ΠΑΟΚ

Τι μας έδειξε ο ΠΑΟΚ στο φιλικό με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Πρώτο δείγμα από Εκόνγκ

Την ήττα με 2-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο 2ο φιλικό του στην Ολλανδία - Ανεπίσημο ντεμπούτο από Εκόνγκ

Τι μας έδειξε ο ΠΑΟΚ στο φιλικό με τη Γκόου Αχέντ Ίγκλς - Πρώτο δείγμα από Εκόνγκ
Συντάκτης: Χρήστος Μαγγίνας Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ανάμεικτα συναισθήματα κατάφερε να αφήσει ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους, με τον δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα με 2-1 από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Πέρυσι η Ολλανδική ομάδα  αποτέλεσε τον πρώτο αντίπαλο προετοιμασίας για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου και φέτος πήρε τη σκυτάλη από την Στεάουα Βουκουρεστίου (1-1).

Αυτή δεν ήταν η μοναδική διαφορά για τους δύο σημερινούς αντιπάλους καθώς ο ΠΑΟΚ πέρυσι είχε επικρατήσει άνετα με 4-0, όμως φέτος προβλημάτισε.

Σε μια αναμέτρηση που ο Ρουμάνος τεχνικός των ασπρόμαυρων είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά πράγματα, καθώς η ομάδα που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος, ήταν αρκετά διαφοροποιημένη στο δεύτερο.

Πρώτο δείγμα από Εκόνγκ απέναντι στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Οι επιλογές του Ράζβαν Λουτσέσκου για το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, οι Λύρατζης, Νάσμπεργκ, Εκόνγκ και Ράφα Σοάρες στην τετράδα της άμυνας, οι Τσιγγάρας και Αουγκούστο στα χαφ, με τους Μουργκ, Τάισον και Αντρίγια Ζίβκοβιτς να αποτελούν την τριπλέτα πίσω από τον Τόμας.

Το πρώτο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ στη καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο, Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τους ασπρόμαυρους, έχοντας στο πλευρό του στο κέντρο άμυνας τον Ιβάν Νέσμπεργκ.

Ο Νιγηριανός στόπερ αγωνίστηκε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ενάντια στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς και παρότι δεν είχε συμμετοχή σε πάρα πολλές φάσεις, κατάφερε να δώσει ένα πρώτο δείγμα του αγωνιστικού του προφίλ, δείχνοντας πως παρότι βλέπει τον κόσμο από τα 1.91μ, δεν υστερεί στο τεχνικό κομμάτι, έχοντας καλές επαφές με την μπάλα, καθώς θεωρείται ικανός στο χτίσιμο της επίθεσης από την πίσω ζώνη.

Αυτό είναι ίσως και το μοναδικό θετικό (μαζί με την εικόνα του Τάισον) που μπορεί να κρατήσει ο Λουτσέσκου από το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να μην παρουσιάζει κάτι το ιδιαίτερο, με εξαίρεση μια σημαντική ευκαιρία του Μπράντον Τόμας που δεν κατάφερε να σκοράρει παρότι βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των Ολλανδών. Αυτά σίγουρα βλέπει ο Λουτσέσκου και αναμένει με αγωνία την απόκτηση φορ, περιμένοντας πάντα τον Στέφανο Τζίμα να έρθει στο Τέχελεν.

Αντίθετα, στο 35’ έστω και με τη δόση της τύχης, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ έπειτα από κεφαλιά του Λίντμπεργκ, με τη μπάλα να βρίσκει στον Σο ο οποίος έκανε το 1-0, με τον ΠΑΟΚ να δείχνει ολιγωρία στη συγκεκριμένη φάση.

Βελτιωμένος στο 2ο ημίχρονο αλλά γνώρισε την ήττα

Στο 2ο μέρος ο ΠΑΟΚ που είχε τον Ταλιχμανίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Λύρατζη, Μιχαηλίδη, Κουλιεράκη και Ράφα στην άμυνα, τους Σβαμπ-Τσιγγάρα στα χαφ, και τους Τάισον-Κωνσταντέλιας-Μουργκ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γκορντεζιάνι εμφανίστηκε αρκετά αλλαγμένος.

Με μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι του, κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με την είσοδο του Κωνσνταντέλια σε πρώτο χρόνο και του Βρακά σε δεύτερο, να δίνουν φρεσκάδα.

Ο δικέφαλος ανέβηκε μέτρα, είχε τη κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας και το γκολ του Στέφαν Σβαμπ στο 48’ επιβεβαίωσε την άμεση αλλαγή της εικόνας.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κάτι που έδειξε να ικανοποιεί τον προπονητή τους, που παρότι είδε στο 70’, τον Αντεκάνιε να κάνει το 2-1 για τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς, δεν άλλαξε κάτι στον αγωνιστικό χώρο.

Σίγουρα όμως, αν κάτι θα άλλαζε ο 54χρονος τεχνικός, θα ήταν ο τραυματισμός του Ντόουγκλας Αουγκούστο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Βραζιλιάνος χαφ ένιωσε ένα σφίξιμο στον γλουτό, με τις πρώτες εκτιμήσεις να είναι καθησυχαστικές και παρότι αναμένεται να απουσιάσει ούτως ή άλλως από την πρώτη αναμέτρηση με την Μπεϊτάρ, ο Λουτσέσκου δεν θα ήθελε με τίποτα να τον χάσει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Ειδικότερα όταν αναμένει βασικές προσθήκες, το να χάσει τον πυλώνα του στη μεσαία γραμμή, θα ήταν εφιαλτικό.

Οι 11αδες που χρησιμοποίησε ο Ραζβάν Λουτσέσκου:

ΠΑΟΚ (Α΄ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Νάσμπεργκ, Έκονγκ, Ράφα, Ντούγκλας (Σβαμπ 28’). Τσιγγάρας, Τάισον, Αν. Ζίβκοβιτς, Μουργκ. Μπράντον.

ΠΑΟΚ (Β’ ημίχρονο): Ταλιχμανίδης, Λύρατζης (Τζίμας 71’), Μιχαηλίδης, Κουλιεράκης, Ράφα (Τσαούσης 62’), Σβαμπ, Τσιγγάρας (Γιαξής 62’), Τάισον (Βιεϊρίνια 62’), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (Βρακάς 62’). Γκορντεζιάνι.

Παρακολουθήστε ολόκληρη την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Γκόου Αχέντ Ιγκλς παρακάτω: