ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Οι υποψήφιοι αντίπαλοι στο Conference League

Μία απ' αυτές τις ομάδες θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον επόμενο γύρο

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποκλείσει τη Μίντιλαντ στην πέναλτι της ρεβάνς της Τούμπας, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16» του Conference League.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ από το πρώτο ματς (0-1).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ενθουσιασμό, πίεσε τη Μίντιλαντ και βρήκε γκολ στο 20′ της αναμέτρησης με κοντινό πλασέ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή και με τρομερό σουτ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου κρατούσαν την πρόκριση, όμως, με γκολ του Ντάνιελ Χεγκ στο 80ο λεπτό, η Μίντιλαντ μείωσε σε 2-1 και έστειλε τη σειρά στην παράταση.

Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του UEFA Europa Conference League, στη διαδικασία των πέναλτι.

Στην κλήρωση και ο ΠΑΟΚ

H κλήρωση είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου.

Οι αγώνες της επόμενης φάσης θα διεξαχθούν στις 10 και 17 Μαρτίου.

Στην κλήρωση που θα διεξαχθεί στις 14:00 ώρα Ελλάδας, ο ΠΑΟΚ θα είναι ανίσχυρος και ο αντίπαλός του θα προέρχεται από το γκρουπ των ισχυρών, όπου θα βρίσκονται οι οκτώ νικητές της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Δηλαδή οι οκτώ υποψήφιες αντίπαλες ομάδες του ΠΑΟΚ για τη φάση των 16 θα είναι οι εξής: