Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-3: Ρέφαραν την ήττα από τον Παναιτωλικό οι Κρητικοί, «έκαψαν» το διπλό στη Λαμία τα «Λιοντάρια»!

Απίστευτο ματς στις Σέρρες, νίκη του ΟΦΗ στο... 90' με πέναλτι και τις χαμένες ευκαιρίες να είναι περισσότερες από όσες χάθηκαν και θα... χαθουν σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής!

Πανσερραϊκός - ΟΦΗ
Συντάκτης: Νίκος Μαρκάτος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε νωρίς 0-2, ο Πανσερραϊκός το έκανε 2-2 πριν βγει το ημίχρονο, αλλά με εύστοχο πέναλτι στο 89′ οι Κρητικοί έφυγαν με το τρίποντο από τις Σέρρες. Κρεσέντο χαμένων ευκαιριών είχε η…. ματσάρα στις Σέρρες!

Να μετράς τις ώρες για το Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός, ως ποδοσφαιρόφιλος και όχι απαραίτητα ως φίλαθλος μιας εκ των δύο ομάδων, και να σου προκύπτει ματσάρα το Πανσερραϊκός – ΟΦΗ (2-3)! Τι ωραίο, τι γεμάτο μεσημέρι Κυριακής! Τι γκουρμέ «ορεκτικό» πριν το κλάσικο αν και κάλλιστα μπορεί να βγει και καλύτερο και πιο… χορταστικό από το «κυρίως».

Τα «Λιοντάρια» προφανώς και το απόγευμα της Κυριακής δεν τους βρήκε χαμογελαστούς, αφού παρά την επιστροφή από το γρήγορο 0-2, δεν κατάφεραν να εντέλει να δώσουν την παραμικρή αξία στο διπλό στη Λαμία την προηγούμενη αγωνιστική, εν αντιθέσει με τους Κρητικούς που… ρέφαραν την εντός έδρας ήττα από τον Παναιτωλικο την προηγούμενη αγωνιστική. Τώρα για το αν ήταν δίκαιο ή άδικο το τελικό 1-2 στις Σέρρες, σχετικό και υποκειμενικό, αφού και οι δύο ομάδες επιδώθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών αλλά και κρεσέντο ατομικό λαθών!

Το πως θα κυλούσε το μεσημέρι στο γήπεδο των Σερρών, φάνηκε από τη σέντρα. Εντυπωσιακή απόκρουση του Γκουγκεσασβίλι στο 2′, άουτ εκείνο του Τομάς ένα λεπτο αργότερα! Η δεύτερη του… κλέφτη βρήκε στόχο με τον ΟΦΗ να προηγείται πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με κεφαλιά του… ξεχασμένου Μπρεσάν. Αντί για 1-1 με τους γηπεδούχους να απειλούν αλλά να μην σκοράρουν στο 9′ με τον Στάικο και με τον Φαρές στο 10′, 0-2 για τους φιλοξενούμενους με Νους στο 26′!

Για τον Πανσερραϊκό αποδείχθηκε… φαρμακερή η τέταρτη απόπειρα να βρει δίχτυα, με τον συνήθη ύποπτο Μπετανκόρ να σκοράρει σχεδόν με τη σέντρα (26′), διατηρώντας αμείωτο το ήδη πολύ ζωηρό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Και το κάνει ακόμα πιο έντονο ο Φαρές όταν ισοφαρίζει σε 2-2 λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Από την αρχή το ματς, στο πιο γεμάτο, πιο πλούσιο πρώτο ημίχρονο της φετινής Super League. Oξύμωρο!

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, δοκάρι και γκολ με πέναλτι στο 90′ ο ΟΦΗ!

Το τάιμινγκ με δεδομένο το γκολ του Πανσερραϊκού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έδειχνε Σέρρες, αλλά ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που μπήκε στο δεύτερο μισό του ματς, αποφασισμένος και καλύτερα… προγραμματισμένος για να ανακτήσει το προβάδισμα. Ευκαιρίες και ο Πανσερραϊκός αρχικά στο 50′ και 54′ αλλά εν συνέχεια μονόλογος των φιλοξενούμενων με αποκορύφωμα το δοκάρι του Νους στο 65′, έχοντας προηγηθεί η απίθανη ευκαιρία του Σενγκέλια που σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ (55′) και εκείνη του Σαλσέδο τέσσερα λεπτά αργότερα!

Ο… κύκλος των χαμένων ευκαιριών για τον ΟΦΗ συνεχίζεται με τον Γκουγκεσασβίλι να σταματάει σε τετ-α-τετ τον Νους στο 71′ και να κρατάει το 2-2, ενώ λίγο νωρίτερα οι του Πανσερραϊκού ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μπρεσάν. Πέναλτι που κέρδισε ο ΟΦΗ στο 88′ και έκανε γκολ ο Φούντας ένα λεπτό αργότερα στην ανατροπή του Νους από τον Ουαγκέ.

Το ματς έκλεισε με τεράστια χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις, με τον Αποστολάκη να απομακρύνει πάνω στη γραμμή τη μπάλα από την κεφαλιά του Φαρές και να κρατάει το 3-2!

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-3

Σκόρερ: 28′ Μπετανκόρ, 45′ Φαρές – 8′ Μπρεσάν, 26′ Νους, 89′ Φούντας

Πανσερραϊκός (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (90′ Χατζηστραβός), Μπέργκστρομ (81′ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Φαρές, Σταϊκός, Λιάσος (63′ Ζελέν), Χαντάκιας (64′ Ουαγκέ), Τέρζιτς (46′ Ντέλετιτς), Τόμας, Μπετανκόρ.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσσάν, Λαμπρόπουλος, Καραχάλιος (73′ Αποστολάκης), Μπαΐνοβιτς, Μπάκιτς (78′ Φούντας), Νους, Σενγκέλια (90′ Σίλβα), Σαλσίδο.