Premier League: Στο τέλος η Άρσεναλ – Άνετα η Λίβερπουλ

Η Άρσεναλ νίκησε με ανατροπή τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις. Τρίτη σερί νίκη στην Premier League για τη Λίβερπουλ. Τρίποντο και η Κρίσταλ Πάλας.

Premier League: Στο τέλος η Άρσεναλ - Άνετα η Λίβερπουλ
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μαζεύτηκαν πολλοί κοντά στην κορυφή! Μπορεί η Μάντσεστερ Σίτι να οδηγεί την κούρσα στην Premier League, αλλά Άρσεναλ και Λίβερπουλ έμειναν σε απόσταση αναπνοής.

Στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δεύτερη επίσκεψη στο Λονδίνο και δεύτερη ήττα για την τελευταία. Αν και θα μπορούσαν τα πράγματα να έχουν κυλήσει διαφορετικά.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε αρκετά, αλλά στην πρώτη της φάσης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το 0-1 με τρομερό τελείωμα του Ράσφορντ στο 27′. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό, όμως, ο Έντεγκααρντ ισοφάρισε. Αναμενόμενα άνοιξε ο αγώνας. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες ήταν αρκετές. Στο 89′ ο Γκαρνάτσο σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Λίγο μετά πανηγύρισαν ι γηπεδούχοι και συγκεκριμένα στο 90’+6 με σουτ του Ράις. Στην κλειστή του γωνία το δέχτηκε ο Ονάνα. Στο 90’+11 ο Ζεσούς με ωραία ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Νωρίτερα η Λίβερπουλ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Άστον Βίλα. Ο Σόμποσλαϊ στο 3′ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής και στο 22′ ο Κας έβαλε αυτογκόλ μετά το δοκάρι του Νούνιες. Ο Ουρουγουανός είχε πολλές φάσεις, ένα ακόμη δοκάρι και μία τεράστια χαμένη ευκαιρία, αλλά γκολ δεν σημείωσε. Έδωσε, πάντως, την ασίστ στον Σαλάχ με κεφαλιά για το τελικό 3-0 στο 55′. Μπορούσαν και άλλα γκολ οι «ρεντς», ενώ είχε τις στιγμές της και η Άστον Βίλα για να βάλει ένα.

Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-2 της Γουλβς. Δις σκόρερ ο Εντουάρντ για τους γηπεδούχους, στο φινάλε βρήκε δίχτυα ο Κούνια για τους «λύκους». Άξιο αναφοράς πως όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (01/09)

Λούτον-Γουέστ Χαμ 1-2 (90’+2′ Άντερσεν – 37′ Μπόουεν, 85′ Ζουμά)

Σάββατο (02/09)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 2-2 (33′ Άρτσερ, 45’+3′ αυτ. Πίκφορντ – 14′ Ντουκουρέ, 55′ Ντανγιούμα)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 5-1 (31′ Άλβαρες, 45+5′ Άκε, 58′, 70′ πέν., 90+5′ Χάαλαντ – 33′ Ριμ)

Μπέρνλι-Τότεναμ 2-5 (4′ Φόστερ, 90+4′ Μπράουνχιλ – 16′, 63′, 66′ Σον, 45+2′ Ρομέρο, 54′ Μάντισον)

Μπρέντφορντ-Μπόρνμουθ 2-2 (7′ Γένσεν, 90+3′ Εμπομό – 30′ Σολάνκε, 77′ Μπρουκς)

Τσέλσι-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (48′ Ελάνγκα)

Μπράιτον-Νιούκαστλ 3-1 (27′, 65′ και 70 Φέργκιουσον – 90’+2 Γουίλσον)

Κυριακή (03/09)

Κρίσταλ Πάλας-Γουλβς 3-2 (56′, 84′ Εντουάρ, 78′ Έζε – 65′ Χουάνγκ, 90’+6′ Κούνια)

Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 3-0 (3′ Σόμποζλαι, 22′ αυτ. Κας, 55′ Νούνιες)

Άρσεναλ-ΜάντσΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (28′ Έντεγκααρντ, 90’+6′ Ράις, 90’+11′ Γκάμπριελ Ζεσούς – 27′ Ράσφορντ)