Premier League: Πλησίασαν την Άρσεναλ Γιουνάιτεντ και Σίτι

Μάντσεστερ Σίτι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαναν το καθήκον τους και μπήκε φωτιά στην κορυφή της Premier League.

Μειώθηκε η απόσταση από την πρωτοπόρο της Premier League
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Φωτιά πήρε η Premier League! Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα της Άρσεναλ οι Μάντσεστερ Σίτι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Νίκησαν και οι δύο και μειώθηκε έτσι η απόσταση από την κορυφή.

Οι πρωταθλητές έκαναν μία πειστική εμφάνιση και επικράτησαν εύκολα με 3-1 της Άστον Βίλα. Ο Ρόντρι στο 4′ άνοιξε το σκορ από ασίστ του Μαχρέζ, ο Γκιουντογάν έκανε το 2-0 από γύρισμα του Χάαλαντ στο 39′ και στο 45’+1 ο Μαχρέζ με πέναλτι διαμόρφωσε το 3-0. Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς πως το σκορ έπρεπε να είναι μεγαλύτερο σε αυτό το χρονικό διάστημα, αφού χάθηκαν και σημαντικές ευκαιρίες.

Αναμενόμενα χαλάρωσε στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι. Δέχτηκε ένα γκολ από τον Γουότκινς στο 61′, θα μπορούσε να έχει σημειώσει ένα και εκείνη, αλλά η ουσία είναι μία. Πήγε στο -3 με ματς περισσότερο από την Άρσεναλ και πηγαίνει την Τετάρτη (15/2) στο Λονδίνο για να την αντιμετωπίσει.

Τους δυο τους ακολουθεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Κόντρα στη Λιντς ζορίστηκε αρκετά, αλλά έφυγε τελικά με το τρίποντο. Στο 80′ έλυσε τον γόρδιο δεσμό ο Ράσφορντ και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκαρνάτσο διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια των «κόκκινων διαβόλων» σε όλες τις διοργανώσεις. Το μοναδικό ματς που δεν πήρε ήταν αυτό της προηγούμενης Τετάρτης (8/2) με αντίπαλο ξανά τη Λιντς στο «Ολντ Τράφορντ».

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Σάββατο (11/2)

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 1-1 (28′ Έμερσον – 16′ Ζοάο Φέλιξ)

Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 1-1 (66’ Τροσάρ – 74’ Τόνι)

Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1-1 (69’ Τόμκινς – 63’ Μαρτς)

Λέστερ-Τότεναμ 4-1 (23’ Μεντί, 25’ Μάντισον, 45+4’ Ιχεανάτσο, 81’ Μπαρνς – 14’ Μπεντανκούρ)

Σαουθάμπτον-Γουλβς 1-2 (24’ Αλκαράς – 72’ αυτ. Μπέντναρεκ, 87’ Ζοάο Γκόμες)

Φούλαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (17’ Γουίλιαν, 88’ Σόλομον)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ (19:30)