ΠΑΟΚ – Στεάουα 0-1: Ήττα – σοκ – Τα… θαλάσσωσε και βάζει δύσκολα στην ευρωπαϊκή του πορεία

Ήττα - σοκ από τον ΠΑΟΚ που παραμένει χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές στο Europa League.

ΠΑΟΚ – Στεάουα: Ο ΠΑΟΚ γνώρισε οδυνηρή ήττα στην Τούμπα με 0-1 από τη Στεάουα στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του League Phase του Europa League.

Ο Δικέφαλος αδυνατεί να σηκώσει… κεφάλι, μετρώντας τρεις σερί ήττες και δεύτερη στην ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ο Μπιρλιγκέα ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν προχώρησε σε «εκπλήξεις», τοποθετώντας ωστόσο τον Ντεσπόντοφ στα δεξιά της μεσοεπιθετικής γραμμής αντί του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τους Καμαρά και Οζντόεφ να είναι το δίδυμο στο κέντρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδιαίτερα ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό και το κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά. Κυρίως με τους Τάισον και Κωνσταντέλια έψαχναν τρόπους να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, ενώ από τα δεξιά ο Ντεσπόντοφ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τα καλά του χτυπήματα.

Μάλιστα, ο Βούλγαρος στο 28ο λεπτό είχε και δοκάρι, με τον Δικέφαλο να στέκεται  για άλλη μία φορά άτυχος. Η πίεση των «ασπρόμαυρων» δεν σταμάτησε, «χτυπούσε» από όλες τις πλευρές, δίχως όμως να βρίσκει τη μεγάλη φάση.

Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα και στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Δικέφαλο να πληρώνει την κάκιστη αμυντική του αντίδραση και τον Μπιρλιγκέα από κοντά να κάνει το 0-1.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου μέρους είναι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή 54%-46%, ενώ οι τελικές ήταν 14(2)-5(2).

Η πίεση του Δικεφάλου έγινε «ασφυκτική», με τους Ρουμάνους στο 55ο λεπτό να μένουν με παίκτη λιγότερο μετά από αποβολή του Ολάρου. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν πέντε τελικές μέσα σε 15 λεπτά, όμως ατυχία, αστοχία και Τιρνοβάνου τους κρατούσαν στο μηδέν.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να «παγώσουν» το ρυθμό της αναμέτρησης, με συνεχόμενες καθυστερήσεις (σ.σ ο επόπτης έδειξε 10 λεπτά).

Παρά την «ασπρόμαυρη» πολιορκία και τις 27 τελικές, τίποτα δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να γνωρίζει τη δεύτερή του ήττα στο θεσμό.

Γκολ: Μπιρλιγκέα 45+8’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε (Ζίβκοβιτς 70’), Καμαρά (Μπακαγιόκο 70’) ,Οζντόεφ (Σβαμπ 73’), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ (Σορετίρε 83’), Τσάλοφ (Τισουντάλι 70’).

Στεάουα Βουκουρεστίου: Ταρνοβάνου, Κρέτου, Ντάβα, Τανάσε (Οκτ. Ποπέσκου 64’), Τσουτ, Μπιρλιγκέα, Λιξάντρου (Ετζούμα 45+5’), Μ. Ποπέσκου, Μπαλούτα (Μικουλέσκου 46’), Ολάρου, Ραντούνοβιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Στεάουα 0-1: Ήττα – σοκ – Τα… θαλάσσωσε και βάζει δύσκολα στην ευρωπαϊκή του πορεία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.