Πανσερραϊκός – Λεβαδειακός 2-2: Αντίδραση και βαθμό οι Βοιωτοί με δώρο Λιάσου

Πανσερραϊκός και Λεβαδειακός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την κάθε ομάδα να έχει από ένα ημίχρονο.

Πανσερραϊκός - Λεβαδειακός 2-2: Αντίδραση και βαθμό οι Βοιωτοί με δώρο Λιάσου
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο καθένας από ένα ημίχρονο και ΠανσερραϊκόςΛεβαδειακός 2-2. Από έναν βαθμό πήραν οι δύο ομάδες σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι.

Το ήθελαν και οι δύο πολύ, αλλά θα ήταν ακόμη χειρότερο να το χάσουν. Έτσι πέτυχαν το μίνιμουμ, το οποίο σε αυτές τις περιπτώσεις ικανοποιεί πάντα περισσότερο τον φιλοξενούμενο. Στο τέλος λίγο έλειψε να γίνει και η μεγάλη ανατροπή έστω και με δέκα.

Πολύ καλός για ένα ημίχρονο ο Πανσερραϊκός και ανεξήγητα κακός στο δεύτερο. Σαλαζάρ και Τομάς όσο είχαν δυνάμεις έκαναν άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα. Είχε θέματα αμυντικά ο Φαράς, ενώ είναι απορίας άξιο πώς παίζει σταθερά βασικός ο Λιάσος. Ούτε στον ΠΑΣ Γιάννινα που έπεσε εύκολα πέρυσι δεν ήταν μόνιμα ενδεκαδάτος. Πολύ σοβαρό το λάθος του στο 2-2.

Δεν υπήρχε στο γήπεδο ο Γιοκέ για τους Βοιωτούς, ενώ βοήθησαν πολύ οι αλλαγές του Νίκου Παπαδόπουλου. Μπάλτσι και Πεντρόσο σε αυτούς που ξεχώρισαν.

Το ματς

Πάτησε γκάζι από τα πρώτα λεπτά ο Πανσερραϊκός. Μπήκε για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 6′ με τον Μπετανκόρ. Ο Λεβαδειακός αντέδρασε έχοντας μία φάση στο 13′ με τον Όζμπολτ, αλλά σε γενικές γραμμές δεν πατούσε τόσο καλά.

Με βαθιές μπαλιές προς τον Σαλαζάρ και τις εμπνεύσεις του Τόμας προσπαθούσαν να δημιουργήσουν καταστάσεις οι Σερραίοι και τελικά στο 27′ οι δυο τους συνεργάστηκαν για το 1-0. Ο Ουρουγουανός έδωσε στον Σαλαζάρ και εκείνος με πολύ ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος αντέδρασε άμεσα ρίχνοντας στο ματς τον Ζίνι αντί του κάκιστου Γιοκέ και σταδιακά ο Ανγκολέζος έδωσε πνοή στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, τα προβλήματα ήταν πολλά. Ο Πανσερραϊκός είχε και άλλες καλές στιγμές και στο 44′ έκανε το 2-0 με αυτογκόλ του Τσοκάι μετά την ωραία ενέργεια του Τομάς. Μέσα και στα δύο γκολ της ομάδας του ο τελευταίος.

Και εάν το πρώτο ημίχρονο ήταν μία απόλυτη κυριαρχία των «λιονταριών», στο δεύτερο το έργο γύρισε τούμπα. Βοήθησε και το σχετικά γρήγορο γκολ του Λεβαδειακού. Ο Πεντρόσο δημιούργησε από νωρίς προβλήματα και στο 55′ από δικό του γύρισμα ο Μπάλτσι με προβολή μείωσε.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Βοιωτούς και άγχωσε τους γηπεδούχους. Ακολούθησαν αλλαγές από τους δύο προπονητές και ένα παιχνίδι κέντρου για κάποια λεπτά. Φάσεις δεν υπήρχαν, αλλά από μία μεγάλη γκάφα του Λιάσου στο 75′ ο Λεβαδειακός ισοφάρισε με τον Ρόμο σε φάση διαρκείας.

Το ματς άνοιξε, ο Μορέιρα αποβλήθηκε στο 79′ και ο Πανσερραϊκός ρίσκαρε για τρίτο γκολ αφήνοντας και χώρους πίσω. Έτσι σε μία αντεπίθεση οι Βοιωτοί με τον Κωστή έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή.

Πανσερραϊκός – Λεβαδειακός 2-2

Σκόρερ: 27′ Σαλαζάρ, 44′ αυτ. Τσοκάι – 55′ Μπάλτσι, 75′ Ρόμο

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Φαρές (62’ Ντάβιντσον), Στάικος, Λιάσος – Σαλαζάρ (62’ Τέρζιτς), Τομάς (73’ Γκίγκιτς), Ντέλετιτς, Μπετανκόρ (73’ Χατζηστραβός).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Τσάπρας, Παπαδόπουλος (75’ Κάσσος), Λιάγκας, Βήχος, Τσοκάι (75’ Κωστή), Μπάλτσι, Γιόκε (31’ Ζίνι), Μορέιρα, Πεντρόζο (75’ Γιαννιώτας), Όζμπολτ (63’ Ρόμο).