Πανσερραϊκός – Λαμία 2-0: Εκεί επιβιώνουν μόνο τα λιοντάρια

Στο πρώτο του φετινό ματς στο σπίτι του ο Πανσερραϊκός έκανε σεφτέ στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Λαμίας.

Πανσερραϊκός - Λαμία 2-0: Εκεί επιβιώνουν μόνο τα λιοντάρια
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Πανσερραϊκός – Λαμία: Την περίμεναν καιρό αυτή τη στιγμή στις Σέρρες! Πρώτο ματς στον «λάκκο των λεόντων», πρώτη νίκη για φέτος για τους γηπεδούχους.

Μία που γύρισαν σπίτι τους τα «λιοντάρια» και μία που έδειξαν πως επέστρεψαν στη Stoiximan Super League για να μείνουν. Καλή εικόνα είχαν και στους προηγούμενους αγώνες. Τότε, όμως, πλήρωναν το blackout των δευτέρων ημιχρόνων.

Στα ματς με Παναιτωλικό και Κηφισιά θα μπορούσε να έχει έξι πόντους. Δεν ήρθαν τότε οι νίκες, αλλά απέναντι στη Λαμία ο Πανσερραϊκός έδειξε σοβαρότητα. Ήταν αυτός που έπρεπε και πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 2-0. Το άξιζε και το πήρε το τρίποντο απέναντι στους «κυανόλευκους» που δεν έκαναν καλό ματς.

Το ματς

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε ο Πανσερραϊκός. Μόλις στο 4′ ο Μούργος έκανε το γύρσμα και ο Δεληγιαννίδης δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 16′ με τον Κοσέλεφ να του λέει «όχι», ενώ ο Μολδαβός δεν νικήθηκε αργότερα ούτε από τον Στάκο.

Σταδιακά άρχισε να πατάει στα πόδια της και η Λαμία. Στο 25′, μάλιστα, θα μπορούσε να έχει προηγηθεί. Ο Σλίβκα έδωσε στον αμαρκάριστο Μαρτίνες και εκείνος έχασε το άχαστο! Στην εξέλιξη της φάσης ο Χόβαν νίκησε τον Καρλίτος.

Μία φάση του Πηλέα έκτοτε ήταν η μοναδική αξιόλογη τελική έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Κατά τα άλλα έγινε παιχνίδι κέντρου με τα λάθη και τις μονομαχίες να κυριαρχούν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με φάση για τον Πανσερραϊκό. Ούτε εκεί νικήθηκε ο Κοσέλεφ, ο οποίος έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Άλεξιτς. Λίγο αργότερα, όμως, πήρε ο Σέρβος το αίμα του πίσω. Στο 66′ ο Μπέργκστρεμ με κεφαλιά απείλησε, ο Κοσέλεφ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Άλεξιτς άνοιξε το σκορ.

Και πάνω που οι φιλοξενούμενοι ήταν σαστισμένοι, έγινε και το 2-0. Σκόρερ ο Στάικος με μία βολίδα! Μετά το εντυπωσιακό γκολ του Έλληνα χαφ το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι και η Λαμία φαινόταν να έχει χάσει την μπάλα. Δεν μπορούσαν να συνέλθουν οι παίκτες της.

Έγιναν κάποιες αλλαγές από πλευράς Λεωνίδα Βόκολου, αλλά ήταν εμφανές πως ο αγώνας δεν γυρνάει. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.