ΠΑΣ Γιάννινα – Ιωνικός 0-0: Τα δοκάρια σταμάτησαν τους Ηπειρώτες – Όρθιοι και αήττητοι με Γρηγορίου οι φιλοξενούμενοι

ΠΑΣ Γιάννινα και Ιωνικός ήρθαν ισόπαλοι (0-0) σε παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει γκολ.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ιωνικός: Το ήθελαν και οι δύο, το άγγιξαν οι γηπεδούχοι, αλλά το τρίποντο δεν το πήρε κανείς από τη στιγμή που γκολ δεν μπήκε.

Λευκή ισοπαλία, λοιπόν, η οποία δεν αλλάζει πολλά στη βαθμολογία. Η μεταξύ τους απόσταση έμεινε αναλλοίωτη και η διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού πρακτικά δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα.

Ωστόσο, η κάθε ομάδα έχει να κρατήσει θετικά. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε μία καλή εικόνα και δημιούργησε φάσεις. Ο Ιωνικός έμεινε αήττητος για τρίτο παιχνίδι με τον Μιχάλη Γρηγορίου και δείχνει πλέον πως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, παίρνει βαθμούς.

Το ματς

«Φτωχό» ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μη ρισκάρουν ιδιαίτερα και τους παίκτες τους να μην έχουν εμπνεύσεις. Προβλέψιμα αναπτύσσονταν και οι δύο με αποτέλεσμα μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Ελαφρώς καλύτερα μπήκε ο ΠΑΣ Γιάννινα έχοντας κάποια σουτ στα πρώτα λεπτά. Ο Ιωνικός «απάντησε» με μία κεφαλιά του Μάντζη και το παιχνίδι πήγαινε περισσότερο στη δύναμη. Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή ήρθε στο 27′ με τον Ριένστρα από γύρισμα του Τζίνο. Στα επόμενα λεπτά τελικές έκαναν και οι δύο έως το 42′, όταν ο Μπάλαν σημάδεψε το δοκάρι μετά από πάσα του Σόρια.

Σε εκείνη τη φάση τραυματίστηκε σοβαρά ο Παμλίδης. Ο Έλληνας επιθετικός πάτησε άσχημα στο έδαφος με αποτέλεσμα να γίνει άμεσα αλλαγή. Χρειάστηκε, μάλιστα, να πάει στο νοσοκομείο, αφού εκφράζονταν φόβοι πως έχει υποστεί ζημιά στον χιαστό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Ιωνικός εκείνος που μπήκε καλύτερα στο ματς. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 48′ με τον Καμπράλ, μία τελική λίγο νωρίτερα με τον Σεμπά και την υπεροχή των κινήσεων για κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο.

Διαπιστώνοντας πως κάτι δεν πάει καλά, ο Θανάσης Στάικος πέρασε στο ματς τον Νίνη. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισορρόπησε και στο 59′ είχε απίστευτη ευκαιρία με τον Μπάλαν. Ο Ρουμάνος έχασε αυτό που δεν χάνεται! Ίσως υπήρχε και οφσάιντ, πάντως, στη φάση, κάτι που θα μαθαίναμε μόνο εάν σκόραρε.

Οι Ηπειρώτες ανέβηκαν, έχασαν άλλη μία ευκαιρία με τον Μπάλαν και στην ίδια φάση απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Ρομαό είδε δύο κίτρινες σε πέντε λεπτά (61′ και 66′) και αποβλήθηκε αναγκάζοντας έτσι τον Ιωνικό να μείνει μέχρι το τέλος του αγώνα σε παθητικό ρόλο. Αναμενόμενα οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν και έπαιξαν κυρίως για το μηδέν στα μετόπισθεν.

Τελικά ο στόχος επιτεύχθηκε. Μπορεί να δέχτηκαν πολύ μεγάλη πίεση προς το τέλος, αλλά άντεξαν. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε μία ευκαιρία στο 74′ με τον Μορέιρα, ένα σουτ του Μπακαδήμα στο 90′ και δεύτερο δοκάρι στην τελευταία φάση του αγώνα. Από φάουλ του Σόρια ο Τζίμας έπιασε σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ιωνικός 0-0

Σκόρερ: 0-0

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Πήλιος, Καραχάλιος, Τζίνο (86′ Τζίμας), Ριένστρα (55′ Ριένστρα), Παμλίδης (45′ λ. τρ. Λώλης), Μορέιρα (86′ Λεό), Μπάλαν.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Ρουμπουλάκου, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγας, Σάκιτς, Φαντιγκά (46′ Καμπράλ), Κάνιας, Λοβέρα (68′ Αντούνες), Σεμπά, Μάντζης (74′ Μάνος, λ. τρ. 90+1′ Μπουένα).

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Ο Τζαβέλλας με το κουστούμι του μάνατζερ έστειλε τον Κουλούρη στην Αλανιασπόρ!

ΠΑΟΚ: Ο Βιεϊρίνια προσπαθεί να κάνει μανατζερικό προξενιό στον Γιάννη Κωνσταντέλια!

Άρης: Επιβεβαίωση Sportime – Συμφώνησε με τεχνικό διευθυντή και θα έχει και συνέχεια!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Ιωνικός 0-0: Τα δοκάρια σταμάτησαν τους Ηπειρώτες – Όρθιοι και αήττητοι με Γρηγορίου οι φιλοξενούμενοι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.