ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Ο «βοηθός» τού πήρε την ταυτότητα

Ο ψυχωμένος ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 2-1 τον προβληματικό Αστέρα Τρίπολης με τον Θανάση Στάικο να κάνει ματ στον Ηρακλή Μεταξά. Τα άκουσε από τον κόσμο ο τελευταίος.

Μετά τις αποχωρήσεις Βούρου και Τοράρινσον ο ΟΦΗ ψάχνει τους αντικαταστάτες τους. Τι ισχύει για Εραμούσπε και Σόρια του ΠΑΣ Γιάννινα.
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης: Το μήνυμα εστάλη, μην τον ξεγράφετε! Την πιο ψυχωμένη φετινή τους εμφάνιση έκαναν οι Ηπειρώτες και έτσι υπέταξαν τους Αρκάδες. Έβαλαν τέλος με αυτό τον τρόπο και σε ένα αρνητικό σερί που είχαν απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο στους «Ζωσιμάδες».

Λίγες μέρες μετά την επιστροφή από 2-0 στη Νίκαια, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε πολύτιμο τρίποντο και μάλιστα με ανατροπή. Αυτή η νίκη είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Θανάση Στάικου. Ο περσινός βοηθός του Ηρακλή Μεταξά στην πρώτη τους κόντρα του πήρε την ταυτότητα! Με τη διπλή αλλαγή του ήρθαν τα πάνω κάτω.

Κάκιστο κοουτσάρισμα από τον αδιάβαστο Μεταξά στην επιστροφή του στα Ιωάννινα. Η τελευταία, παρεμπιπτόντως, συνοδεύτηκε από αποδοκιμασίες και ύβρεις. Ο 55χρονος τεχνικός δεν μπορεί να απομακρύνει την ομάδα του από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το αγωνιστικό του στυλ δεν κολλάει με τη φιλοσοφία του κλαμπ, ενώ εκτός των άλλων είναι εμφανές και το πρόβλημα στην εκγύμναση των παικτών. Πολλοί οι τραυματίες και σε αυτούς προστέθηκαν άλλοι τρεις μετά από αυτό το παιχνίδι! Επίσης, η διαχείρισή του από τη στιγμή που στράβωσαν τα πράγματα, ήταν τραγική.

Το ματς

Μπορεί η πρώτη τελική του ματς να ήταν για τους γηπεδούχους με τον Παμλίδη, όμως, μετά το πρώτο τέταρτο ο Αστέρας Τρίπολης ήταν εκείνος που ανέβασε στροφές. Πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να κοντρολάρει το ματς. Έως τότε προσπαθούσε να αναπτυχθεί με γεμίσματα από την άμυνα, αλλά σταδιακά έβαλε την μπάλα κάτω.

Η ποιότητα των Αρκάδων μεσοεπιθετικά φάνηκε στη συνέχεια. Υπήρχαν φάσεις στις οποίες οι αμυντικού του ΠΑΣ Γιάννινα δεν ανταποκρίνονταν όπως θα έπρεπε. Η πρώτη στο 24′ με το σουτ του Τιλίκα, ενώ ακολούθησαν και οι τελικές του Κρεσπί. Μόνο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους φάνηκαν ξανά οι Ηπειρώτες. Κατά κύριο λόγο μέσω κάποιων στατικών φάσεων πήγαν να γίνουν απειλητικοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αποφασισμένος και πήρε κεφάλι στο σκορ αρκετά νωρίς. Το 0-1 έγινε μόλις στο 47′. Σκόρερ ο Κρεσπί, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ριέρα. Συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα ο Κρεσπί με την ταχύτητά του και τις κινήσεις που έκανε για κάποια λεπτά ακόμη.

Όλα αυτά μέχρι τη διπλή αλλαγή του Θανάση Στάικου. Πέρασε στο ματς Μπάλαν και Φοφανά και δύο λεπτά μετά οι δυο τους μαζί με τον Σόρια συνδυάστηκαν για το 1-1 του Ρουμάνου. Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν, απείλησαν στη συνέχεια και είχαν καλύτερη εικόνα με την αλλαγή σχηματισμού. Ο Μορέιρα δημιουργούσε ρήγματα, ο Ροσέρο είχε δοκάρι στο 72′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1. Ο Αστέρας Τρίπολης δέχτηκε άλλη μία φάση από τα αριστερά, ο Τσιφτσής έκανε το «δώρο» και ο Φοφανά σκόραρε σε κενή εστία.

Έκτοτε σημαντική φάση δεν υπήρξε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα διαχειρίστηκε καλά το ματς. Έκλεισε τους χώρους, άφησε την μπάλα στον Αστέρα Τρίπολης και εκείνος δεν ήξερε τι να την κάνει. Φανερά αδούλευτη σε αυτό το κομμάτι η ομάδα του Μεταξά με αποτέλεσμα να μην αποφύγει την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 2-1

Σκόρερ: 63′ Μπάλαν, 76′ Φοφανά – 47′ Κρεσπί

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος (Λώλης 55′), Μπιλμπάο, Μορέιρα, Ροσέρο (Λιάσος 88′), Τζίμας (Φοφανά 61′), Παμλίδης (Μπάλαν 61′).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής, Γκαρντάφσκι (Ντομίνγκεθ 64′), Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Στάνκο, Μουνάφο (Ιγκλέσιας 83′), Σίτο, Τιλίκα (Ριέρα 33′), Μπαρτόλο (Μπενίτο 46′), Κρέσπι.