Πρεμιέρα με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός – Θέλει φορ-εξτρέμ που να τα βάζει

Με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 3΄ κι όμως ο Ολυμπιακός ίδρωσε για να νικήσει τον Πανσερραϊκό (χαμένο πέναλτι) του Γκαρσία (2-0) - Τι έκανε ο Σκάρπα στο ντεμπούτο του

Κάθε αρχή και δύσκολη, λένε. Και η αρχή που έκανε ο Ολυμπιακός στη Stoiximan Super League ήταν πολύ πιο δύσκολη απ’όσο θα περίμενε.

Τι κι αν έπαιζε απέναντι στον Πανσερραϊκό με παίκτη παραπάνω από το 3ο λεπτό; Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ εμφάνισε ξανά πρόβλημα στη δημιουργία, παραλίγο να υποστεί μεγάλο κάζο (χαμένο πέναλτι ο Άλεξιτς στο 54΄) και επικράτησε με την ψυχή στο στόμα (2-0) χάρη στο εξαιρετικό σουτ του Μπιέλ (63΄) και το πέναλτι του Ελ Αραμπί (85΄) να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Αναγνωριστικό πρώτο ημίχρονο για τον Σκάρπα που έκανε το ντεμπούτο του, αλλά δεν σταμάτησε να δοκιμάζει τα πόδια του με σουτ από παντού. Πρεμιέρα με νίκη τελικώς, αλλά με την ανάγκη για φορ – εξτρέμ που να τα παστελώνουν με ευκολία να είναι πλέον κάτι παραπάνω από προφανής.

Το ματς

Όταν το αουτσάιντερ βρίσκεται ήδη από το τρίτο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα στην έδρα του φαβορί, τότε η λογική υπαγορεύει «λεωφορείο».

Ο Πανσερραϊκός όμως, παρότι έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Χάγεκ, διατήρησε σε ισορροπία τις γραμμές του, χωρίς να κλειστεί ασφυκτικά στην περιοχή του. Μάλιστα, όποτε έβρισκε ευκαιρία χτυπούσε στο τρανζίσιον, κυρίως με τους Στάικο, Χατζηστραβό και Άλεξιτς. Οι «ερυθρόλευκοι», όπως ήταν λογικό, είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά το γεγονός ότι αναγκάζονταν σε… βροχή από σέντρες, αντί να σπάσουν τις γραμμές των φιλοξενούμενων κάθετα, δεν ωφελούσε.

Σημειωτέον ότι ο Μαρτίνεθ προχώρησε σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα βάζοντας βασικό τον Αλεξανδρόπουλο και δίνοντας χρόνο στον Ραμόν.

Ούτε φυσικά το γεγονός ότι στο γήπεδο δεν υπήρχε κάποιος παίκτης που «να τα βάζει εύκολα», ακόμα και με την παρουσία του Ελ Αραμπί. Φανερή η απουσία του Φορτούνη, ιδίως όταν η μπάλα μεταφερόταν κεντρικά. Οι φάσεις που δημιουργήθηκαν ήταν κυρίως προϊόντα του πρέσινγκ και λιγότερο δημιουργίας (Μασούρας, Μπιέλ) και οι Σερραίοι πήραν το πρώτο τους παράσημο στη φετινή Stoiximan Super League κλείνοντας το ημίχρονο με μηδέν παθητικό.

Μοιραίος ο Άλεξιτς – Ντεμπούτο για Σκάρπα – Τα κάστανα από τη φωτιά ο Μπιέλ

Τι είναι χειρότερο από το να μην προηγείσαι απέναντι σε αντίπαλο με δέκα παίκτες; Να κινδυνεύεις να φας και γκολ. Και ο Ολυμπιακός το βίωσε αυτό στο 52ο λεπτό, όταν ο Καμαρά έκανε χέρι, αλλά ο Άλεξιτς έπαιξε… σκοποβολή με το δοκάρι του Πασχαλάκη αστοχώντας (54΄).

Γλιτώνοντας το 0-1, οι Πειραιώτες φόρτωσαν την αριστερή πλευρά με τον Σκάρπα, ο οποίος αντικατέστησε τον Μασούρα κάνοντας το ντεμπούτο του. Παράλληλα έβαλε Φορτούνη – Ελ Κααμπί, αφαιρόντας δύο κεντρικά χαφ (Αλεξανδρόπουλο – Καρβάλιο).

Κι όμως, αντί να γίνει πιο απειλητική η ομάδα του Μαρτίνεθ, έγινε εκείνη του Γκαρσία, με τον Ντανκερλούι να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 61΄.  Παρόλα αυτά, μετά από φάση διαρκείας οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Μπιέλ, με μια από τις αγαπημένες του κινήσεις: Σουτ με αριστερό εκτός περιοχής (63΄).

Σε τέτοιου είδους ματς, τέτοια γκολ κόβουν τα πόδια στον αντίπαλο και ουσιαστικά έτσι κι έγινε και με τον Πανσερραϊκό. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο φινάλε, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει από τη λευκή βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Φορτούνης.

Όλα αυτά, πριν τα παιχνίδια με την Τσουκαρίτσκι, στα οποία η ομάδα καλείται να φέρει βαθμούς στην Ελλάδα για το UEFA Ranking.

Ολυμπιακός – Πανσερραϊκός 2-0: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 63΄ Μπιέλ,  85΄ πεν. Ελ Αραμπί

Κόκκινη: 3΄ Χάγεκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόι, Ρέτσος, Ραμόν (46΄ Κίνι), Καρβάλιο (46΄ Ελ Κααμπί), Καμαρά (76΄ Ιμπόρα), Αλεξανδρόπουλος (58΄ Φορτούνης), Μπιέλ, Μασούρας (46΄ Σκάρπα), Ελ Αραμπί

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΌΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντάνκερλουι, Κοτζαμανίδης, Χάγεκ, Πεταυράκης, Στάικος (76΄ Ουεντραόγκο), Γκανβούλα,  Μούργος (38΄ Τόμας), Χατζηστραβός (60΄ Αυλωνίτης), Πηλέας (76΄ Μασκανάκης), Άλεξιτς (60΄ Γούλερι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρεμιέρα με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός – Θέλει φορ-εξτρέμ που να τα βάζει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.