ΠΑΟΚ – Άρης 1-0: «Ασπρόμαυρο» το αφεντικό στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (vid)

Ένα γκολ του Ίνγκι Ίνγκασον ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη ο ΠΑΟΚ επί του Άρη με 1-0 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ - Άρης 1-0: «Ασπρόμαυρο» το αφεντικό στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΠΑΟΚ – Άρης 1-0: Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 1-0 του Άρη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα ματς με αρκετές φάσεις, καλό ρυθμό και μοιρασμένα ημίχρονα, οι «ασπρόμαυροι» πήραν τους τρεις βαθμούς με το ψαλιδάκι του Ίνγκι Ίνγκασον στο 45+1′ ο οποίος επισφράγισε το τρομερό πρώτο 45λεπτο του Δικεφάλου.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του με την ίδια συνταγή με τα προηγούμενα ματς, ενώ ο Άλαν Πάρντιου έπρεπε να διαχειριστεί την απουσία του Πάλμα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε κυρίως «ασπρόμαυρο» χρώμα, αφού οι γηπεδούχοι υπερείχαν στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λέπτου, με το ματς να έχει πολύ καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες. Χαρακτηριστικό άλλωστε είναι το γεγονός πως είχαν οκτώ τελικές στο πρώτο μέρος, έναντι τριών των «κιτρίνων».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» δεν άργησαν να αλλάξουν την κατάσταση και να πάρουν τα ηνία.

Παρά το γεγονός πως πίεζαν και είχαν την κατοχή, δεν δημιούργησαν κάποια μεγάλη ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 17ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Κωνσταντέλια η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ιτούρμπε και ύστερα από εξέταση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Σβαμπ εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Κουέστα να πέφτει μπροστά και τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και το 0-0 να παραμένει.

Η μεγάλη στιγμή για τον Άρη ήρθε στο 29′ μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, ο Μαντσίνι έφτασε στην περιοχή όμως το σουτ που έκανε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν πτοήθηκαν από το χαμένο πέναλτι του Αυστριακού, ανέβασαν ρυθμό και έχασαν αρχικά μεγάλη ευκαιρία στο 32′ με κεφαλιά του Κουλιεράκη που πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Κουέστα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νάρεϊ έχασε απίθανη ευκαιρία με το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή να βρίσκει στο εσωτερικό δοκάρι, περνώντας εν συνεχεία παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος. Ο Γερμανός ήταν αυτό που στο 39′ έχασε ξανά μεγάλη ευκαιρία, επιχειρώντας ένα πολύ δυνατό σουτ, όμως ο Κουέστα έδιωξε.

Στο πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 45+1′ με τον Ίνγκασον. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ισλανδός έπιασε «ψαλιδάκι» και άνοιξε από κοντά στο σκορ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ευκαιρία για τον Άρη, με τον Ιτούρμπε να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

ΠΑΟΚ – Άρης: Οι «κιτρινόμαυροι» την κατοχή, ίδιο το σκορ

Με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε το πρώτο μέρος, ξεκίνησε και το δεύτερο. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να βρουν τρόπους να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή χωρίς να δημιουργούν ωστόσο κάποια μεγάλη ευκαιρία. Η διαφορά ήταν πως είχαν αυτή τη φορά… διάρκεια, κρατώντας την κατοχή για αρκετά λεπτά.

Η πρώτη ευκαιρία φάση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 62′ με μία κεφαλιά του Πέερσμαν μετά από φάουλ του Μαντσίνι που κατέληξε άουτ.

Αντίθετα, η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Δικέφαλο στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 69′ με το σουτ του Ζίβκοβιτς να καταλήγει άουτ, ενώ στο 70′ ο Αουγκούστο έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κουέστα να διώχνει δύσκολα.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός έπεσε και το ματς απέκτησε ένα άναρχο στυλ, με τους παίκτες των δύο ομάδων να μη καταφέρνουν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους.
ΠΑΟΚ – Άρης 1-0
Γκολ: Ίνγκασον 45’+1

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Σβαμπ, Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (Φιλίπε 81’)), Αντρίγια (Μουργκ 86’), Νάρεϊ (Μπίσεσβαρ 76’), Ολιβέιρα (Τόμας 76’).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (Καμάτσο 79’), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (Μανού 63’), Μαντσίνι, Γκρέι.