ΠΑΟΚ

Ο Πέτκοβιτς «καθάρισε» με δύο γκολ τον ΠΑΟΚ και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ (vid)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-0 από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και θα παίξει τα... ρέστα του στην ρεβάνς της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στην Κροατία κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία με δύο γκολ του Μπρούνο Πέτκοβιτς πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Europa Conference League.

Οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν τα λάθη τους και πλέον καλούνται να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0 στο γήπεδο της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη (14/3, 19:45).

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τους «ασπρόμαυρους» χωρίς εκπλήξεις, αφήνοντας τον Μουργκ και τον Ντεσπόντοφ στον πάγκο. Παράλληλα, δεν είχε στη διάθεσή του τον Σαμάτα που έμεινε στη Θεσσαλονίκη με πρόβλημα τραυματισμού.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση στην αναμέτρηση, πιέζοντας μάλιστα ψηλά τους «ασπρόμαυρους». Ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε άμεσα, με τον Δικέφαλο να παίρνει τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο, με τους Μεϊτέ και Κεντζιόρα να ξεχωρίζουν στα πρώτα λεπτά.

Η κατοχή στα πρώτα 25 λεπτά ήταν στο 40%-60%, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βρουν χώρους ώστε να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και με ένα ολέθριο λάθος γύρισμα του Γιόνι Όττο, η Ντιναμό κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37′ με διπλή προσπάθεια του Πέτκοβιτς.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο να έχει υπέρ του την κατοχή (42%-58%) και τις τελικές να είναι 6(3) – 3(0).

Κατώτερος των περιστάσεων ο ΠΑΟΚ και προβάδισμα πρόκρισης στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισαν με το δικό τους τρόπο να πιέζουν, ωστόσο κάποια λάθη που έκαναν κυρίως στη μεσαία γραμμή, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν κάποιες μεγάλες ευκαιρίες. Ο Ρουμάνος τεχνικός τοποθέτησε σε ρόλο σέντερ φορ τον Ντεσπόντοφ, χωρίς ωστόσο να δικαιώνεται για την επιλογή του.

Οι «ασπρόμαυροι» κατέβασαν ταχύτητα και το… πλήρωσαν, με τους γηπεδούχους να συνεργάζονται άψογα μετά από νέο λάθος στη μεσαία γραμμή και τον Πέτκοβιτς να διπλασιάζει τόσο τα προσωπικά, όσο και τα τέρματα της ομάδας του.

Ο παίκτες του Δικεφάλου εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στο δεύτερο μέρος, έχασαν αρκετές μονομαχίες και έδωσαν την ευκαιρία στους Κροάτες να πετύχουν και άλλο γκολ.

Βέβαια, ο Τόμας Μουργκ είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ στο 84ο λεπτό, στέλνοντας με σουτ τη μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα με μία σέντρα σουτ ανάγκασε τον Νέβισιτς στην απόκρουση του αγώνα.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ, με τον ΠΑΟΚ να καλείται να κάνει μία μεγάλη ανατροπή στο γήπεδο της Τούμπας ώστε να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Γκολ: Πέτκοβιτς 37′,71′

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Πέρκοβιτς, Τεοφίλ-Κατρίν, Μπερνάουερ, Ριστόφσκι, Μίσιτς, Σούσιτς, Μπατουρίνα (Χαλίλοβιτς 90+3′), Χότζα (Βίντοβιτς 46’), Σπίκιτς (Κανέκο 72’), Πέτκοβιτς (Κουλένοβιτς 89’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ότο, Μεϊτέ, Οζντόεφ (Σβαμπ 69’)) , Κωνσταντέλιας (Μουργκ 69’), Τάισον, Αντρίγια (Τζίμας 83’), Τόμας (Ντεσπόντοφ 60’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Πέτκοβιτς «καθάρισε» με δύο γκολ τον ΠΑΟΚ και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.