Πρεμιέρα του ΠΑΟΚ με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας και αυστριακή υπογραφή (vid)

Με νίκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τα φιλικά προετοιμασίας, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ Λάρνακας.

Πρεμιέρα με νίκη έκανε ο ΠΑΟΚ στα φιλικά προετοιμασίας, επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ Λάρνακας με γκολ των Στέφαν Σβαμπ και Τόμας Μουργκ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χώρισε στα… δύο την ομάδα του, δίνοντας στους παίκτες του από ένα ημίχρονο, κάνοντας δοκιμές και βγάζοντας τα πρώτα του χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο ματς, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, ενώ οι Κύπριοι προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 28ο λεπτό, ο Στέφαν Σβαμπ υπέγραψε ένα γκολ που ξεκίνησε και τελείωσε από τα δικά του πόδια, καθώς έκανε εξαιρετική μπαλιά για τον Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να σεντράρει και τον Αυστριακό να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα για το πρώτο τέρμα της σεζόν.

Αυστριακή υπόθεση στο πρώτο μέρος, αφού δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τόμας Μουργκ να σκοράρει και να κάνει το 2-0 μετά από ασίστ του Στέφαν Σβαμπ.

Στο δεύτερο μέρος οι Μαντί Καμαρά, Αντώνης Τσιφτσής και ο 19χρονος Κωνσταντίνος Γκούμας έκαναν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα «ασπρόμαυρα». Μάλιστα, ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι, κάνοντας σε πολλές περιπτώσεις αισθητή την παρουσία τους, ωστόσο ήταν φανερό και… λογικό να έχουν θέμα ρυθμού.

Οι Κύπριοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να σκοράρουν στο 52ο λεπτό, με τον Καμπρέρα να εκμεταλλεύεται τη λάθος έξοδο του νέου πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με το… δεξί τα φιλικά προετοιμασίας και ανανεώνει το ραντεβού του για το Σάββατο (6/7) με τη Χιμπέρνιαν.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ: (α΄ημίχρονο): Κοτάρσκι, Όττο, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Κουαλιάτα, Σαμάτα

(β΄ημίχρονο): Τσιφτσής, Μπάμπα, Νέσμπεργκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Τσιγγάρας, Καμαρά, Γκούμας, Τάισον, Βιεϊρίνια, Μπράντον.

ΑΕΚ Λάρνακας: Αλομέροβιτς, Καμπρέρα, Σολ, Φαράι, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Εκπολό, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ναούμ, Ανδρέου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρεμιέρα του ΠΑΟΚ με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας και αυστριακή υπογραφή (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.