά στη διάρκεια του αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στον Παναιτωλικό να ξεφύγει με τον βαθμό. Απέναντι στην Κηφισιά ο ίδιος παραδέχτηκε πως μετά την κόκκινη «δεν αμυνθήκαμε καλά και γι’ αυτό φταίω εγώ. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο στην προπόνηση».

Έρχονται δύο σημαντικά ματς με Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα. Το πρώτο που πρέπει να λυθεί εν όψει αυτών, λοιπόν, είναι το blackout των δευτέρων ημιχρόνων.