ΠΑΟΚ: Η τακτική Λουτσέσκου και η απάντηση στην πίεση, η νίκη που έψαχνε

Σημαντική από πολλές απόψεις νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό, δίνοντας απαντήσεις στην πίεση.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο μετά τα τρία ματς χωρίς νίκη και η επικράτηση αυτή κόντρα στον επίσης «λαβωμένο» Ολυμπιακό, ήταν «βάλσαμο».

Το κλίμα στον Δικέφαλο δεν ήταν καλό όλο αυτό το διάστημα και στο «ασπρόμαυρο» στρατόπεδο έψαχναν τρόπο να αλλάξουν την κατάσταση που είχε δημιουργηθεί.

Και ο ίδιος ο Ραζβάν Λουτσέσκου βρισκόταν υπό πίεση, ενώ μετά το τέλος της αναμέτρησης ήταν έξαλλος για τη διαιτησία της αναμέτρησης λέγοντας πως είναι ντροπή όσα κάνουν οι διαιτητές.

Ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε να δώσει την κατοχή στους «ερυθρόλευκους» και να χτυπήσει όπως μπορεί στις αντεπιθέσεις, ποντάροντας στις αμυντικές αδυναμίες των «ερυθρόλευκων».

Και ευτύχισε να διαχειριστεί το ματς όπως θέλει μετά το παιδικό λάθος του Παπασταθόπουλου που πέτυχε αυτογκόλ μόλις στο 8ο λεπτό αλλάζοντας τα πλάνα που υπήρχαν.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, όμως οι «ασπρόμαυροι» στέκονταν καλά στα μετόπισθεν και με τη βοήθεια και της τύχης δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στις περισσότερες περιπτώσεις.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Χάμες Ροντρίγκες πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, δηλώνοντας παρών και δείχνοντας για ποιον λόγο τον απέκτησε η ομάδα του.

Ωστόσο, ο συνήθης ύποπτος για τον ΠΑΟΚ, Κάλεντ Νάρεϊ με ένα φοβερό τελείωμα έβαλε και πάλι τον Δικέφαλο μπροστά και τη δική του υπογραφή στη μεγάλη νίκη.

Πρόκειται για ένα τρίποντο που έψαχναν οι Θεσσαλονικείς, όχι μόνο για βαθμολογικούς λόγους, αλλά κυρίως ψυχολογικούς. Και ένα τέτοιο αποτέλεσμα, σε ένα τέτοιο γήπεδο, είναι ικανό να τους κάνει να γυρίσουν το… κουμπί που τόσο πολύ το θέλουν.