Premier League: «Τρένο» η Άρσεναλ διατηρεί το απόλυτο και παραμένει στην κορυφή

Δεν σταματάει πουθενά η Άρσεναλ που πέτυχε ακόμα μία εμφατική νίκη στην Premier League.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ασταμάτητη είναι η Άρσεναλ στο πρωτάθλημα της Premier League, καθώς πέτυχε την τρίτη της διαδοχική νίκη αυτή τη φορά κόντρα στην Μπόρνμουθ και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Οι «Κανονιέρηδες» επικράτησαν με 0-3 και μετά τις νίκες κόντρα σε Κρίσταλ Πάλας και Λέστερ, βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Μάρτιν Οντεγκαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς πέτυχε δύο τέρματα, κάνοντας εύκολα τα πράγματα για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′ σε κενό τέρμα μετά από φοβερή ατομική προσπάθεια του Ζέσους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2 μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το ματς.

Η ομάδα του Αρτέτα δεν σταμάτησε ποτέ να πιέζει, δεν άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν τίποτα και λίγο μετά την ανάπαυλα πέτυχε ακόμα ένα γκολ. Συγκεκριμένα, στο 54ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πήγε στα πόδια του Τσάκα και μετά στον Σαλιμπά που με σουτ στο παραθυράκι άνοιξε λογαριασμό στην Αγγλία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες, με τον Ζέσους να σκοράρει στο 73ο λεπτό, όμως το γκολ του να ακυρώνεται μετά από εξέταση στο VAR ως οφσάιντ.

Tο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της Premier League

Σάββατο (20/8)

Τότεναμ-Γουλβς 1-0 (64′ Κέιν)

Έβερτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (88′ Γκρέι – 81′ Τζόνσον)

Κρίσταλ Πάλας-Άστον Βίλα 3-1 (7′, 58′ Ζαχά, 71′ Ματέτα – 5′ Γουότκινς)

Λέστερ-Σαουθάμπτον 1-2 (54′ Μάντισον – 68′, 84′ Άνταμς)

Φούλαμ-Μπρέντφορντ 3-2 (1′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ, 20′ Παλίνια, 90′ Μίτροβιτς – 44′ Νόργκααρντ, 71′ Τόνι)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 0-3 (5′, 11′ Όντεγκαρντ, 54′ Σαλιμπά)