ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός «κόλλησαν» στο 0-0 με κορυφαίους τους τερματοφύλακές τους

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην 4η αγωνιστική της Super League.

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με το 0-0 να είναι το σκορ της αναμέτρησης που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών του Ολυμπιακού, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους ώστε να πάρουν το τρίποντο, ωστόσο μοιράστηκαν τον έναν βαθμό.

Ο Ραβζβάν Λουτσέσκου δεν προχώρησε σε κάποια «έκπληξη», ενώ είδε τον Ταρίκ Τισουντάλι να βγαίνει νοκ άουτ με ενοχλήσεις πριν το ματς.

Από την άλλη, ο Ντιέγκο Αλόνσο τοποθέτησε για πρώτη φορά μαζί στη μεσαία γραμμή τους Αράο και Μαξίμοβιτς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας τα ηνία και προσπαθώντας να βρουν χώρους ώστε να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Κυκλοφορούσαν με ευκολία τη μπάλα σε πτέρυγα και άξονα έχοντας μάλιστα και δύο μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Ντραγκόφσκι ωστόσο να κρατάει το μηδέν.

Οι «Πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό με τον Τετέ, δείγμα και της εικόνας του ματς μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Δικέφαλος απειλούσε κυρίως με Τσάλοφ και Σβαμπ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να νικήσει τον Πολωνό τερματοφύλακα.

Τα νούμερα του πρώτου μέρους ήταν χαρακτηριστικά της εικόνας του ματς, με τις τελικές να είναι 6(2)-4(1) και την κατοχή στο 56%-44%.

Με ευκαιρίες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, αλλά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για τα επόμενα 20 λεπτά. Κι αυτό, αφού η επόμενη καλή στιγμή ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 68′ με τον Τετέ όμως ο Κοτάρσκι απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντραγκόφσκι έκανε τρομερή απόκρουση σε σουτ του Σβαμπ.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει την κατοχή, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να έχουν βελτιωθεί στον τρόπο με τον οποίο διασπούν την αντίπαλη άμυνα βρίσκοντας πιο εύκολα χώρους.

Το 0-0 ήταν και το τελικό σκορ, με τους Ντομινίκ Κοτάρσκι και Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι να είναι ουσιαστικά οι MVP του αγώνα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (Καμαρά 76’), Οζντόεφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (Ντεσπόντοφ 76’), Ζίβκοβιτς (Σορετίρε 88’), Τσάλοφ (Σαμάτα 66’).

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς , Αράο, Μαξίμοβιτς, Μπακασέτας (Τζούρισιτς 78’), Τετέ (Ουνάχι 78’), Πελίστρι (Μαντσίνι 78’), Ιωαννίδης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός «κόλλησαν» στο 0-0 με κορυφαίους τους τερματοφύλακές τους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.