Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» τη Νιούκαστλ – Σε απόσταση «αναπνοής» από την Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Νιούκαστλ με 2-0 και βρίσκεται δύο πόντους μακριά από την κορυφή της Premier League

Τη Νιούκαστλ για την 26η «στροφή» της Premier League υποδέχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, με την πρωταθλήτρια Αγγλίας να επικρατεί άνετα με σκορ 2-0 και να βάζει πάλι «φωτιά» στη κορυφή.

Οι Πολίτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να μπούνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Πεπ Γκουαρδιόλα να κερδίζει την μάχη των πάγκων έναντι του Έντι Χάου.

Ο ρυθμός από τη πρώτη στιγμή που ξεκίνησε η αναμέτρηση υπό την εποπτεία του διαιτητή Σίμον Χούπερ, ήταν απόλυτα ελεγχόμενος από την Σίτι που ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 15ο λεπτό.

Ο Φόντεν με ένα φανταστικό σλάλομ κατάφερε να νικήσει όλη την άμυνα της Νιούκαστλ κι να ανοίξει το σκορ για τη Σίτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως το πρόβλημα που υπήρχε στο αριστερό άκρο της άμυνας των αντιπάλων της με την χρησιμοποίηση του Μπερν.

Σε ηλικία 22 ετών και 280 ημερών ο Φόντεν είναι ο νεότερος παίκτης της Σίτι που φτάνει συμμετοχή σε 50 γκολ Premier League (33 γκολ, 17 ασίστ).

Κάπως έτσι κύλησαν και τα υπολειπόμενα λεπτά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με την Σίτι να προηγείται με 1-0 δίχως να κινδυνεύσει σημαντικά από τη Νιούκαστλ που απείλησε μόνο με το άτσαλο τελείωμα του Γουίλσον στο 37′.

Γενικά ένα πρώτο 45λεπτο χωρίς πολλές φάσεις και με σταθερό τέμπο.

Premier League: Ένα «χτύπημα» σε κάθε ημίχρονο για την  Μάντσεστερ Σίτι

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι υπήρξε προβλέψιμη επιθετικά καθώς έφτανε εύκολα έξω από τα καρέ της Νιούκαστλ αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει τελική εντός περιοχής.

Ένα γκολ όμως και στο 2ο μισό, αρκούσε για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και να πάρει τους τρείς πόντους. Στο 67΄ ο Μπερνάρντο Σίλβα σε μία από τις πρώτες του επαφές με την μπάλα τελείωσε ιδανικά τη φάση που δημιούργησε ο Χάαλαντ και η Σίτι βγήκε με αυτόν τον τρόπο από τα «σχοινιά».

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο Έτιχαντ, με την Σίτι να βάζει άλλους τρεις βαθμούς στο σακούλι της και να βρίσκεται σε απόσταση «αναπνοής» από την Άρσεναλ με 58 πόντους και έναν αγώνα περισσότερο έναντι των Κανονιέρηδων που έχουν 60 πόντους και βρίσκονται στη πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Premier League.