ΠΑΟΚ

«Χ»άλασε το σερί του ΠΑΟΚ η Αμπερντίν των δύο τελικών, όμως σφράγισε η «ασπρόμαυρη» πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, η Αμπερντίν όμως έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Αμπερντίν, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 2-2 στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Τι κι αν ο Δικέφαλος είχε 20 τελικές, οι Σκοτσέζοι με μόλις δύο τελικές κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να πάρει βαθμό στην Τούμπα.

Τάισον και Σαμάτα σκόραραν για τους «ασπρόμαυρους», με τους Ντουκ και ΜακΓκράθ  να πετυχαίνουν τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Οι «ασπρόμαυροι» εξασφάλισαν βαθμολογικά μία από τις δύο πρώτες θέσεις και θα δώσουν μεγάλη «μάχη» με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης για την κορυφή.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε και πάλι σε αρκετές αλλαγές και αυτή τη φορά έξι στο σύνολο. Οι Σβαμπ και Τσιγγάρας επέστρεψαν ως δίδυμο στη μεσαία γραμμή, όπως και ο Έκονγκ στη θέση του Κεντζιόρα, αλλά και ο Βιεϊρίνια αντί του Σάστρε που βρίσκεται εκτός ευρωπαϊκής λίστας. «Ανάσες» πήρε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τον Ντεσπόντοφ να μπαίνει στη θέση του.

Ο Δικέφαλος πήρε από τα πρώτα λεπτά τα «ηνία» της αναμέτρησης, έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να προσεγγίσουν την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως επιτυχία στα πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους τελική στην αναμέτρηση. Ντέβλιν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λουίς Λόπες εκμεταλλεύτηκε τη λάθος αντίδραση της «ασπρόμαυρης» άμυνας, με τον Έκονγκ να τον… χάνει και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν μόνο μετά από λάθη των παικτών του Δικεφάλου, οι οποίοι δεν σταμάτησαν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους να πιέζουν. Ο Τάισον ανέλαβε… δράση και με εκπληκτική ενέργεια συνεργάστηκε με τον Ντεσπόντοφ και εκτέλεσε για το 1-1.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του πρώτου μέρους, ήταν πως οι «ασπρόμαυροι» είχαν την κατοχή με 65%-35%, ενώ είχαν 4(2) τελικές έναντι μόλις μίας της Αμπερντίν.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με την ανωτερότητά του να αποτυπώνεται σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Οι επιθέσεις στα πρώτα 57 λεπτά ήταν 43-8 και στο 67ο λεπτό ο Σαμάτα δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς σκόραρε με κεφαλιά κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Η απάντηση ωστόσο ήταν άμεση και οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη ουσιαστικά ευκαιρία τους ισοφάρισαν. Ο ΜακΓκραθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε στα δίχτυα του Κοτάρσκι τη μπάλα στο 70′.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, ωστόσο δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους αφού παρά το γεγονός πως είχαν 20 τελικές δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα.

Πλέον, αναφορικά με την κορυφή, όπως όλα δείχνουν θα κριθούν στη Φρανκφούρτη και το ματς με την Άιντραχτ.

Γκολ: Τάισον 23’, Σαμάτα 67’ / Λόπες 14’ , Μακγκράθ 70’

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα (Σοάρες 85’), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια (Κεντζιόρα 82’), Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 64’), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 82’), Τόμας (Σαμάτα 64’).

Αμπερντίν: Ρόος, Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν, Μπάρον, Σίνι (Πολβάρα 61’), Μαγκράθ (Μιόφσκι 78’), Ντάνκαν (Χέιζ 61’), Λούις Λόπες (Σόκλερ 85’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Χ»άλασε το σερί του ΠΑΟΚ η Αμπερντίν των δύο τελικών, όμως σφράγισε η «ασπρόμαυρη» πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.