ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν 2-2: Έβγαλε αντίδραση στο φινάλε και ο Μπάμπα τον κρατάει ακόμα «ζωντανό»

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο φινάλε και μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας με τη Βικτόρια Πλζεν.

ΠΑΟΚ - Βικτόρια Πλζεν 2-2: Έβγαλε αντίδραση στο φινάλε και ο Μπάμπα τον κρατάει ακόμα «ζωντανό»
Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν: Ο ΠΑΟΚ πήρε την ισοπαλία στο φινάλε της αναμέτρησης με τη Βικτόρια Πλζεν (2-2) και κατέκτησε τον πρώτο του βαθμό στο League Phase του Europa League μετά από τρεις αγωνιστικές.

Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση στο φινάλε, ο Ράχμαν Μπάμπα «χάρισε» το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, ενώ ο Τισουντάλι ήταν αυτός που άνοιξε το…δρόμο για την ισοφάριση πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, τοποθετώντας στη μεσαία γραμμή τους ΜπακαγιόκοΚαμαρά, ενώ ο Μπράντον Τόμας πήρε φανέλα βασικού και πάλι μετά από δύο μήνες. Παράλληλα, ο Γιόνι Ότο ξεκίνησε στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Μπάμπα.

Ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο παιχνίδι, δέχτηκε με το «καλημέρα» γκολ το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ και χρειάστηκε το πρώτο δεκάλεπτο ώστε πάρει τα δικά του μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν με βαθιές κυρίως μπαλιές να… χτίσουν το παιχνίδι τους, πήραν σταδιακά την κατοχή όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία.

Στο 31ο λεπτό ο Δικέφαλος «πλήρωσε» την αδράνεια της άμυνάς του, με τον Χάβελ να ανοίγει το σκορ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα δέχτηκε και δεύτερο τέρμα από τον Βίντρα μετά από ασταθή διώξιμο του Κοτάρσκι.

Τα στατιστικά μετά από 45 λεπτά αγώνα μαρτυρούν και την εικόνα της αναμέτρησης μέχρι το ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει 6 (0) τελικές και τους φιλοξενούμενους 5(4), ενώ η κατοχή ήταν στο 72%-28%.

Τίποτα δεν άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Τσέχους να είναι αυτοί που πίεζαν για τρίτο γκολ. Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να φτάσει στη μεγάλη ευκαιρία με τον Τάισον ο Δικέφαλος και να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ασπρόμαυροι» άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία, παίζοντας μάλιστα από το 70′ με παίκτη παραπάνω μετά την αποβολή του Ντουέ.

Οι «ασπρόμαυρη» ήταν… άλλη ομάδα στα τελευταία 15 λεπτά, πολιόρκησε την αντίπαλη εστία, έχασε αρκετές ευκαιρίες, μείωσε με τον Τισουντάλι στο 84ο λεπτό και έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπάμπα στο 90+3′.

Το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Δικέφαλο να παίρνει τον πρώτο του βαθμό στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Γκολ: Τισουντάλι 84’, Μπάμπα 93’/ Χάβελ 31’, Βίντρα 39’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (Μπάμπα 66’), Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Ότο (Τσάλοφ 76’), Μπακαγιόκο (Σβαμπ 59’), Καμαρά, Τάισον (Ντεσπόντοφ 66’) , Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς , Μπράντον (Τισουντάλι 66’).

Βικτόρια Πλζεν: Γεντλίτσκα, Γεμέλκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Κάλβαχ, Σοϊκα (Τσερβ 77’), Σούλτς, Καντού, Χάβελ, Βύντρα (Ζίρκα 61’), Άντου (Χέιντα 73’).